Analýza vzorků DNA v kriminalistickém ústavu v Praze

Analýza vzorků DNA v kriminalistickém ústavu v Praze | foto: Kriminalistický ústav Policie ČR

Na obviněného z vraždy ukázal vzorek číslo 1002. DNA dal muž dobrovolně

  • 18
Muže obviněného z červnové vraždy sedmadvacetileté ženy u rybníka v Rumburku usvědčil vzorek DNA. Policisté v Rumburku a okolí odebrali sliny patnácti stovkám mužů do 35 let, pachatelův vzorek měl číslo 1 002. Že se shoduje s DNA nalezenou na těle zavražděné, potvrdila laboratoř před několik dny.

„Měli jsme vzorek DNA z genitálií zavražděné ženy, takže jsme dělali jen profil mužských chromozomů. On byl vzorek číslo 1 002. Odběru DNA se nebránil. Je to člověk se základním vzděláním, bez zaměstnání,“ přiblížil vyšetřovatel případu Jiří Vopravil (o dopadení muže zde).

Národní databáze DNA mužův vzorek neměla, přestože byl v roce 2007 odsouzený na šest let do vězení za přepadení německého turisty, kterému vypíchl oko a ukradl mobil. Databáze přitom začala DNA pachatelů shromažďovat už před rokem 2000.

„O odebírání vzorků rozhodují kriminalisté podle závažnosti případu,“ přibližuje mluvčí kriminalistického ústavu Petra Srncová. V databázi jsou podle ní ale hlavně pachatelé sexuálně motivovaných trestných činů.

Případ z Rumburku byl jedinou z patnácti loňských vražd, které se kriminalistům z Ústeckého kraje dosud nepodařilo objasnit.

„Nejhorší jsou vraždy, kde je pachatel náhodný. Nehledě na to, že se to stalo u rybníka. V bytě stop zůstává hodně, tohle bylo komplikovanější,“ poznamenal vedoucí týmu vyšetřovatelů Alexander Fuč.

Testy DNA stály přes milion a půl

Na případu pracoval zvláštní tým deseti lidí. Prověřovali kontakty zavražděné ženy, její přátele, Facebook, nic z toho ale k pachateli nevedlo.

„Nejdřív jsme šli po pachatelích sexuálně motivovaných trestných činů nejen z Rumburku, ale v celém kraji. Když jsme nikoho nenašli, rozhodli jsme se pro screening, poznamenal vyšetřovatel Vopravil.

K porovnávání vzorků DNA policisté přistupují výjimečně, protože je to náročná a nákladná metoda. Vyhodnocení jednoho vzorku stojí přes tisíc korun a policie je navíc může získat jen dobrovolně.

Asi nejznámějším případem, kdy policii plošný screening DNA pomohl dopadnout pachatele, je vražda školačky z Kmetiněvsi na Kladensku z roku 2004. Kriminalisté tehdy odebrali 700 vzorků a usvědčili spolužáka zavražděné.

Po zadržení se přiznal, pak už ale nevypovídal

Také obviněný muž z Rumburku se po zadržení přiznal. Prošel s nimi trasu, kde se s ženou potkal, ukázal, kde k činu došlo i místo, kde se zbavil její kabelky, tepláků a kalhotek, které policisté našli v říjnu.

„Podle toho, co řekl a všech stop, je to pachatel. I když teď už jako obviněný nevypovídá,“ poznamenal vyšetřovatel Vopravil.

Policie muže obvinila kromě vraždy i ze znásilnění, přestože soudní pitva nenašla stopy sebeobrany ani známky odporu a zdálo se, že pohlavní styk byl dobrovolný.

„Podle dalších stop jsme ale nakonec došli k tomu, že styk nebyl dobrovolný,“ dodal Vopravil. Podrobnosti k motivům obviněného však policie sdělit odmítla.

,