Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Policie obvinila „létajícího blogera“, užíval si cizí milion

  14:31aktualizováno  14:31
Mostecká policie obvinila z podvodu devětatřicetiletého Ladislava Matušku, který létal po světě, přestože za letenky neplatil. Matuška čeká na soud ve vazbě. Ukrýval se totiž, když ho policie hledala kvůli jinému podvodu - nechal si milion korun, který mu jeho známý svěřil, aby jej zhodnotil na burze.

Ladislav Matuška | foto: Blog Ladislava Matušky

Matuška si letenky objednával na poslední chvíli přes internet. Jako doklad o zaplacení posílal náhled z internetového bankovnictví, že již zadal příkaz k úhradě. Prodejci ale zatajil, že na účtu nemá skoro žádné peníze, a tak platba neodejde. Protože vystupoval přesvědčivě, vydával se za zástupce firmy Lawyalty a na vydání letenky naléhal, byl v některých případech úspěšný.

U Student Agency se mu takto loni v říjnu podařilo získat letenku do Kapského Města v Jihoafrické republice. V listopadu pak na náklady další firmy odletěl z Afriky do Spojených států.

"V Americe pobyl až do 14. prosince, kdy si opět přes internet objednal podvodně letenku do Bratislavy. Tam však nakonec nedoletěl. Při mezipřistání v Praze skončil v rukách policistů," uvedla mluvčí mostecké policie Ludmila Světláková.

Zatčení Matušky pomohla podvedená Student Agency. Zjistila, že si objednal u společnosti Asiana let z Floridy, a urgovala policii na pražském letišti, aby ho zatkla.

Matuška způsobil nezaplacením letenek třem společnostem škodu dohromady za 71 784 korun. Jeho cestovatelská anabáze ale nakonec policii pomohla. Policisté po něm totiž pátrali i kvůli jinému podvodu.

Matuška se vyhýbal stíhání, zmizel i s milionem

Matuška před časem svému známému slíbil, že mu zhodnotí jeho peníze. "Ten mu tak věřil, že mu na jeho účet postupně zaslal milion korun pro potřeby obchodování s komoditami na mezinárodních trzích. Když však chtěl svoje peníze a obchodník se mu začal vyhýbat, bylo mu už zřejmé, že něco není v pořádku," poznamenala Světláková.

Protože Matuška nebyl k dostižení, policie po něm vyhlásila pátrání. "Nevylučujeme, že se dopustil další obdobné trestné činnosti," dodala Světláková.

Matuška měl v loňských volbách na severu Čech kandidovat do Poslanecké sněmovny za Českou pirátskou stranu. Ta se s ním ale rychle rozloučila a vyjádřila se k tomu na svém webu: "Byl členem necelé dva měsíce a jeho členství bylo ukončeno vzájemnou dohodou. Zároveň s tím byl stažen z kandidátní listiny. Důvodem byly již tehdy nevyjasněné vztahy s věřiteli, kteří nás na pana Matušku upozornili."

Matuška psal svůj blog. "Nejsem dokonalý. A proto na rozdíl od Jánošíka prohlašuji, že jsem připraven brát bohatým a stejně tak i chudým," napsal v posledním příspěvku 14. prosince, tedy těsně před zatčením. A připojil fotku ze svých cest.Nejčtenější

V Českém Švýcarsku hořelo, správci parku našli ohniště a odhozené špekáčky

V Národním parku České Švýcarsko vypukl požár. Na místě zasahoval hasičský...

V oblasti Smrkového kopce nedaleko Pravčické brány v Českém Švýcarsku v úterý hořela lesní hrabanka. Zásah hasičů trval...

Soud dal exředitelce České Miss podmínku za dotační podvod s publikací

Marcela Krplová u ústeckého okresního soudu

Bývalou ředitelku soutěže Česká Miss Marcelu Krplovou a jejího spolupracovníka Petra Hartmanna potrestal ústecký...Univerzita prodala bývalou kolej s podmínkou, že z ní nebudou sociální byty

Bývalá vysokoškolská kolej, kterou UJEP prodal soukromému vlastníkovi.

Bývalá vysokoškolská kolej K5 v ústecké čtvrti Klíše po čtyřech letech znovu ožije. Univerzita Jana Evangelisty Purkyně...

Plány na rekreační ráje u Mostu a Ústí narazily na problém s pozemky

Současný pohled na Jezero Most a jeho okolí

Vize, kterak se okolí nových jezer Most a Milada v dohledné době promění v rekreační letoviska a dají silný impulz...

Německá zbrojovka otevřela kvůli armádnímu tendru pobočku na Ústecku

Německá zbrojovka chce v Česku vyrábět bojová vozidla

Jedna z největších světových zbrojovek Rheinmetall otevřela svou pobočku v České republice, konkrétně v Trmicích na...

Další z rubriky

Děčínská firma na opravu vagonů má novou halu za čtyřicet milionů

Opravna železničních vagonů Ryko - provoz.

Novou výrobní halu na demontáž nákladních vagonů za 40 milionů korun právě dokončila děčínská firma Ryko, která je...

Rybáři na severu Čech posilují populaci úhořů. Vysadili jich desetitisíce

Mladé úhoře říční vysadili rybáři v Ústeckém a Libereckém kraji. Vypustili 61...

Mladé úhoře říční odlovené v moři u Nizozemska vysadili rybáři ze severočeského rybářského svazu v revírech v Ústeckém...

V Ústeckém kraji hrozí, že za týden nevyjedou linkové autobusy BusLine

Jedním z vyřazených dopravců je i firma BusLine. (ilustrační snímek)

Řadě obyvatel Ústeckého kraje, kteří využívají k cestě do práce či k lékaři meziměstské autobusy, hrozí, že se příští...

Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?

Najdete na iDNES.cz