Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Majitel garáže pro vězněné děti z Litoměřicka byl souzen za únos holčiček

  12:18aktualizováno  14:45
Garáž v ústecké čtvrti Střekov, kterou policie ve středu zajistila v souvislosti s náhlým zmizením třináctileté dívky a o tři roky staršího chlapce z Litoměřicka, patří podle zjištění iDNES.cz muži, který byl v roce 2004 odsouzený za únos dítěte. Za to ho tehdy poslal soud na sedm let do věznice s ostrahou. V souvislosti s nynějším únosem policie obvinila muže z Litoměřicka.

Majitel garáže je podle výpisu z katastru nemovitostí ze stejné obce jako rodina zmizelého chlapce. Odsouzený byl za pokus o únos dvou malých dětí na Českolipsku. Připravil pro ně tehdy i úkryt a zakoupil několik dětských her.

Nejprve vtrhl do jednoho domu s plynovou pistolí a chtěl unést desetiletou dívku. Zachránil ji její dědeček, který mu dal peníze.

O měsíc později vnikl do dalšího domu, kde sebral spící sedmiletou dívku a chtěl ji odnést. Holčička se ale probudila, začala brečet a vzbudila matku. Muž pak ženu pistolí donutil, aby se připoutala k topení, holčičku ale nechal být a utekl. Měl už přitom připravený výhrůžný dopis pro rodiče, aby ji nehledali, nebo ji už nikdy neuvidí. V obou případech mu podle soudu šlo o výkupné.

Za nynější únos policie obvinila muže z Litoměřicka

Policie nechce potvrdit, zda je odsouzený majitel garáže totožný s člověkem, kterého nyní zadržela v souvislosti s únosem chlapce a dívky z Litoměřicka. Podle informací iDNES.cz je to ale on.

„Krajští policisté obvinili muže z Litoměřicka ze spáchání zločinů vydírání a zbavení osobní svobody. Poškozenými jsou nezletilá dívka a mladistvý hoch, děti, které byly pohřešovány od 28. srpna do 7. září. Klíčovou roli při vypátrání pohřešovaných sehrála jejich rodina,“ uvedla pouze mluvčí policie Alena Bartošová.

Fotogalerie

Na obviněného policie podala podnět ke vzetí do vazby, soud o něm bude rozhodovat v sobotu.

„Policisté nadále pokračují v úkonech trestního řízení. Vzhledem k probíhajícím úkonům v rámci vyšetřování není možné poskytnout další informace. Více informací poskytneme v následujících dnech,“ dodala Bartošová.

Garáž měla trojitá vrata

Dvojice nezletilců z Litoměřicka byla nezvěstná od 28. srpna. Od středy je opět doma a v pořádku. Kromě policie po ní na vlastní pěst pátrali rodiče chlapce (o případu jsme psali zde).

Indicie z dopisu, který hoch rodičům údajně se souhlasem únosce poslal, je podle chlapcovy matky zavedly právě ke garáži na odlehlém místě na Střekově.

„Já a manžel jsme děti objevili. Byly tam celou dobu násilím držené,“ řekla žena iDNES.cz. Chlapcova matka ještě ten den napsala na Facebook, že je unesl pedofil. Policie podezřelého zadržela nedlouho po nalezení obou dětí.

Policie si s matkou chlapce došla pro děti během středečního dopoledne, na místě je čekalo překvapení. „Když otevřeli vrata, koukali jak blázni. Za nimi totiž byly dvoje další dveře,“ popsal jeden ze svědků.

Garáž jako „příjemná“ pevnost

Garáž, jak iDNES.cz na místě zjistila, nemá jen troje dveře, ale zvrchu a zezadu i zesílené zdi. Pachatel tím chtěl mít nejspíš jistotu, že se křik unesených z garáže nedostane. A pojistil si to ještě jedním trikem. „Z garáže bylo často slyšet rádio, asi mělo přikrýt křik dětí,“ míní svědek.

Pachatel si dal záležet, aby věznění měli podmínky v garáži příjemné. „Vypadalo to tam jako v pokojíčku, měli tam matraci, přikrývky, konvici, bylo tam čisto,“ podotýká muž, který měl možnost nahlédnout dovnitř.

Podle serveru Blesk.cz měly děti od únosce k dispozici počítač, aby mohly sledovat filmy, dostatek jídla i pití, ale nesměly ven. Muž je podle matky unesl s pistolí v ruce, protože tak chtěl získat kamarády a zároveň i děti, s nimiž by si mohl hrát.

Hoch a dívka se seznámili přes chlapcova bratrance a znali se pouhé tři dny. Byli spolu jednou venku, pak se jeden den neviděli a třetí den beze stopy zmizeli. Byli pryč deset dnů, nikdo o nich nic nevěděl a jejich mobily byly po celou dobu nedostupné.

Díky matčině vytrvalé komunikaci na sociální síti, kam zveřejnila žádost o pomoc při hledání syna, se do pátrání zapojily i desítky cizích lidí.

Rodiče ztraceného chlapce, stejně jako soused zmizelé dívky, také nabídli peněžní odměny za poskytnutí jakékoli informace vedoucí k nalezení dětí.Nejčtenější

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...

Další z rubriky

Nejvyšší soud zamítl dovolaní mladíkovi, který ubodal svou babičku

Osmnáctiletý Jakub Š. na lavici obžalovaných při minulém líčení, závěrečného...

Nejvyšší soud odmítl dovolání devatenáctiletého Jakuba Ševčíka, jenž před necelými dvěma lety v Dubí na Teplicku...

Napadení novináře při protestu v Dubí stíhá policie jako loupež

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Policie obvinila šest lidí, které v sobotu zadržela v souvislosti se shromážděním Dělnické strany sociální...

Matka chce od nemocnice sto tisíc za to, že na ni lékař poslal policii

Matka nechtěla odejít od mimina, lékař na ni přivolal policii

Až k soudu se může dostat konflikt, který se na jaře odehrál na jednotce intenzivní a resuscitační péče ústecké...

Najdete na iDNES.cz