Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Policie stíhá majitele firmy, z níž zmizely miliony na počítače do škol

  7:22aktualizováno  7:22
Policie obvinila nového majitele firmy QPRO7, která slibovala, že díky projektu „Digitální věk ve školách“ zlepší výuku skoro v padesáti školských zařízeních. Muž z ústecké Matiční ulice firmu získal záhy poté, co na projekt získala dotaci přes 21 milionů korun. Peníze zmizely a projekt se neuskutečnil.

Nynější majitel firmy QPRO7 Jiří Jukl má trvalé bydliště v zeleném domě. Dnes je to jediný obydlený dům v této části ústecké Matiční ulice, kde kdysi radnice nechala postavit proslulý plot u činžáků s nepřizpůsobivými obyvateli. | foto: Artur Janoušek, MF DNES

„Mohu potvrdit, že v tomto případu vyšetřovatel obvinil osmapadesátiletého muže z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie,“ sdělil policejní mluvčí Tomáš Hulan.

Obviněným je Jiří Jukl z dnes takřka opuštěné Matiční ulice, která proslula sporem o betonový plot mezi romskými činžáky a domky starousedlíků. Proti obvinění podal stížnost, kterou však městské státní zastupitelství počátkem října zamítlo jako nedůvodnou.

Fotogalerie

„Co na to mám říct? Zatím nic, uvidíme, jak to celé dopadne,“ reagoval na své obvinění Jukl.

Jukl trvá na tom, že je nevinný. „Já jsem z toho nic neměl,“ říká. Tvrdí, že když firmu přebíral, už v ní žádné peníze nebyly (o případu zde).

Digitální věk ve školách začal loni 1. září, trvat měl až do konce letošního července. Cílem bylo vybavit školy tablety a počítači a naučit nejprve učitele, jak s nimi zacházet. Nasmlouvaní lektoři měli uspořádat 11 seminářů a proškolit 1 314 pedagogů ze 14 škol v Ústeckém kraji a 35 škol ve středních Čechách.

Peníze na účtu byly, tvrdí předchozí majitel

Celkem měl projekt stát 33,6 milionu korun, 85 procent nákladů měl hradit Evropský sociální fond, 15 procent stát. Ministerstvo školství poslalo firmě QPRO7 zálohu ve výši 21,8 milionu korun.

Část peněz firma skutečně investovala. Jukl odhaduje, že šlo zhruba o šest milionů.

V prosinci se ale projekt nečekaně zadrhl. Školám přestaly chodit peníze, a ředitelé se proto obrátili na ministerstvo školství, které projekt zastavilo a podalo trestní oznámení.

Právě v prosinci opustilo firmu QPRO7 představenstvo, dozorčí rada i tehdejší majitel Jan Babák. Také on tvrdí, že o zmizení peněz nic neví. „Já jsem nic neukradl, ani nevytuneloval. Vím určitě, že když jsem firmu prodával, peníze byly na účtu,“ tvrdí.

Proč se zbavoval zdravé firmy s rozpracovaným projektem zdůvodnil tím, že je z Brna. „Sídlo firmy bylo v Praze a dojíždět po rozkopané D1 bylo něco hrozného,“ řekl. Chtěl prý navíc změnit obor a obchodovat na burze.

Ministerstvo chce peníze zpět

Jukl tvrdí, že za firmu zaplatil 2,1 milionu korun, které si půjčil a dodnes úvěr splácí. „Nabídli mi ji. Viděl jsem v tom zajímavý byznys,“ reagoval na otázku, proč firmu kupoval.

„Nejsem jen bílým koněm,“ tvrdí Jukl. Detaily „Digitálního věku ve školách“ ani jména hlavních manažerů, kteří na projektu pracovali, ale neznal.

Ministerstvo školství chce celou dotaci po firmě zpět. „A z čeho?“ namítá Jukl. „Nemám peníze. Kde jsou? To opravdu nevím,“ řekl.

Vyšetřování nadále probíhá a nelze vyloučit, že obviněných ještě přibude.

Ústecká Matiční ulice v současnosti:
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Výsledek obchodu s chudobou v Jirkově: v domě není teplá voda, nebude teplo

Bytový dům v Nových Ervěnicích zčásti odpojený od energií.

Bytový dům v Nových Ervěnicích v Jirkově se ocitl bez teplé vody a s přivřeným topením. Část vlastníků bytů totiž...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Policisté i ochránci dohlédnou na klid při hnízdění chráněných sokolů

Samice Růženka, která se roky pářila se starým nemocným samcem a pak marně bez...

Prvních šest párů kriticky ohrožených sokolů se vrátilo do CHKO České středohoří. Jedna samice si ke hnízdění stejně...

Najdete na iDNES.cz