Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na obviněného z vraždy ukázal vzorek číslo 1002. DNA dal muž dobrovolně

  15:16aktualizováno  15:16
Muže obviněného z červnové vraždy sedmadvacetileté ženy u rybníka v Rumburku usvědčil vzorek DNA. Policisté v Rumburku a okolí odebrali sliny patnácti stovkám mužů do 35 let, pachatelův vzorek měl číslo 1 002. Že se shoduje s DNA nalezenou na těle zavražděné, potvrdila laboratoř před několik dny.
Analýza vzorků DNA v kriminalistickém ústavu v Praze

Analýza vzorků DNA v kriminalistickém ústavu v Praze | foto: Kriminalistický ústav Policie ČR

„Měli jsme vzorek DNA z genitálií zavražděné ženy, takže jsme dělali jen profil mužských chromozomů. On byl vzorek číslo 1 002. Odběru DNA se nebránil. Je to člověk se základním vzděláním, bez zaměstnání,“ přiblížil vyšetřovatel případu Jiří Vopravil (o dopadení muže zde).

Národní databáze DNA mužův vzorek neměla, přestože byl v roce 2007 odsouzený na šest let do vězení za přepadení německého turisty, kterému vypíchl oko a ukradl mobil. Databáze přitom začala DNA pachatelů shromažďovat už před rokem 2000.

„O odebírání vzorků rozhodují kriminalisté podle závažnosti případu,“ přibližuje mluvčí kriminalistického ústavu Petra Srncová. V databázi jsou podle ní ale hlavně pachatelé sexuálně motivovaných trestných činů.

Případ z Rumburku byl jedinou z patnácti loňských vražd, které se kriminalistům z Ústeckého kraje dosud nepodařilo objasnit.

„Nejhorší jsou vraždy, kde je pachatel náhodný. Nehledě na to, že se to stalo u rybníka. V bytě stop zůstává hodně, tohle bylo komplikovanější,“ poznamenal vedoucí týmu vyšetřovatelů Alexander Fuč.

Testy DNA stály přes milion a půl

Na případu pracoval zvláštní tým deseti lidí. Prověřovali kontakty zavražděné ženy, její přátele, Facebook, nic z toho ale k pachateli nevedlo.

„Nejdřív jsme šli po pachatelích sexuálně motivovaných trestných činů nejen z Rumburku, ale v celém kraji. Když jsme nikoho nenašli, rozhodli jsme se pro screening, poznamenal vyšetřovatel Vopravil.

K porovnávání vzorků DNA policisté přistupují výjimečně, protože je to náročná a nákladná metoda. Vyhodnocení jednoho vzorku stojí přes tisíc korun a policie je navíc může získat jen dobrovolně.

Asi nejznámějším případem, kdy policii plošný screening DNA pomohl dopadnout pachatele, je vražda školačky z Kmetiněvsi na Kladensku z roku 2004. Kriminalisté tehdy odebrali 700 vzorků a usvědčili spolužáka zavražděné.

Po zadržení se přiznal, pak už ale nevypovídal

Také obviněný muž z Rumburku se po zadržení přiznal. Prošel s nimi trasu, kde se s ženou potkal, ukázal, kde k činu došlo i místo, kde se zbavil její kabelky, tepláků a kalhotek, které policisté našli v říjnu.

„Podle toho, co řekl a všech stop, je to pachatel. I když teď už jako obviněný nevypovídá,“ poznamenal vyšetřovatel Vopravil.

Policie muže obvinila kromě vraždy i ze znásilnění, přestože soudní pitva nenašla stopy sebeobrany ani známky odporu a zdálo se, že pohlavní styk byl dobrovolný.

„Podle dalších stop jsme ale nakonec došli k tomu, že styk nebyl dobrovolný,“ dodal Vopravil. Podrobnosti k motivům obviněného však policie sdělit odmítla.

Autoři: ,


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Dělnická strana chystá i přes zákaz města protest přímo v centru Dubí

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Dubí zakázalo shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti, které se mělo konat v centru města. Radnice nabízí k...

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...

Rybáři dostali výpověď z jezera na golfovém hřišti, byly na ně stížnosti

Golfové hřiště s vodní plochou ve Všebořicích.

O trofejní rybářský revír přijdou koncem roku ústečtí rybáři. Od společnosti CZ Golf Investment, s níž měli smlouvu o...

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!

Najdete na iDNES.cz