Zákon nařizující chodcům nosit mimo obce na neosvětlené silnici reflexní prvky platí od soboty (ilustarční snímek).

Zákon nařizující chodcům nosit mimo obce na neosvětlené silnici reflexní prvky platí od soboty (ilustarční snímek). | foto: Jaroslav Halamka, iDNES.cz

Auto v Mostě srazilo „neviditelného“ chodce, zákon o vestách platil den

  • 16
V neděli ráno srazilo na silnici I/13 u autobusového nádraží v Mostě osobní auto za tmy chodce. Stalo se tak den poté, co začal platit zákon, jenž chodcům pohybujícím se po silnici mimo obec nakázal nosit reflexní prvky.

„Dechová zkouška vyloučila u řidiče alkohol. U chodce se zkouška na alkohol vzhledem k jeho zdravotnímu stavu nemohla dělat,“ uvedla krajská policejní mluvčí Alena Bartošová.

Jestli byl chodec označen reflexními prvky, není jasné. Policisté to s ohledem na rozsah jeho zranění nezjišťovali.

Reflexní prvky mají lidem zajistit lepší viditelnost. Řidiči díky nim mohou chodce včas vidět, a tím pádem se jim i vyhnout. Pokud chodec viditelně označený nebude, může dostat na místě pokutu až dva tisíce korun. Žádný takový trest o víkendu v kraji nepadl.

„Policisté při svých hlídkách nikoho takto špatně viditelného nezpozorovali,“ řekla Bartošová.

Právě srážka v Mostě je příkladem toho, proč mají být chodci lépe vidět. Zvláště na místech, kde by vůbec neměli být. „Je to rychlostní silnice, kde chodci nemají co dělat,“ potvrdila policejní mluvčí.

O víkendu se žádná speciální policejní akce kvůli chodcům nekonala. A hon na ty, kteří nejsou řádně označení reflexními prvky, se zatím ani nechystá. Připravené jsou jen preventivní akce, které mají lidem smysl novinky vysvětlovat. Policisté budou také rozdávat reflexní pásky, jež mají být připnuté na straně těla, která je blíž do vozovky.

Informační kampaň bude probíhat po celém kraji

Informační kampaň bude tento týden probíhat po celém kraji. „Zaměříme se hlavně na seniory - chodce. Protože to je skupina, ke které se informace o novém zákoně dostat nemusela,“ uvedl šéf dopravních policistů v kraji Jiří Ušák.

Potvrdil, že policie bude z počátku i ke špatně označeným chodcům shovívavá.

„Zprvu budeme přestupky řešit spíš informativně, lidem to vysvětlovat, než abychom dávali pokuty. Ale také záleží, jak dotyčný bude reagovat. Jestli si to nechá vysvětlit, protože o tom dosud nevěděl, či zda bude arogantní,“ řekl Ušák.

Policie se chystá v celém Česku rozdat čtvrt milionu reflexních pásků. Potřebné označení si ale mohou lidé pořídit i sami. Lze jej sehnat třeba ve sportovních obchodech - ohebné reflexní pásky stojí kolem 40 korun, blikací LED náramky jsou za 150 korun stejně jako reflexní vesty. Vždy to chodce vyjde levněji než pokuta, nehledě na možné tragické následky.

Pro řidiče je velký rozdíl, když vidí tmavě oblečeného chodce na poslední chvíli nebo když jej díky reflexnímu prvku spatří na vzdálenost 200 metrů. Čelové světlo je vidět dokonce na 400 metrů, ukázal nedávný test MF DNES. Jen loni zemřelo 72 lidí, kteří jako chodci nebyli v noci na silnici dobře vidět.