Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Policie navrhla obžalovat bývalého hejtmana Šulce

  7:11aktualizováno  7:11
Bývalý hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc podle zjištění MF DNES s velkou pravděpodobností stane před soudem. Policie končí vyšetřování neoprávněně vyplacených peněz ředitelům dotačního úřadu a navrhuje obžalobu

Jiří Šulc na ideové konferenci ODS | foto: Karel Pešek, MAFRA

Kriminalisté ukončili vyšetřování kauzy údajně neoprávněného odstupného pro bývalé ředitele dotačního úřadu Severozápad, v níž je Šulc stíhaný. A navrhli Šulce a další čtyři obviněné obžalovat.

„Věc byla skutečně podána státnímu zastupitelství s návrhem na obžalobu a předpokládám, že se obžaloba bude podávat,“ potvrdil MF DNES okresní státní zástupce Pavel Kaláb, jehož úřad případ dozoruje.

Šulc a spol. jsou obviněni ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Co na důležitý posun v případu říká kdysi nejvýraznější politik ODS v kraji, není jasné. MF DNES se Šulce přes opakovanou snahu zastihnout nepodařilo.

„Pravomoci úřední osoby jsem nezneužil a neporušil jsem ani své povinnosti při správě cizího majetku,“ sdělil exhejtman k věci loni v březnu, když ho policie obvinila.

V kauze jde o to, že Šulc jako šéf řídicího výboru úřadu s dvěma bývalými řediteli Petrem Kušnierzem a Pavlem Markvartem uzavřel konkurenční doložky. Na jejich základě pak měli oba muži v případě svého konce ve funkci inkasovat tučné odstupné, jehož valnou část při svém odchodu v letech 2011 a 2012 pak také skutečně dostali.

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu tvrdí, že Šulc uzavřením doložek porušil zákon. Opírá se přitom o fakt, že zákoník práce doložky v případě úředníků podepsat nedovoluje. Obžaloba by měla padnout brzy. „Konečné rozhodnutí ze strany státního zastupitelství lze očekávat v příštích několika týdnech,“ řekl MF DNES okresní státní zástupce Kaláb.

Vzhledem k tomu, že dozorující státní zástupce nechal vyšetřování dojít ke konci, je podání obžaloby prakticky jisté. Podle informací MF DNES kriminalisté z ÚOOZ při vyšetřování pracovali s listinnými důkazy, smlouvami a výpovědmi svědků. Z odposlechů nebo přepisů mailové komunikace naopak vyšetřovatelé v tomto případu nevycházeli.

V kauze jsou obviněni i Markvart, další bývalý ředitel Petr Červinka (kvůli tomu, že nezrušil doložku pro Kušnierze), bývalý právník úřadu Jan Martinovský, který dodatky připravil, a nynější ředitelka Jana Havlicová.

Havlicovou ÚOOZ stíhá kvůli tomu, že dodatky svých předchůdců nezrušila. „Vyčkám na reakci státního zástupce, více se vyjadřovat nechci,“ sdělila Havlicová k posunu v kauze. Ředitelka se hájí tím, že podle vyjádření externích právníků dotačního úřadu dodatky zrušit nešly. Pravdou je, že dosáhla aspoň snížení odměn. Původně měl Kušnierz dostat osm platů a Markvart dvanáct (oba brali kolem 100 tisíc Kč měsíčně), nakonec dostali „jen“ 385 tisíc a 425 tisíc. „Udělala jsem maximum, co jsem udělat mohla,“ řekla Havlicová.

Je otázkou, zda návrh na obžalobu otřese její pozicí v čele úřadu. Dosud platilo usnesení, že do případného pravomocného rozsudku má místo jisté. „Že je navržená na obžalobu, může změnit pohled některých členů výboru,“ připustil místopředseda výboru Petr Navrátil. On sám ředitelce důvěřuje a připomíná, že za její éry úřad šlape. Zároveň ale podotkl, že se kvůli posunu v případu bude řídicí výbor pozicí Havlicové na svém nejbližším zasedání zabývat.

Havlicová naplňuje nešťastné pravidlo, že dosud každý z ředitelů dotačního úřadu byl obviněný. Kušnierz a Markvart skončili ve funkcích, když je vyšetřovala kvůli machinacím s dotacemi policie. Kušnierz už si dokonce svůj trest odseděl, Markvart na svůj rozsudek ve velkém procesu zahrnujícím i bývalého vicehejtmana Pavla Koudu čeká.

Autor:


Nejčtenější

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...

Chůze naboso je pro ni životní styl, neobouvá se ani do divadla

Ivana Hluštíková z Loun chodí už několik let bez bot.

Ivana Hluštíková z Loun chodí už pár let bez bot. Na zahradu, do města a klidně i do divadla. Patří ke skupině lidí,...

Další z rubriky

Lounské školy procházejí nákladnými opravami, největší se týká bazénu

Žatecká brána v Lounech

Do oprav za více než 17 milionů korun se pustili během prázdnin v lounských základních a mateřských školách. Největší a...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Okolí zavřené ústecké ubytovny zamořují švábi, situace je kritická

Z uzavřené ubytovny Modrá v Ústí nad Labem se rozlézají švábövé

Ústecký Střekov trápí enormní výskyt rusa domácího. Švábovitý hmyz se vyskytuje především v okolí nedávno uzavřené...

Najdete na iDNES.cz