Policie obvinila „létajícího blogera“, užíval si cizí milion

  14:31aktualizováno  14:31
Mostecká policie obvinila z podvodu devětatřicetiletého Ladislava Matušku, který létal po světě, přestože za letenky neplatil. Matuška čeká na soud ve vazbě. Ukrýval se totiž, když ho policie hledala kvůli jinému podvodu - nechal si milion korun, který mu jeho známý svěřil, aby jej zhodnotil na burze.

Ladislav Matuška | foto: Blog Ladislava Matušky

Matuška si letenky objednával na poslední chvíli přes internet. Jako doklad o zaplacení posílal náhled z internetového bankovnictví, že již zadal příkaz k úhradě. Prodejci ale zatajil, že na účtu nemá skoro žádné peníze, a tak platba neodejde. Protože vystupoval přesvědčivě, vydával se za zástupce firmy Lawyalty a na vydání letenky naléhal, byl v některých případech úspěšný.

U Student Agency se mu takto loni v říjnu podařilo získat letenku do Kapského Města v Jihoafrické republice. V listopadu pak na náklady další firmy odletěl z Afriky do Spojených států.

"V Americe pobyl až do 14. prosince, kdy si opět přes internet objednal podvodně letenku do Bratislavy. Tam však nakonec nedoletěl. Při mezipřistání v Praze skončil v rukách policistů," uvedla mluvčí mostecké policie Ludmila Světláková.

Zatčení Matušky pomohla podvedená Student Agency. Zjistila, že si objednal u společnosti Asiana let z Floridy, a urgovala policii na pražském letišti, aby ho zatkla.

Matuška způsobil nezaplacením letenek třem společnostem škodu dohromady za 71 784 korun. Jeho cestovatelská anabáze ale nakonec policii pomohla. Policisté po něm totiž pátrali i kvůli jinému podvodu.

Matuška se vyhýbal stíhání, zmizel i s milionem

Matuška před časem svému známému slíbil, že mu zhodnotí jeho peníze. "Ten mu tak věřil, že mu na jeho účet postupně zaslal milion korun pro potřeby obchodování s komoditami na mezinárodních trzích. Když však chtěl svoje peníze a obchodník se mu začal vyhýbat, bylo mu už zřejmé, že něco není v pořádku," poznamenala Světláková.

Protože Matuška nebyl k dostižení, policie po něm vyhlásila pátrání. "Nevylučujeme, že se dopustil další obdobné trestné činnosti," dodala Světláková.

Matuška měl v loňských volbách na severu Čech kandidovat do Poslanecké sněmovny za Českou pirátskou stranu. Ta se s ním ale rychle rozloučila a vyjádřila se k tomu na svém webu: "Byl členem necelé dva měsíce a jeho členství bylo ukončeno vzájemnou dohodou. Zároveň s tím byl stažen z kandidátní listiny. Důvodem byly již tehdy nevyjasněné vztahy s věřiteli, kteří nás na pana Matušku upozornili."

Matuška psal svůj blog. "Nejsem dokonalý. A proto na rozdíl od Jánošíka prohlašuji, že jsem připraven brát bohatým a stejně tak i chudým," napsal v posledním příspěvku 14. prosince, tedy těsně před zatčením. A připojil fotku ze svých cest.

Nejčtenější

Sparta - Teplice 0:1, další blamáž, zmar dokonal v závěru Moulis

Sparťanští hráči před utkáním proti Teplicím. Zleva: Srdjan Plavšić, Lukáš...

Fotbalová Sparta je v herních troskách. V jediném nedělním utkání 18. kola Fortuna ligy doma podlehla 0:1 průměrným...

Vyslat pár pluků z Litoměřic, Československo by nebylo, míní historik

Historik Filip Hrbek

V napjaté situaci kolem vzniku ČSR, kdy se pohraničí chtělo připojit k Rakousku, přišel litoměřické posádce rozkaz...

Jsme divoký sever, řekla vyhozená úřednice, když dostala cenu za odvahu

Nadační fond proti korupci již poosmé udělil Ceny za odvahu. Ty jsou určeny...

Bývalá úřednice Jana Moravcová, nedávno vyhozená z České inspekce životního prostředí, student Lukáš Blažej a aktivisté...

Svah s trhlinami u dálnice D8 skrývá staré sklepy, odhalily sondy

Dopravní omezení na Dálnici D8. Část vozovky je uzavřena kvůli nestabilnímu...

Svah, jehož část v červnu 2013 zavalila dálnici D8 na Ústecku a kde se nyní objevily nové trhliny, ukrývá v podzemí...

Historická vybydlená ulice v Ústí mizí z mapy, zakousl se do ní bagr

Zdevastované domy v Ústí nad Labem v ulici Na Nivách

Začala demolice rozpadajících se bytových domů v ulici Na Nivách v ústeckých Předlicích. Je rozdělena do dvou etap. V...

Další z rubriky

Studentka z Chomutova si zkusí cestu na Mars, čeká ji simulovaná mise

Chomutovská studentka Adéla Krylová

Adéla Krylová, studentka 3. ročníku Gymnázia Chomutov, bude jedním z pěti členů posádky, která během stohodinové...

Autobus se u Žatce srazil s osobním autem, jeho řidička nepřežila

Nehoda autobusu mladých fotbalistů u Věšína na Příbramsku. (11. 11. 2018)

Srážku s autobusem nepřežila odpoledne řidička osobního auta nedaleko Žatce. Její spolujezdkyni přepravil vrtulník s...

Oprava bazénů na Klíši má začít, dokončení se nejspíš stihne v termínu

Studie areálu Plavecké haly Klíše

Čtyři roky zavřený plavecký areál v Ústí na Klíši se po letech chátrání dočká celkové opravy. Město podepsalo smlouvu s...

Najdete na iDNES.cz