Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Policie v Děčíně narazila na černou hernu, skrývala se uvnitř povolené

  7:17aktualizováno  7:17
Kriminalisté odhalili černou hernu v Děčíně. Klub byl ve zvláštní místnosti povolené herny. Je součástí řetězce, který načerno provozuje automaty po celé zemi. Policie v Děčíně údajně zabavila osm automatů.
Načerno provozovanou hernu odhalila police v Děčíně. Ilustrační snímek

Načerno provozovanou hernu odhalila police v Děčíně. Ilustrační snímek | foto: Martin MrázMAFRA

Herna Gracia je na rohu Kamenické a Příkré ulice v Děčíně, uvnitř stojí několik výherních automatů, které fungují podle licence a legálně.

V podniku je ale ještě jedna místnost, oddělená, s oznámením na zavřených dveřích, že jde o provozovnu sdružení Život je hrou, která podle policie zakládá sítě nelegálních heren po celém Česku.

Sdružení Život je hrou

Sdružení Život je hrou podle policie zakládá po celé republice nelegální herny. Stanovy sdružení vyznívají ironicky. "Ve štěstí nedoufej, v neštěstí nezoufej," je hlavní heslo pro ty, kteří "neberou život pouze jako plnění povinností, ale dokáží sebe i své okolí ve volném čase bavit, zapojit do volnočasových aktivit rodinu i okolí". Za své cíle si zvolilo "využití volného času v souladu s rozvíjením duševní, tělesné a intelektuální úrovně".

"Herny kontrolujeme každý den a nedávno jsme dostali podnět, že v této není něco v pořádku," uvedl mluvčí děčínské městské policie Tomáš Pavlík.

Strážníci podnět prověřili, pojali podezření, že provozovatel porušuje loterijní zákon, a předali ho policii.

"Případ je teprve na počátku, proto nebudeme sdělovat žádné bližší okolnosti," řekla policejní mluvčí Pavla Kofrová.

Nechtěla sdělit, jestli policie v děčínském podniku něco zabavila. Podle informací MF DNES kriminalisté naložili a odvezli asi osm hracích automatů. Místnost zůstává zavřená, herna Gracia funguje dál.

"Já mám všechno v pořádku a jestli majitel domu pronajal tu místnost někomu dalšímu, o tom nic nevím," dušoval se provozovatel Gracie.

Vyšetřování po loňské razii pokračuje

Zatím největší razie proti černým hernám proběhla loni v dubnu. Policisté tehdy vtrhli naráz do 31 heren v několika krajích a zabavili 282 automatů, kamerové záznamy, účetní doklady i více než milion korun v hotovosti.

Jedna z heren byla i v Dubí na Ruské ulici. "Vyšetřování stále probíhá," uvedla policejní mluvčí Ludmila Světláková. Za porušení loterijního zákona hrozí až šestileté vězení.

Většina majitelů těchto heren spojených ve sdružení Život je hrou argumentovala tím, že pro ně platí jiná pravidla a že automaty nejsou prostředek podnikání, ale jen pro zábavu. Důvod? Nejspíš snaha vyhnout se povinnostem, které má legální herna: poplatky za automaty a licence na jejich provoz.

Vznik černých heren používají někteří politici jako argument proti snahám veřejnosti hazard ve městech zakázat. "Pokud by se zakázal hazard úplně, vznikaly by černé herny a soukromé kluby," říká starosta ústeckého centrálního městského obvodu Jan Tvrdík. Proto považuje za lepší regulaci než úplný zákaz.

O zákaz hazardu se hraje v Ústí, Chomutově či Litoměřicích

Ústecká radnice už vypracovala návrh vyhlášky, která by hazard ve městě zakázala. Zastupitelé ji budou projednávat 2. září. Městské obvody, které se k ní vyjádřily, jsou ale vesměs proti.

Právě v pondělí předala ústeckému magistrátu petici pro vyvolání referenda o zákazu heren iniciativa Ústí bez hazardu. Sehnala 7 690 podpisů, o zhruba 190 víc, než je podle pravidel nutné.

Úředníci teď mají dva týdny na to, aby podpisy pod peticí zkontrolovali a zástupcům iniciativy oznámili, zda našli nějaké chyby. Iniciativa má proto v záloze ještě dva tisíce podpisů a další sbírá dál.

Pokud referendum projde, uskuteční se současně s komunálními volbami. O vyhlášení referenda usilují i aktivisté v Chomutově, v Teplicích, Litoměřicích nebo Štětí.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Dopravu v Ústí zklidní dva kruhové objezdy, v Předlicích a na Bukově

Současná situace na kruhovém objezdu v Přestanově.

Dvě moderní a bezpečné kruhové křižovatky, které zklidní dopravu, vyrostou v Ústí nad Labem. Chystají se v Předlicích a...

Dětem přiotráveným v Předlicích je líp. Hořelo od přímotopu, soudí obyvatel

Záchrana obyvatel hořícího domu v Předlicích.

Zdravotní stav jedenácti hospitalizovaných dětí, které se ve čtvrtek nadýchaly zplodin z hoření při požáru bytového...

Zloděj ukradl v rodinném domě v Dubí šest milionů, zachytila ho kamera

Neznámý lupič v domě.

Kriminalisté pátrají po totožnosti muže, který se vloupal do rodinného domu v Dubí na Teplicku a ukradl tam šest...

Najdete na iDNES.cz