Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Topič, MAFRA

Policie prověřuje titul i dotace aktivisty odsouzeného za drogy

  • 9
Předseda krásnolipského romského sdružení Čačipen Robert Ferenc vlastní bakalářský titul z Univerzity Karlovy. Na filosofické fakultě podle něj vystudoval obor sociální práce. Na diplomu je ale loňské datum 26. června a podpis rektora Václava Hampla, který tou dobou už půl roku nebyl ve funkci.

„Není možné, ani omylem, aby někdo vlastnil diplom s mým podpisem coby rektora z června 2014. Rektorem jsem byl do 31. ledna 2014. Ten obrázek diplomu jsem viděl, je úsměvný,“ říká Václav Hampl, který je dnes senátorem.

Filosofická fakulta jednoznačnou odpověď nedala. Referentka studijního oddělení odmítla říci, zda Ferencovi fakulta titul udělila, či nikoli.

„Informace o tom, zda muž tohoto jména u nás studoval a získal bakalářský titul, poskytovat nesmíme, jedině pokud je po nás požaduje například soud, policie nebo sociálka,“ zdůvodnila referentka.

Policie už případ začala prověřovat. „Mohu potvrdit, že vyšetřujeme padělání vysokoškolského diplomu. Měl se ho dopustit 44letý muž. Konkrétnější ale zatím také být nesmíme,“ uvedla děčínská policejní mluvčí Petra Trypesová.

Ferenc se k tomu, že se o něj zajímá policie, nevyjádřil. Jeho telefon zvedla pouze žena z rodiny a tvrdila, že je na nákupu a přijde domů později. Později už byl ale telefon zcela nedostupný.

Dostal podmínku za drogy

Ferenc přitom není pro policii neznámou osobou. Loni ho zásahová jednotka zadržela v jeho domě kvůli podezření, že se tam nachází varna drog. Tu sice nenašli, nicméně Ference i tak zadrželi a obvinili z distribuce drog.

„Minulý měsíc byl odsouzen, dostal podmíněný trest,“ řekl děčínský státní zástupce Petr Minich.

Tento delikt není jediným Ferencovým prohřeškem proti zákonu v souvislosti s drogami.

„Má zákaz řízení kvůli tomu, že jel pod vlivem drog, a ne jednou,“ říká policista, který je s případem obeznámen. Potvrdil i to, že kvůli padělání veřejné listiny policie vyšetřuje právě Ference.

Policie prověřuje dotace sdružení Čačipen

Další problémy má Ferenc kvůli sdružení Čačipen, jemuž šéfuje. Vzniklo v roce 2004 a mělo pomoci začlenit romské obyvatele do běžného způsobu života v Krásné Lípě.

„Zprvu šlo o dobrý úmysl, my jako město jsme ho i dotovali a půjčovali mu naše zařízení. Jenže pak celá činnost Čačipenu sklouzla k tomu, že jeho vedení jen vysávalo ze státu dotace. Proto jsme spolupráci ukončili,“ uvedl bývalý starosta Krásné Lípy Zbyněk Linhart. Dodal, že šlo nejméně o tři miliony korun.

Také čerpáním dotací už se policie zabývá. „Jde o dotaci z roku 2013 na projekt Sejdeme se pod Kopečkem. Informace o ní jsme předali policii, sama si je vyžádala,“ uvedl mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Petr Sulek.

Sociální pracovnice nedostaly zaplaceno

Na Ference si stěžuje také jeho bývalá zaměstnankyně Věra Cupáková, která pracovala v Čačipenu s dalšími dvěma ženami jako sociální pracovnice. Loni jim Ferenc přestal platit.

„Podaly jsme návrh na konkurz, to ale nevyšlo, protože neměl z čeho platit. Neměl žádný majetek. Svoje peníze jsme vymohly až přes úřad práce, šlo o platy za tři měsíce,“ řekla.