Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


„Legenda“ mezi vařiči ze Šluknovska je ve vazbě, policii dlouho unikal

  14:28aktualizováno  14:28
Policisté ve Varnsdorfu chytili eso mezi místními vařiči drog - jednapadesátiletého muže, který se většinu svého života neživil ničím jiným, než výrobou pervitinu. Týdně ho uvařil za statisíce korun.

U vařiče z Varnsdorfu policisté při domovní prohlídce našli varnu a chemikálie pro výrobu pervitinu. | foto: Policie ČR

„Je to legenda, nejzkušenější vařič ve Varnsdorfu. Zásoboval pervitinem nejen celou místní scénu, ale vyvážel ho i na Ústecko, do České Lípy a Mladé Boleslavi,“ poznamenal děčínský koordinátor krajského Toxi týmu Jiří Kulhavý.

Zatčený muž podle policie pokrýval potřeby narkomanů ve Šluknovském výběžku ze 70 procent. Obklopil se osmi spolupracovníky a vytvořil kolem sebe dobře fungující skupinu.

Fotogalerie

Jeho lidé vozili z Polska lék Cirrus, který má podobné účinky jako Modafen, ale je dvakrát až třikrát silnější. V českých lékárnách se prodej léků s pseudoefedrinem, z něhož se vyrábí pervitin, přísně hlídá.

Muž, sám narkoman, měl při každé předávce u sebe 100 až 150 gramů pervitinu. Gram se prodává za tisícovku. Vydělané peníze muž většinou utratil v hernách.

Policisté se o něj zajímali už od listopadu 2011. Posledního tři čtvrtě roku ho sledovali a čekali na vhodnou příležitost. Letos v květnu získali informaci o chystané předávce asi sta gramů pervitinu. Od 22. května střežili ve dne v noci jeho dům a auto, muže nakonec chytili 30. května s 60 gramy drogy. Při domovní prohlídce pak zajistili další pervitin, vybavení varny a potřebné chemikálie.

Buď byl ve vězení, nebo vařil pervitin

Druhý den policisté muže obvinili, nyní již sedí ve vazbě. Hrozí mu až osm let vězení. „Pro drogovou scénu ve Varnsdorfu a okolí je to velká ztráta,“ řekl Kulhavý.

Pro obviněného to není nová zkušenost. Většinu svého dospělého života buď seděl ve vězení, nebo vařil pervitin. Za svou zločineckou kariéru má popsané tři strany trestního rejstříku. I proto ho nyní nebylo tak snadné dopadnout.

„Už v tom uměl chodit. Několikrát jsme ho chtěli chytit, ale vyklouzl,“ řekl další kriminalista, pracující v utajení.

Policisté připouštějí, že zatčeného vařiče pravděpodobně zase někdo nahradí, protože poptávka po pervitinu nezmizí. „Ale to potrvá dva tři měsíce, než naváže kontakty a vznikne nová struktura,“ zmínil Kulhavý.

Vietnamci vařili pervitin po kilech pro německý trh

Kromě vařiče z Varnsdorfu našli policisté v květnu také velkou vietnamskou varnu v Chřibské. V přízemí domu u náměstí měli Asiaté obchod, v podkroví vařili pervitin. V každé várce ho vyrobili několik kilogramů. To, co čeští vařiči míchali v PET lahvích, oni dělali v barelech. Místo tablet jodu používali rovnou litrové lahve.

Policisté je přistihli při náhodné silniční kontrole, když našli ve voze desetilitrové baňky s chemikáliemi a v taškách veškeré potřebné vybavení. Vietnamci tvrdili, že vezou víno ze své večerky.

Podle policistů ale jeli vyrábět pervitin ven, aby je neprozradil charakteristický zápach, který vzniká přidáváním jodu. Drogou zásobovali výhradně německý trh.

Policejní Toxi tým vznikl loni v prosinci a v poslední době zaznamenává výrazné úspěchy. Dosud odhalil 165 případů a zatkl 202 pachatelů. Jen na Děčínsku to bylo šest velkých případů během pouhých deseti květnových dní.Nejčtenější

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...

Chůze naboso je pro ni životní styl, neobouvá se ani do divadla

Ivana Hluštíková z Loun chodí už několik let bez bot.

Ivana Hluštíková z Loun chodí už pár let bez bot. Na zahradu, do města a klidně i do divadla. Patří ke skupině lidí,...

Další z rubriky

Okolí zavřené ústecké ubytovny zamořují švábi, situace je kritická

Z uzavřené ubytovny Modrá v Ústí nad Labem se rozlézají švábövé

Ústecký Střekov trápí enormní výskyt rusa domácího. Švábovitý hmyz se vyskytuje především v okolí nedávno uzavřené...

Nejsem přesvědčen o nedostatku zdravotníků, říká šéf nemocnice v Kadani

Petr Hossner působil jako lékař a posléze i člen vedení Nemocnice Most,...

Městská nemocnice v Kadani si letos připomíná 40 let své existence. Za poslední rok zaznamenává nárůst pacientů téměř...

Lounské školy procházejí nákladnými opravami, největší se týká bazénu

Žatecká brána v Lounech

Do oprav za více než 17 milionů korun se pustili během prázdnin v lounských základních a mateřských školách. Největší a...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz