Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Policie prověřuje trucdivadlo, které zřídilo Ústí po likvidaci činohry

  13:48aktualizováno  13:48
Policie se zajímá o příspěvkovou organizaci Činoherní studio, kterou po likvidaci tradiční ústecké činohry založilo bývalé vedení města v čele s ČSSD. Vyšetřovatelé prověřují, jak tato městská organizace hospodařila. U řady smluv totiž například nebylo jasné, za co organizace platí.

Příspěvkovou organizaci řídila vedoucí odboru kultury ústeckého magistrátu Jana Müllerová. | foto: Repro MF DNES

„Byly zahájeny úkony trestního řízení ve věci podezření z trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku,“ potvrdila krajská policejní mluvčí Veronika Hyšplerová. Dodala, že hospodaření organizace prověřuje ústecká hospodářská kriminálka.

Radniční „trucdivadlo“

Příspěvkovou organizaci Činoherní studio města Ústí nad Labem založilo v březnu 2014 tehdejší vedení Ústí nad Labem v čele s ČSSD, když zlikvidovalo původní Činoherní studio.

V příspěvkové organizaci ale stálý soubor nevznikl. Organizace pouze loňský podzim nakoupila několik desítek představení pro děti. Její hospodaření přitom bylo neprůhledné, proto ji prověřuje policie.

Na podezřelé nakládání s penězi upozornila už kontrola, kterou po změně ve vedení města prováděl magistrát. Prověrka odhalila desítky pochybení, jež byla v rozporu se zákonem o finanční kontrole, zákonem o účetnictví či se zákonem o veřejných zakázkách.

Organizace, která neměla vlastní soubor, si loni na podzim objednávala řadu služeb, aby mohla uspořádat představení pro děti. Najala si třeba Metropolitní divadlo Praha, aby zajistilo produkci na nastartování sezony, propagaci či servisní činnost.

Metropolitní divadlo za to na základě sedmi faktur inkasovalo 764 tisíc korun. „Služby nebyly na dokladech specifikované. Nebylo doloženo, že činnosti, které byly předmětem fakturace, byly uskutečněny,“ stojí mimo jiné v závěrech kontroly.

Konkurz se nekonal, agentura i tak dostala sto tisíc

Ředitelka Metropolitního divadla Dana Bartůňková ujišťuje, že odvedla všechno, za co dostala zaplaceno. „Byli tam mí technici, mí osvětlovači, mí zvukaři, můj producent a tak dále. My jsme byli servisní skupina, která byla najata,“ uvedla Bartůňková.

Příspěvkovka služby divadla rozdělila tak, aby za každou zaplatila maximálně 149 tisíc. Od 150 tisíc výš by si totiž musela k objednávce vyžádat souhlas radního či primátora.

„Evidentně a pravděpodobně zcela účelově došlo k porušení směrnice rady města o veřejných zakázkách,“ citují úředníci vedoucího právně-ekonomického oddělení magistrátu Miloše Studenovského.

Dále není například jasné, za co příspěvková organizace platila nemalé peníze agentuře Casting Studio Cine-Jessy. Najala si ji loni v dubnu na to, aby našla uměleckého šéfa, který postaví nový soubor místo toho, který radnice rozprášila. Konkurz se nakonec nekonal, agentura si však přišla skoro na 104 tisíc korun.

„Není zřejmé, co bylo plněno. Místo uměleckého šéfa nebylo obsazeno,“ píší úředníci v kontrolní zprávě.

Přece to nebudu řešit s vámi, odmítl odpovědět právník

Za jakou práci agentura peníze dostala, nesdělila ani Jessica Horváthová, která agenturu vede. „Novinářům neposkytuji žádné informace. Magistrát města mě oslovil, pověřil, uzavřela jsem řádnou smlouvu a taky mně za práci zaplatil,“ sdělila stručně.

Třetím nejvážnějším pochybením je podle výsledků kontroly kontrakt s advokátem Františkem Gahlerem, který měl vyjednat přechod herců, her či fundusu původního „činoheráku“ do nové organizace. Nic z toho nedotáhl, příspěvkovka za právní služby přesto zaplatila 179 tisíc.

„Na fakturách nebyla uvedena specifikace právních služeb,“ píše se v kontrole.

Jakou práci pro organizaci odvedl, advokát Gahler říci odmítl. „To bych vám říct nemohl. Přece to nebudu řešit s vámi,“ reagoval.

Obraťte se na mluvčího, reagovala tehdejší ředitelka

Příspěvkovou organizaci v té době vedla vedoucí odboru školství, kultury a sportu Jana Müllerová. Sama výsledky kontroly nekomentovala. „Prosím, obracejte se se svými dotazy na tiskového mluvčího magistrátu,“ odvětila jen.

Nová koalice ANO a PRO! Ústí Müllerovou z pozice ředitelky loni v listopadu odvolala, z pochybení však vzhledem k její pozici v čele odboru školství nebude přímo nic vyvozovat.

„Odpovím na to tak, že jsme se rozhodli připravit novou organizaci magistrátu. Tato oblast se bude řešit komplexně, nebudu se teď vyjadřovat konkrétně k paní Müllerové,“ sdělil primátor Josef Zikmund.

Vedením příspěvkové organizace je nyní pověřený radní pro kulturu Jaroslav Haidler. Hlavní náplní organizace je teď objednávání představení od spolku Činoherák Ústí, který tradici Činoherního studia udržuje. Jak hospodaří Haidler, prověří další naplánovaná magistrátní kontrola v druhé polovině letošního roku.

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Dopravní podnik Chomutova a Jirkova modernizuje vozový park

V Chomutově nyní jezdí 16 trolejbusů, deset z nich je starých dvacet a více let.

Dopravní podnik měst Chomutova a Jirkova pořídí do roku 2020 třicet nových trolejbusů a autobusů za více než 274...

Dopravu v Ústí zklidní dva kruhové objezdy, v Předlicích a na Bukově

Současná situace na kruhovém objezdu v Přestanově.

Dvě moderní a bezpečné kruhové křižovatky, které zklidní dopravu, vyrostou v Ústí nad Labem. Chystají se v Předlicích a...

Tepličtí skauti oslaví výročí v novém zázemí, hledají bývalé členy

Ilustrační snímek

Na oslavy významného jubilea se chystají skauti ze střediska Dvojka Teplice. K 30. výročí znovuzaložení oddílů, které...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz