Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Policie v Děčíně narazila na černou hernu, skrývala se uvnitř povolené

  7:17aktualizováno  7:17
Kriminalisté odhalili černou hernu v Děčíně. Klub byl ve zvláštní místnosti povolené herny. Je součástí řetězce, který načerno provozuje automaty po celé zemi. Policie v Děčíně údajně zabavila osm automatů.
Načerno provozovanou hernu odhalila police v Děčíně. Ilustrační snímek

Načerno provozovanou hernu odhalila police v Děčíně. Ilustrační snímek | foto: Martin MrázMAFRA

Herna Gracia je na rohu Kamenické a Příkré ulice v Děčíně, uvnitř stojí několik výherních automatů, které fungují podle licence a legálně.

V podniku je ale ještě jedna místnost, oddělená, s oznámením na zavřených dveřích, že jde o provozovnu sdružení Život je hrou, která podle policie zakládá sítě nelegálních heren po celém Česku.

Sdružení Život je hrou

Sdružení Život je hrou podle policie zakládá po celé republice nelegální herny. Stanovy sdružení vyznívají ironicky. "Ve štěstí nedoufej, v neštěstí nezoufej," je hlavní heslo pro ty, kteří "neberou život pouze jako plnění povinností, ale dokáží sebe i své okolí ve volném čase bavit, zapojit do volnočasových aktivit rodinu i okolí". Za své cíle si zvolilo "využití volného času v souladu s rozvíjením duševní, tělesné a intelektuální úrovně".

"Herny kontrolujeme každý den a nedávno jsme dostali podnět, že v této není něco v pořádku," uvedl mluvčí děčínské městské policie Tomáš Pavlík.

Strážníci podnět prověřili, pojali podezření, že provozovatel porušuje loterijní zákon, a předali ho policii.

"Případ je teprve na počátku, proto nebudeme sdělovat žádné bližší okolnosti," řekla policejní mluvčí Pavla Kofrová.

Nechtěla sdělit, jestli policie v děčínském podniku něco zabavila. Podle informací MF DNES kriminalisté naložili a odvezli asi osm hracích automatů. Místnost zůstává zavřená, herna Gracia funguje dál.

"Já mám všechno v pořádku a jestli majitel domu pronajal tu místnost někomu dalšímu, o tom nic nevím," dušoval se provozovatel Gracie.

Vyšetřování po loňské razii pokračuje

Zatím největší razie proti černým hernám proběhla loni v dubnu. Policisté tehdy vtrhli naráz do 31 heren v několika krajích a zabavili 282 automatů, kamerové záznamy, účetní doklady i více než milion korun v hotovosti.

Jedna z heren byla i v Dubí na Ruské ulici. "Vyšetřování stále probíhá," uvedla policejní mluvčí Ludmila Světláková. Za porušení loterijního zákona hrozí až šestileté vězení.

Většina majitelů těchto heren spojených ve sdružení Život je hrou argumentovala tím, že pro ně platí jiná pravidla a že automaty nejsou prostředek podnikání, ale jen pro zábavu. Důvod? Nejspíš snaha vyhnout se povinnostem, které má legální herna: poplatky za automaty a licence na jejich provoz.

Vznik černých heren používají někteří politici jako argument proti snahám veřejnosti hazard ve městech zakázat. "Pokud by se zakázal hazard úplně, vznikaly by černé herny a soukromé kluby," říká starosta ústeckého centrálního městského obvodu Jan Tvrdík. Proto považuje za lepší regulaci než úplný zákaz.

O zákaz hazardu se hraje v Ústí, Chomutově či Litoměřicích

Ústecká radnice už vypracovala návrh vyhlášky, která by hazard ve městě zakázala. Zastupitelé ji budou projednávat 2. září. Městské obvody, které se k ní vyjádřily, jsou ale vesměs proti.

Právě v pondělí předala ústeckému magistrátu petici pro vyvolání referenda o zákazu heren iniciativa Ústí bez hazardu. Sehnala 7 690 podpisů, o zhruba 190 víc, než je podle pravidel nutné.

Úředníci teď mají dva týdny na to, aby podpisy pod peticí zkontrolovali a zástupcům iniciativy oznámili, zda našli nějaké chyby. Iniciativa má proto v záloze ještě dva tisíce podpisů a další sbírá dál.

Pokud referendum projde, uskuteční se současně s komunálními volbami. O vyhlášení referenda usilují i aktivisté v Chomutově, v Teplicích, Litoměřicích nebo Štětí.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Další z rubriky

Elektrárny se staly turistickými cíli, zájem návštěvníků láme rekordy

Elektrárna Ledvice, na jejíž budově je v nejvyšším bodě rozhledna.

Rekordní zájem turistů o dva netradiční industriální výletnické cíle na severu Čech zaznamenala energetická skupina...

Trať z Děčína do Střekova opraví za tři miliardy, lidé mohou psát podněty

Ilustrační snímek

Vlaky mezi Děčínem a ústeckým Střekovem budou jezdit po modernější trati. Správa železniční dopravní cesty do úprav...

Chůze naboso je pro ni životní styl, neobouvá se ani do divadla

Ivana Hluštíková z Loun chodí už několik let bez bot.

Ivana Hluštíková z Loun chodí už pár let bez bot. Na zahradu, do města a klidně i do divadla. Patří ke skupině lidí,...

Najdete na iDNES.cz