Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na obviněného z vraždy ukázal vzorek číslo 1002. DNA dal muž dobrovolně

  15:16aktualizováno  15:16
Muže obviněného z červnové vraždy sedmadvacetileté ženy u rybníka v Rumburku usvědčil vzorek DNA. Policisté v Rumburku a okolí odebrali sliny patnácti stovkám mužů do 35 let, pachatelův vzorek měl číslo 1 002. Že se shoduje s DNA nalezenou na těle zavražděné, potvrdila laboratoř před několik dny.
Analýza vzorků DNA v kriminalistickém ústavu v Praze

Analýza vzorků DNA v kriminalistickém ústavu v Praze | foto: Kriminalistický ústav Policie ČR

„Měli jsme vzorek DNA z genitálií zavražděné ženy, takže jsme dělali jen profil mužských chromozomů. On byl vzorek číslo 1 002. Odběru DNA se nebránil. Je to člověk se základním vzděláním, bez zaměstnání,“ přiblížil vyšetřovatel případu Jiří Vopravil (o dopadení muže zde).

Národní databáze DNA mužův vzorek neměla, přestože byl v roce 2007 odsouzený na šest let do vězení za přepadení německého turisty, kterému vypíchl oko a ukradl mobil. Databáze přitom začala DNA pachatelů shromažďovat už před rokem 2000.

„O odebírání vzorků rozhodují kriminalisté podle závažnosti případu,“ přibližuje mluvčí kriminalistického ústavu Petra Srncová. V databázi jsou podle ní ale hlavně pachatelé sexuálně motivovaných trestných činů.

Případ z Rumburku byl jedinou z patnácti loňských vražd, které se kriminalistům z Ústeckého kraje dosud nepodařilo objasnit.

„Nejhorší jsou vraždy, kde je pachatel náhodný. Nehledě na to, že se to stalo u rybníka. V bytě stop zůstává hodně, tohle bylo komplikovanější,“ poznamenal vedoucí týmu vyšetřovatelů Alexander Fuč.

Testy DNA stály přes milion a půl

Na případu pracoval zvláštní tým deseti lidí. Prověřovali kontakty zavražděné ženy, její přátele, Facebook, nic z toho ale k pachateli nevedlo.

„Nejdřív jsme šli po pachatelích sexuálně motivovaných trestných činů nejen z Rumburku, ale v celém kraji. Když jsme nikoho nenašli, rozhodli jsme se pro screening, poznamenal vyšetřovatel Vopravil.

K porovnávání vzorků DNA policisté přistupují výjimečně, protože je to náročná a nákladná metoda. Vyhodnocení jednoho vzorku stojí přes tisíc korun a policie je navíc může získat jen dobrovolně.

Asi nejznámějším případem, kdy policii plošný screening DNA pomohl dopadnout pachatele, je vražda školačky z Kmetiněvsi na Kladensku z roku 2004. Kriminalisté tehdy odebrali 700 vzorků a usvědčili spolužáka zavražděné.

Po zadržení se přiznal, pak už ale nevypovídal

Také obviněný muž z Rumburku se po zadržení přiznal. Prošel s nimi trasu, kde se s ženou potkal, ukázal, kde k činu došlo i místo, kde se zbavil její kabelky, tepláků a kalhotek, které policisté našli v říjnu.

„Podle toho, co řekl a všech stop, je to pachatel. I když teď už jako obviněný nevypovídá,“ poznamenal vyšetřovatel Vopravil.

Policie muže obvinila kromě vraždy i ze znásilnění, přestože soudní pitva nenašla stopy sebeobrany ani známky odporu a zdálo se, že pohlavní styk byl dobrovolný.

„Podle dalších stop jsme ale nakonec došli k tomu, že styk nebyl dobrovolný,“ dodal Vopravil. Podrobnosti k motivům obviněného však policie sdělit odmítla.

Autoři: ,Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Mladistvý okrádal kolemjdoucí o mobily, dítě mu ze strachu řeklo i PIN

(Ilustrační snímek)

Policisté obvinili ze dvou loupeží mladistvého pachatele z Mostu. V obou případech se na sídlišti zmocnil cizího...

Kdysi slavný teplický hotel jde k zemi, přes třicet let jen chátral

Ruinu bývalého hotelu Imperátor v Teplicích vyklízejí dělníci - má se bourat.

Býval chloubou lázeňského města. Pokoji honosného hotelu Imperátor v teplických Trnovanech prošlo v minulosti mnoho...

Za dávný vyhazov musí exstarosta Starých Křečan splatit obci 140 tisíc

(Ilustrační snímek)

Místo dvanáctinásobku dostal bývalý pracovník radnice ve Starých Křečanech na Děčínsku jen tříměsíční odstupné. Šel k...

Najdete na iDNES.cz