Z desítky vzrostlých stromů u skorotického hřbitova zbyly jen pařezy. Firma při...

Z desítky vzrostlých stromů u skorotického hřbitova zbyly jen pařezy. Firma při budování parkovacích míst zničila kořeny tak, že stromy mohly spadnout. | foto: David Daduč

Zničenou alej mají na svědomí stavební firma i magistrát, rozhodl úřad

  • 1
Jedna z nejznámějších stavebních firem v Ústí nad Labem - Severočeská stavební - dostala pokutu za poničení stromů při budování parkoviště u hřbitova v ústecké čtvrti Skorotice. Oproti původnímu rozhodnutí magistrátu je však desetinová. Částku 50 tisíc korun už společnost uhradila.

Počátek kauzy spadá do ledna roku 2014, kdy firma u hřbitovní zdi ve Skoroticích budovala parkoviště s jedenácti místy. Během výkopových prací ale poškodila kořeny několika stromů, které pak magistrát kvůli bezpečnosti nechal pokácet.

„Statika stromů byla narušená způsobem, že hrozilo jejich zřícení prakticky kdykoliv,“ vysvětlil tehdy tiskový referent magistrátu Karel Rouč. Výrazná část aleje tak zmizela, k zemi šlo osm lip, jeden jírovec a jedna vrba.

Ústecký magistrát firmě původně uložil pokutu půl milionu korun, ale stavební společnost tvrdila, že v úředníci byli podjatí. A tak se firma domohla přesunutí případu do Lovosic, kde ji tamější radnice ve finále pokutovala částkou 50 tisíc korun. Rozhodnutí je pravomocné. Úřad navíc zjistil, že ve věci chyboval i ústecký magistrát.

„Proti tomuto rozhodnutí jsme se na rozdíl od původního ústeckého na krajský úřad neodvolali. Z toho vyplývá, že můj mandant je s tím rozhodnutím srozuměný,“ reagoval advokát František Nesvadba, jenž firmu zastupoval.

Termín pro uhrazení pokuty vypršel 2. září, společnost zaplatila včas. Městský úřad v Lovosicích ale stále projednává, zda firmě za poškozené stromy nařídí vysazení nových.

Stromy se kácet nemusely, míní Lovosičtí úředníci

Městský úřad v Lovosicích sankci dramaticky snížil, protože podle jeho zjištění v případě zdaleka nechybovala jen Severočeská stavební. Magistrát podle úřadu třeba s ohledem na ochranu stromů špatně určil podmínky stavebního povolení, stav listnáčů na místě posoudil minimálně a úřední úkony zahájil skoro až tři měsíce po zjištění poškození.

Navíc stromy podle všeho nebyly v tak špatném stavu, že se musely dát porazit. Orgán ochrany přírody a krajiny se neztotožnil s myšlenkou, že prosté porušení normy automaticky znamená havarijní stav dřeviny.

„Odpovědnost za pokácení předmětných dřevin nese vlastník předmětných dřevin,“ stojí v rozhodnutí lovosického úřadu. Firmě lovosický úřad nejvíce vyčítá, že si poškozených stromů nevšímala. „Jednoznačně pochybil stavebník, který když zjistil, že poškozuje okolní dřeviny, stavbu nezastavil,“ píše se dále v rozhodnutí.