Pokutu je v Chomutově lepší zaplatit na místě, cestující ušetří tisíc korun. Ilustrační snímek

Pokutu je v Chomutově lepší zaplatit na místě, cestující ušetří tisíc korun. Ilustrační snímek | foto: David Port, Metro.cz

Chomutov zvýšil černým pasažérům pokutu na 1 500 korun, chystá exekuce

  • 8
Dopravní podnik měst Chomutova a Jirkova zvýšil pokuty pro černé pasažéry na maximální povolenou částku 1 500 korun. Slibuje si od toho, že lidé MHD nebudou tolik zneužívat. Kdo pokutu zaplatí co nejdřív, tomu se cena sníží na třetinu.

"Pokud pasažér zaplatí přirážku za jízdu načerno revizorovi na místě nebo ji uhradí do deseti dnů, ušetří tisíc korun. V platnosti totiž nadále zůstává bonus pro cestující, kteří se snaží svou chybu napravit co nejdříve," uvedl ředitel divize MHD Dopravního podniku Václav Záveský.

V chomutovské a jirkovské MHD podvodníci buď neplatí vůbec, čímž ušetří dvacetikorunu, nebo se s elektronickou peněženkou odhlásí dříve, než vystupují. Tím mohou ušetřit až osm korun.

U černých pasažérů, kteří pokutu odmítají zaplatit, se však může přirážka se všemi poplatky a platbami právníkovi a následně i exekutorovi vyšplhat až na 15 tisíc korun. Kvůli nezaplacení jízdného v MHD v současné době čelí v Chomutově exekuci dvacet černých pasažérů, další desítky exekucí podnik připravuje.

"V postizích rozhodně nepolevíme. Slušní cestující nesmějí mít pocit, že se jim neplatiči budou vysmívat a nic se jim nestane," zdůraznil generální ředitel Dopravního podniku Jiří Melničuk.

Na černé pasažéry doplácejí všichni

Na černé pasažéry totiž doplácejí všichni obyvatelé města.

"Dopravnímu podniku podle smlouvy dorovnáváme prokazatelné ztráty," upozornil primátor Chomutova Jan Mareš.

S černými pasažéry se potýkají i další velká města v Ústeckém kraji, i když ve většině z nich už platí pravidlo, že do vozů hromadné dopravy se musí nastupovat předními dveřmi a řidiči se prokázat jízdenkou.

"Lidé jsou však velmi vynalézaví," poznamenala mluvčí Dopravního podniku města Ústí nad Labem Magda Pejšová.

Načerno jezdí čtyři lidé ze sta

Cestující si například značí staré lístky z druhé strany nebo falšují časové údaje. Kontroly v Ústí nad Labem ročně odhalí zhruba 36 tisíc lidí jezdících načerno.

"Podle poměru zkontrolovaných cestujících a odhalených jízd načerno jsou to asi čtyři procenta lidí. Je to zásadní problém," podotkla Pejšová.

Také na Mostecku jezdí načerno asi čtyři procenta cestujících, i když se jejich podíl podařil Dopravnímu podniku měst Mostu a Litvínova za poslední čtyři roky snížit.

"Přirážka za jízdu bez platného jízdního dokladu je 1 000 Kč. Při platbě ihned ve vozidle se snižuje na 200 Kč a při platbě do 25 dní v doplatkové pokladně na 500 Kč," popsala mostecký systém mluvčí společnosti Marcela Klíchová.