Svaté evangelium kněz Miroslav Vachata vypůjčil pro teplický chrám z Berouna,...

Svaté evangelium kněz Miroslav Vachata vypůjčil pro teplický chrám z Berouna, bohoslužebné nádoby nechal narychlo přivézt z Řecka. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Z chrámu zmizelo s knězem i vybavení, policie ale nikoho stíhat nebude

  • 10
Policie odložila případ "vybílení" pravoslavného kostela v Teplicích. Přestože z chrámu po odchodu bývalého kněze Evžena Freimanna zmizelo vše, co mělo nějakou hodnotu, podle policie se žádná krádež nestala.

"Kriminalisté provedeným šetřením zjistili, že nebyla naplněna skutková podstata trestného činu ani přestupku. Ke krádeži nedošlo, a proto byla věc založena," řekl mluvčí teplické policie Daniel Vítek. Víc sdělit nechtěl.

Co zmizelo

prestol - bohoslužebný stůl, do kterého se ukládají ostatky svatých

svaté evangelium

bohoslužebné nádoby: čaša (pohár) a diskos (talíř) s hvězdicí

ikony vyrobené po roce 2000 na objednávku pro teplický chrám, například sv. Václav, sv. Ludmila, sv. Ivan, Prokop Sázavský, sv. Rostislav

cca 50 židlí

svícny

žárovky z osvětlení

červený koberec, běhoun přes celý chrám

z kříže na stěně zmizela postava Krista

tabernákl, schránka na hostie, zůstal na svém místě, protože patří městu

Výčet předmětů, které z kostela zmizely, je přitom dlouhý. "Bohoslužebný stůl, 50 židlí, knihy, bohoslužebné nádoby, svícny, žárovky, koberce, 20 drahých ikon i socha Krista z kříže," vyjmenoval kněz Miroslav Vachata. Sporné však je, komu patřily.

Spor se táhne od začátku loňského roku, kdy kontroverzní teplický kněz Evžen Freimann urážel pravoslavné hodnostáře a angažoval se v kauze, při níž nejvyšší česko-slovenský představitel církve vladyka Kryštof odstoupil z funkce kvůli smyšlenému nařčení, že má milenky a nemanželské děti.

Pravoslavná církev v dubnu zakázala Freimannovi sloužit bohoslužby, v květnu ho odvolala z funkce a ukončila s ním pracovní poměr. Freimann ale nechtěl kostel opustit. V září dorazili k chrámu úředníci se strážníky a budovu, která patří městu, zapečetili.

Magistrát pak ale Freimannovi umožnil kostel ještě pár dní užívat, a až poté ho předal novému knězi Vachatovi. Právě tehdy současně s Freimannem zmizely i věci uvnitř kostela.

"Zůstalo jen to, co bylo pořádně přidělané," poznamenal Vachata, který kostel přebíral.

Věci patřily mně a věřícím, řekl Freimann

Freimann přiznává, že si odnesl třeba kalich. Tvrdí ale, že patřil jemu, nikoli církvi. "Nic jsem neukradl, ten kalich byl můj, dostal jsem ho darem," dušuje se.

Stejné to podle něj bylo i s ostatními věcmi. "To byly věci věřících. Oni je kostelu zapůjčili a zase si je odnesli. Všechny věci, které patřily církvi, tam zůstaly," tvrdí Freimann, který po nuceném odchodu z kostela založil nové místo pro bohoslužby a část věřících přešla k němu.

Vachata však namítá, že třeba jeden z obrazů věnovala věřící přímo kostelu. "Brečela, když zjistila, že je pryč," říká nový kněz.

Podal proto čtyři trestní oznámení, kromě podezření z krádeže i kvůli účetnictví. "Účtem proteklo 800 tisíc korun a 20 tisíc eur vedených jako dary církvi. Po předání kostela na účtu zbylo 60 korun," řekl Vachata.

Podle Freimanna nikdy nebyly na účtu statisíce. "Za posledních pět let tam bylo 36 korun," tvrdí.

Policie nakonec odložila všechna čtyři oznámení. Tepličtí pravoslavní zmizelé věci postupně nahrazují a kostel vybavují. V sobotu pražský arcibiskup vysvětí nový bohoslužebný stůl.