Policie prověřuje trucdivadlo, které zřídilo Ústí po likvidaci činohry

  13:48aktualizováno  13:48
Policie se zajímá o příspěvkovou organizaci Činoherní studio, kterou po likvidaci tradiční ústecké činohry založilo bývalé vedení města v čele s ČSSD. Vyšetřovatelé prověřují, jak tato městská organizace hospodařila. U řady smluv totiž například nebylo jasné, za co organizace platí.

Příspěvkovou organizaci řídila vedoucí odboru kultury ústeckého magistrátu Jana Müllerová. | foto: Repro MF DNES

„Byly zahájeny úkony trestního řízení ve věci podezření z trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku,“ potvrdila krajská policejní mluvčí Veronika Hyšplerová. Dodala, že hospodaření organizace prověřuje ústecká hospodářská kriminálka.

Radniční „trucdivadlo“

Příspěvkovou organizaci Činoherní studio města Ústí nad Labem založilo v březnu 2014 tehdejší vedení Ústí nad Labem v čele s ČSSD, když zlikvidovalo původní Činoherní studio.

V příspěvkové organizaci ale stálý soubor nevznikl. Organizace pouze loňský podzim nakoupila několik desítek představení pro děti. Její hospodaření přitom bylo neprůhledné, proto ji prověřuje policie.

Na podezřelé nakládání s penězi upozornila už kontrola, kterou po změně ve vedení města prováděl magistrát. Prověrka odhalila desítky pochybení, jež byla v rozporu se zákonem o finanční kontrole, zákonem o účetnictví či se zákonem o veřejných zakázkách.

Organizace, která neměla vlastní soubor, si loni na podzim objednávala řadu služeb, aby mohla uspořádat představení pro děti. Najala si třeba Metropolitní divadlo Praha, aby zajistilo produkci na nastartování sezony, propagaci či servisní činnost.

Metropolitní divadlo za to na základě sedmi faktur inkasovalo 764 tisíc korun. „Služby nebyly na dokladech specifikované. Nebylo doloženo, že činnosti, které byly předmětem fakturace, byly uskutečněny,“ stojí mimo jiné v závěrech kontroly.

Konkurz se nekonal, agentura i tak dostala sto tisíc

Ředitelka Metropolitního divadla Dana Bartůňková ujišťuje, že odvedla všechno, za co dostala zaplaceno. „Byli tam mí technici, mí osvětlovači, mí zvukaři, můj producent a tak dále. My jsme byli servisní skupina, která byla najata,“ uvedla Bartůňková.

Příspěvkovka služby divadla rozdělila tak, aby za každou zaplatila maximálně 149 tisíc. Od 150 tisíc výš by si totiž musela k objednávce vyžádat souhlas radního či primátora.

„Evidentně a pravděpodobně zcela účelově došlo k porušení směrnice rady města o veřejných zakázkách,“ citují úředníci vedoucího právně-ekonomického oddělení magistrátu Miloše Studenovského.

Dále není například jasné, za co příspěvková organizace platila nemalé peníze agentuře Casting Studio Cine-Jessy. Najala si ji loni v dubnu na to, aby našla uměleckého šéfa, který postaví nový soubor místo toho, který radnice rozprášila. Konkurz se nakonec nekonal, agentura si však přišla skoro na 104 tisíc korun.

„Není zřejmé, co bylo plněno. Místo uměleckého šéfa nebylo obsazeno,“ píší úředníci v kontrolní zprávě.

Přece to nebudu řešit s vámi, odmítl odpovědět právník

Za jakou práci agentura peníze dostala, nesdělila ani Jessica Horváthová, která agenturu vede. „Novinářům neposkytuji žádné informace. Magistrát města mě oslovil, pověřil, uzavřela jsem řádnou smlouvu a taky mně za práci zaplatil,“ sdělila stručně.

Třetím nejvážnějším pochybením je podle výsledků kontroly kontrakt s advokátem Františkem Gahlerem, který měl vyjednat přechod herců, her či fundusu původního „činoheráku“ do nové organizace. Nic z toho nedotáhl, příspěvkovka za právní služby přesto zaplatila 179 tisíc.

