Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


„Legenda“ mezi vařiči ze Šluknovska je ve vazbě, policii dlouho unikal

  14:28aktualizováno  14:28
Policisté ve Varnsdorfu chytili eso mezi místními vařiči drog - jednapadesátiletého muže, který se většinu svého života neživil ničím jiným, než výrobou pervitinu. Týdně ho uvařil za statisíce korun.

U vařiče z Varnsdorfu policisté při domovní prohlídce našli varnu a chemikálie pro výrobu pervitinu. | foto: Policie ČR

„Je to legenda, nejzkušenější vařič ve Varnsdorfu. Zásoboval pervitinem nejen celou místní scénu, ale vyvážel ho i na Ústecko, do České Lípy a Mladé Boleslavi,“ poznamenal děčínský koordinátor krajského Toxi týmu Jiří Kulhavý.

Zatčený muž podle policie pokrýval potřeby narkomanů ve Šluknovském výběžku ze 70 procent. Obklopil se osmi spolupracovníky a vytvořil kolem sebe dobře fungující skupinu.

Fotogalerie

Jeho lidé vozili z Polska lék Cirrus, který má podobné účinky jako Modafen, ale je dvakrát až třikrát silnější. V českých lékárnách se prodej léků s pseudoefedrinem, z něhož se vyrábí pervitin, přísně hlídá.

Muž, sám narkoman, měl při každé předávce u sebe 100 až 150 gramů pervitinu. Gram se prodává za tisícovku. Vydělané peníze muž většinou utratil v hernách.

Policisté se o něj zajímali už od listopadu 2011. Posledního tři čtvrtě roku ho sledovali a čekali na vhodnou příležitost. Letos v květnu získali informaci o chystané předávce asi sta gramů pervitinu. Od 22. května střežili ve dne v noci jeho dům a auto, muže nakonec chytili 30. května s 60 gramy drogy. Při domovní prohlídce pak zajistili další pervitin, vybavení varny a potřebné chemikálie.

Buď byl ve vězení, nebo vařil pervitin

Druhý den policisté muže obvinili, nyní již sedí ve vazbě. Hrozí mu až osm let vězení. „Pro drogovou scénu ve Varnsdorfu a okolí je to velká ztráta,“ řekl Kulhavý.

Pro obviněného to není nová zkušenost. Většinu svého dospělého života buď seděl ve vězení, nebo vařil pervitin. Za svou zločineckou kariéru má popsané tři strany trestního rejstříku. I proto ho nyní nebylo tak snadné dopadnout.

„Už v tom uměl chodit. Několikrát jsme ho chtěli chytit, ale vyklouzl,“ řekl další kriminalista, pracující v utajení.

Policisté připouštějí, že zatčeného vařiče pravděpodobně zase někdo nahradí, protože poptávka po pervitinu nezmizí. „Ale to potrvá dva tři měsíce, než naváže kontakty a vznikne nová struktura,“ zmínil Kulhavý.

Vietnamci vařili pervitin po kilech pro německý trh

Kromě vařiče z Varnsdorfu našli policisté v květnu také velkou vietnamskou varnu v Chřibské. V přízemí domu u náměstí měli Asiaté obchod, v podkroví vařili pervitin. V každé várce ho vyrobili několik kilogramů. To, co čeští vařiči míchali v PET lahvích, oni dělali v barelech. Místo tablet jodu používali rovnou litrové lahve.

Policisté je přistihli při náhodné silniční kontrole, když našli ve voze desetilitrové baňky s chemikáliemi a v taškách veškeré potřebné vybavení. Vietnamci tvrdili, že vezou víno ze své večerky.

Podle policistů ale jeli vyrábět pervitin ven, aby je neprozradil charakteristický zápach, který vzniká přidáváním jodu. Drogou zásobovali výhradně německý trh.

Policejní Toxi tým vznikl loni v prosinci a v poslední době zaznamenává výrazné úspěchy. Dosud odhalil 165 případů a zatkl 202 pachatelů. Jen na Děčínsku to bylo šest velkých případů během pouhých deseti květnových dní.
Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Ombudsmanka vyčetla bytovému družstvu slova o cikánech. Vyhovělo zčásti

Ombudsmanka Anna Šabatová

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová si prohlédla webové stránky družstva Krušnohor, které na Mostecku spravuje tisíce...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Další z rubriky

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Studenti gymnázia pomohli obnovit kapli, budou v ní koncerty i svatby

Opravený vnitřek Beuronské kaple patřící teplickému gymnáziu.

Beuronská kaple v Teplicích, ojedinělá památka z 19. století, znovu ožila. Prošla totiž rekonstrukcí za více než 11...

Policisté tahali z vody tonoucího, led se prolomil i pod zachráncem

Rybník v Zámecké zahradě v Teplicích, v němž se mladík topil.

Policisté v Teplicích vytáhli z rybníka tonoucího opilého mladíka, pod nímž se probořil led. Sami přitom skončili v...

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.cz