Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Žatec, Kadaň a Ústí se brání dotační pokutě, platit mají 213 milionů

  16:09aktualizováno  16:09
Radnice Kadaně, Žatce a Ústí nad Labem nesouhlasí s pokutami, které dostaly od dotačního úřadu Severozápad. Chce po nich vrátit dohromady 213 milionů vyplacených na dotacích. Města připouštějí, že mohla udělat drobné chyby, ale ne takové, aby musela přijít o takovou částku.

Největší částku chce dotační úřad po Žatci. Požaduje vrátit dotaci 181 milionů korun na stavbu Chrámu chmele a piva. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

"Nic platit nebudeme, odvoláme se a počkáme na zdravý rozum," prohlásil kadaňský starosta Jiří Kulhánek.

Kadaň by měla platit 6,2 milionu za opravu nábřeží Maxipsa Fíka. Starosta Kulhánek chybu připouští, ale podle něj neměla žádný vliv na samotnou stavbu.

"Ve formuláři závěrečné žádosti o platbu úředník našeho úřadu prohodil dva sloupečky, a to tak, že žádal omylem o proplacení nákladů města, takzvaných neuznatelných, a město naopak uhradilo podle tohoto formuláře náklady ROP, tedy uznatelné. Obojí ve stejné výši zhruba 6,2 milionu," přibližuje Kulhánek.

Podle stejného vzoru by tak podle něj ROP Severozápad měl platit Kadani.

Žatec by neměl čtyři roky na investice

Nejhorší dopad by měla pokuta pro Žatec. Od něj chce dotační úřad za stavbu Chrámu chmele a piva 181 milionů, což by v případě proplacení zastavilo veškeré investice ve městě na dobu několika let.

"Bavíme se o součtu investičních rozpočtů města minimálně na tři až čtyři roky," popsal katastrofický scénář místostarosta Jan Novotný.

Ani Žatec ale nehodlá zatím nic platit a chystá se bránit.

"Odmítáme, že by došlo k závažným pochybením v takové výši," zdůraznil Novotný, byť připouští, že drobné chyby se v rozsáhlém projektu za čtvrt miliardy korun stát mohly.

O problému budou jednat příští čtvrtek zastupitelé na mimořádné schůzi. Nejspíš schválí odvolání a poté budou plánovat další kroky.

Ústí má platit za park s lavičkami za 60 tisíc

Podle firmy Deloitte, která kontrolovala projekty před dvěma roky, chyboval Žatec při vyhlašování konkurzů u několika etap stavby. Podle Novotného má ale radnice vlastní právní analýzy i vyjádření některých státních institucí, že žádala dobře.

"Problém je složitý i kvůli tomu, že se střetávají právní normy české a evropské. A je to nešťastná událost i proto, že vrhá špatné světlo na projekt, který už funguje a slušně se rozbíhá," dodal Novotný.

Ústí nad Labem by mělo vracet 25 milionů za rekonstrukci městských sadů. Pochybnosti o ní se objevovaly už před dokončením prací v souvislosti s cenami, kdy jedna lavička stála až 60 tisíc. Stejně jako ostatní města se hodlá odvolat.

Celková pokuta v regionu Severozápad dosahuje 396 milionů a vracet peníze má šest žadatelů. Vedle tří měst v Ústeckém kraji by měl stovky tisíc poslat zpět Boží Dar a Cheb, Střední škola v Sokolově pak 180 milionů.
Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Nikdy nebyl agresivní, byl to šok, řekla manželka obžalovaného střelce

U soudu vypovídal postřelený muž, obžalovaný se jednání neúčastnil

Ústecký krajský soud začal řešit případ vleklých sousedských neshod, které loni v létě vyvrcholily střelbou. Obžalovaný...

Mladistvý okrádal kolemjdoucí o mobily, dítě mu ze strachu řeklo i PIN

(Ilustrační snímek)

Policisté obvinili ze dvou loupeží mladistvého pachatele z Mostu. V obou případech se na sídlišti zmocnil cizího...

Studenti gymnázia pomohli obnovit kapli, budou v ní koncerty i svatby

Opravený vnitřek Beuronské kaple patřící teplickému gymnáziu.

Beuronská kaple v Teplicích, ojedinělá památka z 19. století, znovu ožila. Prošla totiž rekonstrukcí za více než 11...

Najdete na iDNES.cz