Chomutov z petice vyškrtal zhruba osm set podpisů. (Ilustrační snímek)

Chomutov z petice vyškrtal zhruba osm set podpisů. (Ilustrační snímek) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Chomutov chce pokutovat stovky lidí za chyby při podpisu petice

  • 284
Chomutovský magistrát začal předvolávat lidi, kteří chybovali při podpisu petice za referendum o zákazu heren ve městě. Úředníci prošli archy a více než třem stovkám lidí nyní hrozí pokutou. Město tvrdí, že jinou možnost nemá, ale jinde to tak striktně nevidí.

„Vedení města se odhodlalo otrávit jim život,“ reagovala na postup chomutovského magistrátu Tereza Dvořáková z iniciativy Nechceme žít v Palermu, která petici sepsala.

Na petičních arších bylo přes čtyři tisíce podpisů, magistrát jich při kontrole zhruba osm set vyškrtal. Přestupkové řízení nakonec zahájili úředníci s celkem 312 signatáři. O jejich případném trestu by měl magistrát rozhodnout do týdne.

„Přestupek je magistrát povinný řešit ze zákona,“ říká tajemník magistrátu Theodor Sojka.

Zákon o místním referendu totiž uvádí, že při podpisu petice se přestupku dopustí každý, komu například nebylo 18 let, podepsal se víckrát, ve městě nemá trvalé bydliště nebo o sobě uvede nepravdivé údaje. Hrozí za to pokutou až tři tisíce korun.

„Úředníci, kteří předložené podpisové archy kontrolovali, jsou povinni přestupek oznámit,“ dodal primátor města Jan Mareš.

V Jihlavě pokutují také, Lovosice to odmítají

Není to ojedinělý přístup. Podobně nedávno Jihlava pokutovala 153 lidí, kteří víckrát podepsali petici požadující referendum o spalovně odpadů (o pokutách v Jihlavě zde).

Ne všechny radnice, které petice požadující vypsání místního referenda dostaly, ale postupují takto striktně. Například v Lovosicích z petice požadující referendum o zákazu hazardu vyškrtali přes tři sta podpisů, přesto nikoho pokutovat nehodlají.

„Také jsme našli taková pochybení, například v jednom případě petici podepsal mladík, kterému ještě nebylo 18 let. Ale vycházíme z toho, že ti lidé se podepisovali v dobré víře, protože jim šlo o nějakou věc a my je nechceme perzekuovat za to, že třeba ani nevěděli, jaká jsou pravidla. Nám šlo hlavně o to, jestli jsou podpisy a petice platné, cestou správních řízení nepůjdeme,“ říká místostarostka Lovosic Vladimíra Nováková.

Nejvíc podpisů vyřadilo Ústí, otázka pokut zůstává otevřená

Nejvíc podpisů v Ústeckém kraji vyškrtal ústecký magistrát. Z petice požadující rovněž referendum o plošném zákazu hazardu úředníci vyřadili nejprve 2 211 hlasů a když je organizátoři doplnili, škrtli dalších zhruba pět set.

„Důvodem k vyřazení jmen na podpisových arších bylo to, že uvedené osoby neměly trvalý pobyt na území města, nedosáhly věku 18 let, údaje byly nečitelné nebo neúplné,“ uvedl mluvčí města Alexandr Kuchař.

Jestli bude Ústí tyto lidi pokutovat jako Chomutov, nebo zvolí benevolentnější přístup Lovosic, zatím není jasné. Tiskový odbor magistrátu si otázku nechal poslat e-mailem, ale neodpověděl.

,