Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ministerstvo zamítlo odvolání Ústeckého kraje proti pokutě 48 milionů

  11:04aktualizováno  11:04
Ministerstvo financí zamítlo odvolání ústeckého krajského úřadu proti pokutě za opravu gymnázia v Rumburku. Ústecký kraj by tak měl do 30. listopadu zaplatit za chyby při rekonstrukci 48 milionů korun. Ústecký kraj se ještě pokusí bránit správní žalobou.

Oprava historické budovy gymnázia v Rumburku stála téměř 63 milionů korun. | foto: Krajský úřad Ústí nad Labem

"Rada kraje bere na vědomí rozhodnutí o odvolání ministerstva financí potvrzující uvedený platební výměr," stojí v usnesení, které přijala rada kraje na svém posledním zasedání.

Pokutu kraji udělil dotační úřad Severozápad, který na rekonstrukci rumburského gymnázia poskytl dotaci 51,9 milionu korun. Kvůli nedostatkům při provádění oprav chce po kraji většinu peněz zpátky.

"Platební výměr je na částku 48,005 milionů korun," sdělila MF DNES Alena Tichá z oddělení tiskových informací krajského úřadu.

Podle dotačního úřadu část prací na rekonstrukci gymnázia neodpovídala proplaceným fakturám, kraj při zadání zakázky na zhotovitele oprav špatně nastavil způsob hodnocení nabídek uchazečů a změnou projektu rekonstrukce po schválení příspěvku porušil dotační smlouvu.

"Jsme připraveni podat správní žalobu. Jsme přesvědčení o správnosti našeho postupu a nezákonnosti platebního výměru," tvrdí však Tichá.

Kraj požádal dotační úřad o snížení sankce

Kraj současně poslal na dotační úřad žádost, aby mu sankci v plné výši odpustil a je pravděpodobné, že nakonec bude vracet jen část. Dotační úřad totiž platební výměry v plné výši podle platných směrnic nařizovat musí, při vyřizování žádostí o prominutí sankcí pak ale obvykle pokutu stanoví v řádech stovek tisíc či jednotek milionů.

"Úřad Regionální rady částečně promíjí odvod za porušení rozpočtové kázně na základě řádně odůvodněné žádosti příjemce dotace," uvedl mluvčí dotačního úřadu Vojtěch Krump.

O žádosti Ústeckého kraje chce dotační úřad rozhodnout ještě během listopadu, ještě než uplyne termín na splacení sankce.

Firmy pochybení při opravě odmítly

Rekonstrukce rumburského gymnázia se uskutečnila v letech 2009 až 2010. Dohromady přišla na 63 milionů korun, jedenáct milionů korun platil kraj ze svého.

Opravou se měl budově vrátit její původní vzhled z počátku 20. století. Rekonstruovala se historická okna, nad učebnami, kabinety a ředitelnou se obnovily smaltované tabulky. Vznikla také plošina pro postižené žáky, nová jídelna a aula získala novou techniku odvětrání.

Tendr na zakázku vypsal kraj v roce 2008 jako omezené řízení, jež se nyní kvůli netransparentnosti už přes rok provádět nesmí. Zakázku získalo sdružení firem Istar a North Stav. Obě pochybení při opravě gymnázia odmítly.

"Za provedenými pracemi si stojíme," uvedl vedoucí obchodně-technického útvaru North Stav Martin Bičák.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Dělnická strana chystá i přes zákaz města protest přímo v centru Dubí

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Dubí zakázalo shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti, které se mělo konat v centru města. Radnice nabízí k...

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...

Rybáři dostali výpověď z jezera na golfovém hřišti, byly na ně stížnosti

Golfové hřiště s vodní plochou ve Všebořicích.

O trofejní rybářský revír přijdou koncem roku ústečtí rybáři. Od společnosti CZ Golf Investment, s níž měli smlouvu o...

Najdete na iDNES.cz