Firma Legios se dnes jmenuje Heavy machinery services, společnost se věnuje výrobě železniční techniky.

Firma Legios se dnes jmenuje Heavy machinery services, společnost se věnuje výrobě železniční techniky. | foto: Legios

Policie dotáhla vyšetřování vagonky Legios, navrhla obžalovat tři lidi

  • 0
Protikorupční policie uzavřela po čtyřech letech vyšetřování lounské vagonky Legios, dnes Heavy Machinery Services. K soudu žalobci navrhuje poslat tři lidi spojené s firmou. Hrozí jim až deset let vězení.

„Vyšetřování již bylo ukončeno, je vyhotoven návrh na podání obžaloby na tři osoby,“ sdělil iDNES.cz mluvčí Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) Jaroslav Ibehej. „Jde o trestný čin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby,“ dodal.

Podle policie firma Legios a další spřízněné společnosti krátily daně a připravily tím stát o zhruba sto milionů korun. Daňové úniky se podle zjištění vyšetřovatelů děly mimo jiné prostřednictvím falešných faktur vystavených dalšími firmami, které s Legiosem obchodovaly s komponenty pro rekonstrukci vagonů.

V těchto dnech policie předává spis na Vrchní státní zastupitelství v Praze, jež vyšetřování případu dozorovalo. Případné podání obžaloby ale bude nějakou dobu trvat.

„Rozhodnutí v takto skutkově náročné věci bude státní zástupce zpracovávat několik měsíců,“ řekla iDNES.cz vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Firma dluží přes tři miliardy korun

Kriminalisté z protikorupční policie se případem zabývali šest let, v roce 2010 zasahovali v sídle Legiosu a několika dalších společnostech. Zajistili především dokumenty, počítače a další elektronické nosiče s daty. Počátkem roku 2012 pak obvinili tři pachatele, které dnes chtějí postavit před soud.

Společnost je od podzimu 2013 ve složité ekonomické situaci, tehdy se proti ní rozběhlo insolvenční řízení. Podnět k němu dala slovenská banka VÚB. Od února 2014 je Legios v úpadku, věřitelům dluží více než tři miliardy korun. Mezitím si firma změnila název, místo Legios se jmenuje Heavy machinery services.

V kauze nastal v těchto dnech posun i v insolvenční linii. Vrchní soud v Praze dospěl k závěru, že insolvenci vyřizoval nesprávný soudce, jehož rozhodnutí o řešení úpadku firmy reorganizací bylo protiprávní (o sporu zde).

„Soudy potvrdily, že celé insolvenční řízení provází řada podezřelých nestandardních kroků. Nyní může konečně probíhat, jak předpokládá zákon,“ uvedl Vladimír Horváth ze slovenské banky VÚB.