Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Výpovědi usvědčují stavebníky, že vystavovali faktury za fiktivní práci

  9:43aktualizováno  9:43
Manažeři stavebních firem Viamont DSP a Energetické a dopravní stavby obvinění z krácení daní za 15 milionů korun tvrdí, že jsou nevinní. Podle policie však firmy vystavovaly faktury za fiktivní práci. Vyšetřovatelé jsou si jistí, že proti manažerům mají přesvědčivé důkazy, usvědčují je totiž jejich vlastní výpovědi.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Policie obvinila z krácení daně Ondřeje Nováka, Jiřího Kliera a Zdeňka Pavla z firmy Viamont DSP a bývalého majitele firmy Energetické a dopravní stavby (EDS) Bronislava Špičáka. Ten dříve býval zastupitelem Ústí nad Labem a nyní je generálním ředitelem Severočeské vodárenské společnosti.

Šlo o zakázku na opravu mostu v Děčíně. Tendr dostalo v roce 2007 sdružení tří firem nazvané Estakáda, v němž byly společnosti Viamont DSP, JHP Mosty a Energetické a dopravní stavby. Stavba vyšla na 564 milionů korun, z evropských peněz na to šlo 549 milionů. Vstup EDS do sdružení byl přitom od počátku podivný, neboť bylo jasné, že svůj třetinový podíl prací na zakázce nemůže splnit sama, ale jedině pomocí subdodavatelů.

Její šéf a spolumajitel Špičák v letech 2008 a 2009 vystavil Viamontu DSP 17 faktur na celkem 50 milionů korun za přesně specifikované inženýrské služby, koordinaci a technickou pomoc při výstavbě, díky čemuž si Viamont uplatnil odpočet DPH a zkrátil daň z příjmů, dohromady za 14,6 milionu.

Podle policie ale služby nebyly nikdy uskutečněny. Vyplývá to i z dokumentu o sdělení obvinění, který má MF DNES k dispozici.

Policie: Šlo o fiktivní faktury

"Společnost EDS koordinační a technickou pomoc nikdy neprováděla ani nevykazovala," pronesl při výslechu Zdeněk Pavel z Viamontu DSP. "Ze strany EDS nedošlo k žádnému faktickému plnění," souhlasil i Karel Frankota z JHP.

To nakonec přiznává i Špičák. Také podle něj byla uzavřena dohoda, že společnost EDS nebude provádět žádné práce na zakázce. Špičák na policii poznamenal, že jeho firmě to vyhovovalo, protože měla jiné zakázky, s nimiž byla ve skluzu.

Vyslýchaní stavebníci však navíc tvrdí, že fakturami EDS postoupila svůj původní podíl na zakázce. Ale i tuto obhajobu obviněných vyšetřovatel vyvrací. "Toto tvrzení je čistě účelové," konstatuje vyšetřovatel v policejním dokumentu, jímž bylo manažerům firem sděleno obvinění.

V dodatcích ke smlouvě podle policie není nic o předávání podílu na zakázce. A navíc, i kdyby součástí dohody bylo, že EDS od Viamontu a JHP dostane odstupné, stejně to podle vyšetřovatele nesedí číselně. Pokud by totiž EDS svůj původně dohodnutý třetinový díl prací odvedla, získala by z celkové sumy za zakázku zhruba 26 milionů, nikoli oněch fakturovaných 50 milionů korun.

"EDS koordinaci a technickou podporu při výstavbě fakticky neprováděla. Z její strany docházelo pouze k vystavování fiktivních faktur," uzavírá vyšetřovatel případu v závěru dokumentu.

Z vodáren neodejdu, reaguje Špičák

Bývalý majitel EDS Špičák nechtěl své obvinění komentovat. "Cítím se nevinen a věřím, že bude mé jméno očištěno," reaguje stručně. Na funkci generálního ředitele vodárenské firmy rezignovat nehodlá, protože by tím prý přiznal vinu.

Generální ředitel SVS Bronislav Špičák

Ředitel SVS Bronislav Špičák

Strohý byl i Jiří Klier z Viamontu DSP. "Stát jsme neokradli," řekl a s dalšími otázkami odkázal na obchodního ředitele Viamontu Richarda Bauera.

"Jde o daňově účetní spor firmy Viamont DSP s Finančním úřadem v Ústí nad Labem ohledně oprávněnosti nároku na uplatnění či neuplatnění odpočitatelných nákladů," poznamenal Bauer.

"Proti rozhodnutí finančního úřadu jsme podali odvolání a jsme připraveni náš postup hájit i před soudem," dodal Bauer s tím, že fakturaci nelze označit za fiktivní.

Společnost Viamont DSP dříve vlastnil exministr dopravy a dnes majitel fotbalové Slavie Aleš Řebíček. Svého podílu ve Viamontu se ale prý zbavil ještě dříve, než k údajné daňové machinaci došlo. Firmu EDS nyní vlastní další vlivní členové a šedé eminence ODS Alexandr Novák, Patrik Oulický a Daniel Ježek. Do firmy ale vstoupili až později.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do senátu

Volby do Senátu 2018 proběhnou v Ústeckém kraji v obvodech 5 - Chomutov, 29 - Litoměřice a 32 - Teplice. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Chybu v odbavení v MHD může opravit jediný člověk, má dovolenou

Ústecká MHD (ilustrační snímek)

Odbavovací systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova se potýká se softwarovou chybou, kvůli které mohou...

Silnice je po výměně potrubí klikatá. Byla horší, brání se investor

Špatně provedená práce na jedné z komunikací ve Starých Skoroticích.

Pracovníci vodáren položili ve Starých Skoroticích na okraji Ústí nad Labem po výměně potrubí asfalt jen na část...Rasisty počastovaní školáci z Teplic dostali jako útěchu notebooky

Obdarovaní žáci teplické školy.

Čtyřiadvacet nových notebooků v hodnotě téměř čtyři sta tisíc korun převzali žáci Základní školy Plynárenská v...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Italský majitel se nestará o zámky na Lounsku, soud mu je může zabavit

Zámek byl postaven roku 1611 na místě původní tvrze, vystavět ho nechal Štefan...

Případ chátrajících zámků v Postoloprtech a Cítolibech na Lounsku míří po několika měsících policejního vyšetřování k...

Další z rubriky

Silnice je po výměně potrubí klikatá. Byla horší, brání se investor

Špatně provedená práce na jedné z komunikací ve Starých Skoroticích.

Pracovníci vodáren položili ve Starých Skoroticích na okraji Ústí nad Labem po výměně potrubí asfalt jen na část...

Požár na skládce je uhašený, Celio má zákaz přijímat další odpad

Požár haly s linkou na drcení odpadu na skládce firmy Celio v Litvínově. (19....

Hasiči po 16. hodině ukončili zásah v areálu skládky Celio v Litvínově, vyhořelou halu předali majiteli. Na místě byli...

Ústecký soud zamítl část žaloby proti zastupiteli Hausenblasovi

Martin Hausenblas (vpravo) u ústeckého soudu.

Ústecký okresní soud se bude muset znovu zabývat sporem mezi zastupitelem Martinem Hausenblasem (PRO!Ústí) a někdejším...

Najdete na iDNES.cz