Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Policie navrhla obžalovat bývalého hejtmana Šulce

  7:11aktualizováno  7:11
Bývalý hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc podle zjištění MF DNES s velkou pravděpodobností stane před soudem. Policie končí vyšetřování neoprávněně vyplacených peněz ředitelům dotačního úřadu a navrhuje obžalobu

Jiří Šulc na ideové konferenci ODS | foto: Karel Pešek, MAFRA

Kriminalisté ukončili vyšetřování kauzy údajně neoprávněného odstupného pro bývalé ředitele dotačního úřadu Severozápad, v níž je Šulc stíhaný. A navrhli Šulce a další čtyři obviněné obžalovat.

„Věc byla skutečně podána státnímu zastupitelství s návrhem na obžalobu a předpokládám, že se obžaloba bude podávat,“ potvrdil MF DNES okresní státní zástupce Pavel Kaláb, jehož úřad případ dozoruje.

Šulc a spol. jsou obviněni ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Co na důležitý posun v případu říká kdysi nejvýraznější politik ODS v kraji, není jasné. MF DNES se Šulce přes opakovanou snahu zastihnout nepodařilo.

„Pravomoci úřední osoby jsem nezneužil a neporušil jsem ani své povinnosti při správě cizího majetku,“ sdělil exhejtman k věci loni v březnu, když ho policie obvinila.

V kauze jde o to, že Šulc jako šéf řídicího výboru úřadu s dvěma bývalými řediteli Petrem Kušnierzem a Pavlem Markvartem uzavřel konkurenční doložky. Na jejich základě pak měli oba muži v případě svého konce ve funkci inkasovat tučné odstupné, jehož valnou část při svém odchodu v letech 2011 a 2012 pak také skutečně dostali.

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu tvrdí, že Šulc uzavřením doložek porušil zákon. Opírá se přitom o fakt, že zákoník práce doložky v případě úředníků podepsat nedovoluje. Obžaloba by měla padnout brzy. „Konečné rozhodnutí ze strany státního zastupitelství lze očekávat v příštích několika týdnech,“ řekl MF DNES okresní státní zástupce Kaláb.

Vzhledem k tomu, že dozorující státní zástupce nechal vyšetřování dojít ke konci, je podání obžaloby prakticky jisté. Podle informací MF DNES kriminalisté z ÚOOZ při vyšetřování pracovali s listinnými důkazy, smlouvami a výpovědmi svědků. Z odposlechů nebo přepisů mailové komunikace naopak vyšetřovatelé v tomto případu nevycházeli.

V kauze jsou obviněni i Markvart, další bývalý ředitel Petr Červinka (kvůli tomu, že nezrušil doložku pro Kušnierze), bývalý právník úřadu Jan Martinovský, který dodatky připravil, a nynější ředitelka Jana Havlicová.

Havlicovou ÚOOZ stíhá kvůli tomu, že dodatky svých předchůdců nezrušila. „Vyčkám na reakci státního zástupce, více se vyjadřovat nechci,“ sdělila Havlicová k posunu v kauze. Ředitelka se hájí tím, že podle vyjádření externích právníků dotačního úřadu dodatky zrušit nešly. Pravdou je, že dosáhla aspoň snížení odměn. Původně měl Kušnierz dostat osm platů a Markvart dvanáct (oba brali kolem 100 tisíc Kč měsíčně), nakonec dostali „jen“ 385 tisíc a 425 tisíc. „Udělala jsem maximum, co jsem udělat mohla,“ řekla Havlicová.

Je otázkou, zda návrh na obžalobu otřese její pozicí v čele úřadu. Dosud platilo usnesení, že do případného pravomocného rozsudku má místo jisté. „Že je navržená na obžalobu, může změnit pohled některých členů výboru,“ připustil místopředseda výboru Petr Navrátil. On sám ředitelce důvěřuje a připomíná, že za její éry úřad šlape. Zároveň ale podotkl, že se kvůli posunu v případu bude řídicí výbor pozicí Havlicové na svém nejbližším zasedání zabývat.

Havlicová naplňuje nešťastné pravidlo, že dosud každý z ředitelů dotačního úřadu byl obviněný. Kušnierz a Markvart skončili ve funkcích, když je vyšetřovala kvůli machinacím s dotacemi policie. Kušnierz už si dokonce svůj trest odseděl, Markvart na svůj rozsudek ve velkém procesu zahrnujícím i bývalého vicehejtmana Pavla Koudu čeká.

Autor:Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Ombudsmanka vyčetla bytovému družstvu slova o cikánech. Vyhovělo zčásti

Ombudsmanka Anna Šabatová

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová si prohlédla webové stránky družstva Krušnohor, které na Mostecku spravuje tisíce...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Další z rubriky

Studenti gymnázia pomohli obnovit kapli, budou v ní koncerty i svatby

Opravený vnitřek Beuronské kaple patřící teplickému gymnáziu.

Beuronská kaple v Teplicích, ojedinělá památka z 19. století, znovu ožila. Prošla totiž rekonstrukcí za více než 11...

Pomocí virtuální reality tvoří na teplickém gymnáziu výukové hodiny

Kroužek virtuální reality funguje na teplickém gymnáziu každou středu po...

Unikátní zájmový kroužek virtuální reality nabízí svým žákům Gymnázium Teplice. Škola spolupracuje se společností...

Nikdy nebyl agresivní, byl to šok, řekla manželka obžalovaného střelce

U soudu vypovídal postřelený muž, obžalovaný se jednání neúčastnil

Ústecký krajský soud začal řešit případ vleklých sousedských neshod, které loni v létě vyvrcholily střelbou. Obžalovaný...

Najdete na iDNES.cz