Severočeský policejní ředitel Tomáš Landsfeld

Severočeský policejní ředitel Tomáš Landsfeld | foto: Karel Pešek, MAFRA

Krajský policejní ředitel z Ústí přistižený s alkoholem může opět řídit

  • 11
Policejní ředitel Ústeckého kraje Tomáš Landsfeld už zase může řídit. Má zpět řidičák, o který přišel, když v květnu nadýchal alkohol. Před pár dny mu totiž uplynula půlka trestu a on mohl požádat o prominutí zbytku.

„Po uplynutí poloviny délky trestu jsem využil svého práva a zažádal o vrácení řidičského oprávnění. Mé žádosti správní orgán vyhověl,“ uvedl Landsfeld. Předtím musel jako každý jiný řidič podstoupit dopravně psychologické vyšetření.

Landsfelda zastavila 31. května silniční kontrola u Velkých Bílovic na Břeclavsku, kde byl na dovolené v lázních. Ten den se na Břeclavsku konala rozsáhlá dopravní policejní akce. Policejní ředitel nadýchal kolem 0,6 promile, následný rozbor krve ukázal podle informací MF DNES 0,19 promile (původní zpráva zde).

„Před jízdou jsem nepil,“ ujišťoval tehdy Landsfeld. Dodal, že muselo jít o zbytkový alkohol z předešlého dne.

Hned po kontrole mu policie zadržela řidičský průkaz. Landsfeld jako vysoký policejní důstojník nešel k přestupkové komisi, o jeho trestu rozhodoval sám policejní prezident Tomáš Tuhý. Ten nechal sestavit speciální komisi složenou z právníků, zástupců personálního oddělení či odboru vnitřní kontroly prezidia, kteří přestupek prověřili a policejnímu prezidentovi doporučili závěr.

Landsfeldovi snížil plat, což odpovídá pokutě zhruba 16 tisíc korun, a na půl roku mu zakázal řídit. Trest padl v polovině července, zákaz ale začal platit už od května, odkdy měl Landsfeld zadržený řidičák.

Landsfeldovi hrozilo snížení platu až o čtvrtinu na tři měsíce

Za alkohol do jednoho promile hrozí běžnému řidiči u přestupkové komise pokuta 2,5 tisíce až 20 tisíc korun a zákaz řízení na 6 až 12 měsíců. V přestupkovém zákoně nejsou jednotné sazby, které by úředníkům nařizovali, jaké tresty mají v uvedeném rozmezí ukládat. Kolik přesně řidič zaplatí a na jak dlouho přijde o řidičák, tak záleží na okolnostech přestupku.

Například ze zkušeností úředníků odboru správních činností magistrátu v Teplicích ale vyplývá, že půlroční zákaz řízení, který dostal Landsfeld, je přiměřený a takový by zřejmě čekal i kteréhokoli jiného řidiče. Landsfeldova pokuta je podle nich dokonce mírně nad obvykle ukládanou částku.

Na druhou stranu Landsfeldovi jako policejnímu důstojníkovi původně hrozila ještě citelnější sankce, a to snížení platu až o čtvrtinu na tři měsíce.