Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Policie prověřuje trucdivadlo, které zřídilo Ústí po likvidaci činohry

  13:48aktualizováno  13:48
Policie se zajímá o příspěvkovou organizaci Činoherní studio, kterou po likvidaci tradiční ústecké činohry založilo bývalé vedení města v čele s ČSSD. Vyšetřovatelé prověřují, jak tato městská organizace hospodařila. U řady smluv totiž například nebylo jasné, za co organizace platí.

Příspěvkovou organizaci řídila vedoucí odboru kultury ústeckého magistrátu Jana Müllerová. | foto: Repro MF DNES

„Byly zahájeny úkony trestního řízení ve věci podezření z trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku,“ potvrdila krajská policejní mluvčí Veronika Hyšplerová. Dodala, že hospodaření organizace prověřuje ústecká hospodářská kriminálka.

Radniční „trucdivadlo“

Příspěvkovou organizaci Činoherní studio města Ústí nad Labem založilo v březnu 2014 tehdejší vedení Ústí nad Labem v čele s ČSSD, když zlikvidovalo původní Činoherní studio.

V příspěvkové organizaci ale stálý soubor nevznikl. Organizace pouze loňský podzim nakoupila několik desítek představení pro děti. Její hospodaření přitom bylo neprůhledné, proto ji prověřuje policie.

Na podezřelé nakládání s penězi upozornila už kontrola, kterou po změně ve vedení města prováděl magistrát. Prověrka odhalila desítky pochybení, jež byla v rozporu se zákonem o finanční kontrole, zákonem o účetnictví či se zákonem o veřejných zakázkách.

Organizace, která neměla vlastní soubor, si loni na podzim objednávala řadu služeb, aby mohla uspořádat představení pro děti. Najala si třeba Metropolitní divadlo Praha, aby zajistilo produkci na nastartování sezony, propagaci či servisní činnost.

Metropolitní divadlo za to na základě sedmi faktur inkasovalo 764 tisíc korun. „Služby nebyly na dokladech specifikované. Nebylo doloženo, že činnosti, které byly předmětem fakturace, byly uskutečněny,“ stojí mimo jiné v závěrech kontroly.

Konkurz se nekonal, agentura i tak dostala sto tisíc

Ředitelka Metropolitního divadla Dana Bartůňková ujišťuje, že odvedla všechno, za co dostala zaplaceno. „Byli tam mí technici, mí osvětlovači, mí zvukaři, můj producent a tak dále. My jsme byli servisní skupina, která byla najata,“ uvedla Bartůňková.

Příspěvkovka služby divadla rozdělila tak, aby za každou zaplatila maximálně 149 tisíc. Od 150 tisíc výš by si totiž musela k objednávce vyžádat souhlas radního či primátora.

„Evidentně a pravděpodobně zcela účelově došlo k porušení směrnice rady města o veřejných zakázkách,“ citují úředníci vedoucího právně-ekonomického oddělení magistrátu Miloše Studenovského.

Dále není například jasné, za co příspěvková organizace platila nemalé peníze agentuře Casting Studio Cine-Jessy. Najala si ji loni v dubnu na to, aby našla uměleckého šéfa, který postaví nový soubor místo toho, který radnice rozprášila. Konkurz se nakonec nekonal, agentura si však přišla skoro na 104 tisíc korun.

„Není zřejmé, co bylo plněno. Místo uměleckého šéfa nebylo obsazeno,“ píší úředníci v kontrolní zprávě.

Přece to nebudu řešit s vámi, odmítl odpovědět právník

Za jakou práci agentura peníze dostala, nesdělila ani Jessica Horváthová, která agenturu vede. „Novinářům neposkytuji žádné informace. Magistrát města mě oslovil, pověřil, uzavřela jsem řádnou smlouvu a taky mně za práci zaplatil,“ sdělila stručně.

Třetím nejvážnějším pochybením je podle výsledků kontroly kontrakt s advokátem Františkem Gahlerem, který měl vyjednat přechod herců, her či fundusu původního „činoheráku“ do nové organizace. Nic z toho nedotáhl, příspěvkovka za právní služby přesto zaplatila 179 tisíc.

„Na fakturách nebyla uvedena specifikace právních služeb,“ píše se v kontrole.

Jakou práci pro organizaci odvedl, advokát Gahler říci odmítl. „To bych vám říct nemohl. Přece to nebudu řešit s vámi,“ reagoval.

Obraťte se na mluvčího, reagovala tehdejší ředitelka

Příspěvkovou organizaci v té době vedla vedoucí odboru školství, kultury a sportu Jana Müllerová. Sama výsledky kontroly nekomentovala. „Prosím, obracejte se se svými dotazy na tiskového mluvčího magistrátu,“ odvětila jen.

Nová koalice ANO a PRO! Ústí Müllerovou z pozice ředitelky loni v listopadu odvolala, z pochybení však vzhledem k její pozici v čele odboru školství nebude přímo nic vyvozovat.

„Odpovím na to tak, že jsme se rozhodli připravit novou organizaci magistrátu. Tato oblast se bude řešit komplexně, nebudu se teď vyjadřovat konkrétně k paní Müllerové,“ sdělil primátor Josef Zikmund.

Vedením příspěvkové organizace je nyní pověřený radní pro kulturu Jaroslav Haidler. Hlavní náplní organizace je teď objednávání představení od spolku Činoherák Ústí, který tradici Činoherního studia udržuje. Jak hospodaří Haidler, prověří další naplánovaná magistrátní kontrola v druhé polovině letošního roku.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Matka chce od nemocnice sto tisíc za to, že na ni lékař poslal policii

Matka nechtěla odejít od mimina, lékař na ni přivolal policii

Až k soudu se může dostat konflikt, který se na jaře odehrál na jednotce intenzivní a resuscitační péče ústecké...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Nejsem přesvědčen o nedostatku zdravotníků, říká šéf nemocnice v Kadani

Petr Hossner působil jako lékař a posléze i člen vedení Nemocnice Most,...

Městská nemocnice v Kadani si letos připomíná 40 let své existence. Za poslední rok zaznamenává nárůst pacientů téměř...

Najdete na iDNES.cz