Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zničenou alej mají na svědomí stavební firma i magistrát, rozhodl úřad

  8:09aktualizováno  8:09
Jedna z nejznámějších stavebních firem v Ústí nad Labem - Severočeská stavební - dostala pokutu za poničení stromů při budování parkoviště u hřbitova v ústecké čtvrti Skorotice. Oproti původnímu rozhodnutí magistrátu je však desetinová. Částku 50 tisíc korun už společnost uhradila.

Z desítky vzrostlých stromů u skorotického hřbitova zbyly jen pařezy. Firma při budování parkovacích míst zničila kořeny tak, že stromy mohly spadnout. | foto: David Daduč

Počátek kauzy spadá do ledna roku 2014, kdy firma u hřbitovní zdi ve Skoroticích budovala parkoviště s jedenácti místy. Během výkopových prací ale poškodila kořeny několika stromů, které pak magistrát kvůli bezpečnosti nechal pokácet.

„Statika stromů byla narušená způsobem, že hrozilo jejich zřícení prakticky kdykoliv,“ vysvětlil tehdy tiskový referent magistrátu Karel Rouč. Výrazná část aleje tak zmizela, k zemi šlo osm lip, jeden jírovec a jedna vrba.

Ústecký magistrát firmě původně uložil pokutu půl milionu korun, ale stavební společnost tvrdila, že v úředníci byli podjatí. A tak se firma domohla přesunutí případu do Lovosic, kde ji tamější radnice ve finále pokutovala částkou 50 tisíc korun. Rozhodnutí je pravomocné. Úřad navíc zjistil, že ve věci chyboval i ústecký magistrát.

„Proti tomuto rozhodnutí jsme se na rozdíl od původního ústeckého na krajský úřad neodvolali. Z toho vyplývá, že můj mandant je s tím rozhodnutím srozuměný,“ reagoval advokát František Nesvadba, jenž firmu zastupoval.

Termín pro uhrazení pokuty vypršel 2. září, společnost zaplatila včas. Městský úřad v Lovosicích ale stále projednává, zda firmě za poškozené stromy nařídí vysazení nových.

Stromy se kácet nemusely, míní Lovosičtí úředníci

Městský úřad v Lovosicích sankci dramaticky snížil, protože podle jeho zjištění v případě zdaleka nechybovala jen Severočeská stavební. Magistrát podle úřadu třeba s ohledem na ochranu stromů špatně určil podmínky stavebního povolení, stav listnáčů na místě posoudil minimálně a úřední úkony zahájil skoro až tři měsíce po zjištění poškození.

Navíc stromy podle všeho nebyly v tak špatném stavu, že se musely dát porazit. Orgán ochrany přírody a krajiny se neztotožnil s myšlenkou, že prosté porušení normy automaticky znamená havarijní stav dřeviny.

„Odpovědnost za pokácení předmětných dřevin nese vlastník předmětných dřevin,“ stojí v rozhodnutí lovosického úřadu. Firmě lovosický úřad nejvíce vyčítá, že si poškozených stromů nevšímala. „Jednoznačně pochybil stavebník, který když zjistil, že poškozuje okolní dřeviny, stavbu nezastavil,“ píše se dále v rozhodnutí.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Další z rubriky

Pět narkomanů zemřelo po dávce, policie se snaží dostat dealery před soud

Vždy připravena. Dealerka z Bruntálska měla dávky drogy i v peněžence.

Policie v Ústeckém kraji se za poslední dva roky zabývala smrtí pěti narkomanů, které prokazatelně zabila dávka drogy....

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Najdete na iDNES.cz