„Na fakturách nebyla uvedena specifikace právních služeb,“ píše se v kontrole.

Jakou práci pro organizaci odvedl, advokát Gahler říci odmítl. „To bych vám říct nemohl. Přece to nebudu řešit s vámi,“ reagoval.

Obraťte se na mluvčího, reagovala tehdejší ředitelka

Příspěvkovou organizaci v té době vedla vedoucí odboru školství, kultury a sportu Jana Müllerová. Sama výsledky kontroly nekomentovala. „Prosím, obracejte se se svými dotazy na tiskového mluvčího magistrátu,“ odvětila jen.

Nová koalice ANO a PRO! Ústí Müllerovou z pozice ředitelky loni v listopadu odvolala, z pochybení však vzhledem k její pozici v čele odboru školství nebude přímo nic vyvozovat.

„Odpovím na to tak, že jsme se rozhodli připravit novou organizaci magistrátu. Tato oblast se bude řešit komplexně, nebudu se teď vyjadřovat konkrétně k paní Müllerové,“ sdělil primátor Josef Zikmund.

Vedením příspěvkové organizace je nyní pověřený radní pro kulturu Jaroslav Haidler. Hlavní náplní organizace je teď objednávání představení od spolku Činoherák Ústí, který tradici Činoherního studia udržuje. Jak hospodaří Haidler, prověří další naplánovaná magistrátní kontrola v druhé polovině letošního roku.

Autor:

Výsledky voleb 2018

Připravili jsme pro vás přehledné zpracování volebních výsledků, statistiky, komentáře.

Výsledky komunálních voleb dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do Senátu

Ve druhém kole voleb do Senátu 2018 v Ústeckém vyhrál v obvodu 5 - Chomutov: Přemysl Rabas, 29 - Litoměřice: Ladislav Chlupáč a 32 - Teplice: Jaroslav Kubera.Nejčtenější

Jana žila s dětmi v garáži deset měsíců kvůli dluhům, teď dostala byt

V těchto podmínkách matka s dětmi v garáži žila.

Sedmačtyřicetiletá Jana, která se svými dětmi žila v garáži v ústecké ulici Králova výšina, už má nové, lepší bydlení....

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...ZVOLNĚNÍ: Sto milionů důvodů, proč Litvínov ční nad Chomutovem

Litvínovský František Lukeš slaví, překonal bratra Štěpána Lukeše z Chomutova.

Čmoudi a Primáti. Po silnici je dělí 25 kilometrů, v tabulce ale celá extraligová republika. Litvínov a Chomutov, dva...

Na Švestkové dráze řádí téměř 200metrový obr, obnovuje kilometry trati

Stroj RU 800 k opravě železnic.

Sedm set tun těžké zařízení opravuje severočeskou Švestkovou dráhu, železniční trať mezi Litoměřicemi a Mostem. Během...

Mladíka bili baseballkou a sekali mačetou, líčí žalobce vraždu u Bitozevsi

Pieta za mrtvého mladíka

Státní zástupce podal k ústeckému krajskému soudu obžalobu na dva mladíky za lednovou vraždu jejich vrstevníka u...

Další z rubriky

Předávám Teplice dobře nastartované, říká Kubera mířící do čela Senátu

Jaroslav Kubera (8. 10. 2014)

Jaroslav Kubera, jednasedmdesátiletý muž známý z komunální a celostátní politiky, nechce být dál primátorem Teplic,...

Nejsem škrt, ale nemám rád rozhazování, říká budoucí primátor Teplic

Hynek Hanza.

Teplice budou mít po 24 letech nového primátora. Po ostříleném matadorovi Jaroslavu Kuberovi usedne do křesla pro...

Požár lesa u Sněžníku hasiči po dvou dnech zcela zlikvidovali

K požáru v oblasti Sněžník na Děčínsku vyjelo ve čtvrtek odpoledne jedenáct...

Požár v oblasti Sněžníku na Děčínsku, který vypukl ve čtvrtek kolem půl druhé odpoledne, se hasičům podařilo zcela...

Najdete na iDNES.cz