Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Policie stíhá majitele firmy, z níž zmizely miliony na počítače do škol

  7:22aktualizováno  7:22
Policie obvinila nového majitele firmy QPRO7, která slibovala, že díky projektu „Digitální věk ve školách“ zlepší výuku skoro v padesáti školských zařízeních. Muž z ústecké Matiční ulice firmu získal záhy poté, co na projekt získala dotaci přes 21 milionů korun. Peníze zmizely a projekt se neuskutečnil.

Nynější majitel firmy QPRO7 Jiří Jukl má trvalé bydliště v zeleném domě. Dnes je to jediný obydlený dům v této části ústecké Matiční ulice, kde kdysi radnice nechala postavit proslulý plot u činžáků s nepřizpůsobivými obyvateli. | foto: Artur Janoušek, MF DNES

„Mohu potvrdit, že v tomto případu vyšetřovatel obvinil osmapadesátiletého muže z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie,“ sdělil policejní mluvčí Tomáš Hulan.

Obviněným je Jiří Jukl z dnes takřka opuštěné Matiční ulice, která proslula sporem o betonový plot mezi romskými činžáky a domky starousedlíků. Proti obvinění podal stížnost, kterou však městské státní zastupitelství počátkem října zamítlo jako nedůvodnou.

Fotogalerie

„Co na to mám říct? Zatím nic, uvidíme, jak to celé dopadne,“ reagoval na své obvinění Jukl.

Jukl trvá na tom, že je nevinný. „Já jsem z toho nic neměl,“ říká. Tvrdí, že když firmu přebíral, už v ní žádné peníze nebyly (o případu zde).

Digitální věk ve školách začal loni 1. září, trvat měl až do konce letošního července. Cílem bylo vybavit školy tablety a počítači a naučit nejprve učitele, jak s nimi zacházet. Nasmlouvaní lektoři měli uspořádat 11 seminářů a proškolit 1 314 pedagogů ze 14 škol v Ústeckém kraji a 35 škol ve středních Čechách.

Peníze na účtu byly, tvrdí předchozí majitel

Celkem měl projekt stát 33,6 milionu korun, 85 procent nákladů měl hradit Evropský sociální fond, 15 procent stát. Ministerstvo školství poslalo firmě QPRO7 zálohu ve výši 21,8 milionu korun.

Část peněz firma skutečně investovala. Jukl odhaduje, že šlo zhruba o šest milionů.

V prosinci se ale projekt nečekaně zadrhl. Školám přestaly chodit peníze, a ředitelé se proto obrátili na ministerstvo školství, které projekt zastavilo a podalo trestní oznámení.

Právě v prosinci opustilo firmu QPRO7 představenstvo, dozorčí rada i tehdejší majitel Jan Babák. Také on tvrdí, že o zmizení peněz nic neví. „Já jsem nic neukradl, ani nevytuneloval. Vím určitě, že když jsem firmu prodával, peníze byly na účtu,“ tvrdí.

Proč se zbavoval zdravé firmy s rozpracovaným projektem zdůvodnil tím, že je z Brna. „Sídlo firmy bylo v Praze a dojíždět po rozkopané D1 bylo něco hrozného,“ řekl. Chtěl prý navíc změnit obor a obchodovat na burze.

Ministerstvo chce peníze zpět

Jukl tvrdí, že za firmu zaplatil 2,1 milionu korun, které si půjčil a dodnes úvěr splácí. „Nabídli mi ji. Viděl jsem v tom zajímavý byznys,“ reagoval na otázku, proč firmu kupoval.

„Nejsem jen bílým koněm,“ tvrdí Jukl. Detaily „Digitálního věku ve školách“ ani jména hlavních manažerů, kteří na projektu pracovali, ale neznal.

Ministerstvo školství chce celou dotaci po firmě zpět. „A z čeho?“ namítá Jukl. „Nemám peníze. Kde jsou? To opravdu nevím,“ řekl.

Vyšetřování nadále probíhá a nelze vyloučit, že obviněných ještě přibude.

Ústecká Matiční ulice v současnosti:Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...

Dělnická strana chystá i přes zákaz města protest přímo v centru Dubí

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Dubí zakázalo shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti, které se mělo konat v centru města. Radnice nabízí k...

Za dvojnásobnou vraždu v kolonii soudí jen komplice, vrah se zastřelil

Obžalovaný Jaroslav Topinka před ústeckým krajským soudem.

Soud v Ústí nad Labem začal projednávat dvojnásobnou vraždu v zahradní kolonii ve Střížovicích. Jaroslav Topinka je...

Najdete na iDNES.cz