Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Chomutov chce pokutovat stovky lidí za chyby při podpisu petice

  9:52aktualizováno  9:52
Chomutovský magistrát začal předvolávat lidi, kteří chybovali při podpisu petice za referendum o zákazu heren ve městě. Úředníci prošli archy a více než třem stovkám lidí nyní hrozí pokutou. Město tvrdí, že jinou možnost nemá, ale jinde to tak striktně nevidí.
Chomutov z petice vyškrtal zhruba osm set podpisů. (Ilustrační snímek)

Chomutov z petice vyškrtal zhruba osm set podpisů. (Ilustrační snímek) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Vedení města se odhodlalo otrávit jim život,“ reagovala na postup chomutovského magistrátu Tereza Dvořáková z iniciativy Nechceme žít v Palermu, která petici sepsala.

Na petičních arších bylo přes čtyři tisíce podpisů, magistrát jich při kontrole zhruba osm set vyškrtal. Přestupkové řízení nakonec zahájili úředníci s celkem 312 signatáři. O jejich případném trestu by měl magistrát rozhodnout do týdne.

„Přestupek je magistrát povinný řešit ze zákona,“ říká tajemník magistrátu Theodor Sojka.

Zákon o místním referendu totiž uvádí, že při podpisu petice se přestupku dopustí každý, komu například nebylo 18 let, podepsal se víckrát, ve městě nemá trvalé bydliště nebo o sobě uvede nepravdivé údaje. Hrozí za to pokutou až tři tisíce korun.

„Úředníci, kteří předložené podpisové archy kontrolovali, jsou povinni přestupek oznámit,“ dodal primátor města Jan Mareš.

V Jihlavě pokutují také, Lovosice to odmítají

Není to ojedinělý přístup. Podobně nedávno Jihlava pokutovala 153 lidí, kteří víckrát podepsali petici požadující referendum o spalovně odpadů (o pokutách v Jihlavě zde).

Ne všechny radnice, které petice požadující vypsání místního referenda dostaly, ale postupují takto striktně. Například v Lovosicích z petice požadující referendum o zákazu hazardu vyškrtali přes tři sta podpisů, přesto nikoho pokutovat nehodlají.

„Také jsme našli taková pochybení, například v jednom případě petici podepsal mladík, kterému ještě nebylo 18 let. Ale vycházíme z toho, že ti lidé se podepisovali v dobré víře, protože jim šlo o nějakou věc a my je nechceme perzekuovat za to, že třeba ani nevěděli, jaká jsou pravidla. Nám šlo hlavně o to, jestli jsou podpisy a petice platné, cestou správních řízení nepůjdeme,“ říká místostarostka Lovosic Vladimíra Nováková.

Nejvíc podpisů vyřadilo Ústí, otázka pokut zůstává otevřená

Nejvíc podpisů v Ústeckém kraji vyškrtal ústecký magistrát. Z petice požadující rovněž referendum o plošném zákazu hazardu úředníci vyřadili nejprve 2 211 hlasů a když je organizátoři doplnili, škrtli dalších zhruba pět set.

„Důvodem k vyřazení jmen na podpisových arších bylo to, že uvedené osoby neměly trvalý pobyt na území města, nedosáhly věku 18 let, údaje byly nečitelné nebo neúplné,“ uvedl mluvčí města Alexandr Kuchař.

Jestli bude Ústí tyto lidi pokutovat jako Chomutov, nebo zvolí benevolentnější přístup Lovosic, zatím není jasné. Tiskový odbor magistrátu si otázku nechal poslat e-mailem, ale neodpověděl.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Lounské školy procházejí nákladnými opravami, největší se týká bazénu

Žatecká brána v Lounech

Do oprav za více než 17 milionů korun se pustili během prázdnin v lounských základních a mateřských školách. Největší a...

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Matka chce od nemocnice sto tisíc za to, že na ni lékař poslal policii

Matka nechtěla odejít od mimina, lékař na ni přivolal policii

Až k soudu se může dostat konflikt, který se na jaře odehrál na jednotce intenzivní a resuscitační péče ústecké...

Najdete na iDNES.cz