Policisté našli urny přímo ve sběrně. | foto: Policie ČR

Za vykoupení pohřebních uren dostala sběrna pokutu sedm set tisíc

  • 23
Česká inspekce životního prostředí uložila pokutu 700 tisíc korun sběrně v Libčevsi na Lounsku, která od zloděje kovů vykoupila větší množství pohřebních uren. Soud přitom paradoxně nedávno zbavil obžaloby z podílnictví pracovníka, který urny vykoupil.

Firmu Stojkastav, jež sběrnu provozuje, inspekce potrestala za porušení zákona o odpadech. Ten mimo jiné stanovuje, že provozovatel nesmí vykoupit odpady, které mají povahu pietního nebo bohoslužebného předmětu.

"Přestože ohrožení životního prostředí bylo v tomto případě minimální, inspektoři přihlíželi k podstatné skutečnosti, a sice že jednání společnosti Stojkastav mělo vysokou společenskou nebezpečnost," uvedla mluvčí inspekce Simona Cigánková.

Urny ze hřbitovů na Litoměřicku kradl sedmkrát trestaný čtyřiadvacetiletý recidivista z Lovosicka David Skokan. Od poloviny února do poloviny dubna letošního roku vykradl 156 hrobů a kolumbárií a do sběrny odnesl na čtyři sta obalů na urny. Nejdřív je rozřezával a když viděl, že přinesené kovy nikdo nezkoumá, tak je jen sešlapal. Za 380 kilo mědi dostal 39 tisíc korun. Sto třinácti pozůstalým způsobil dohromady škodu téměř za čtvrt milionu.

Inspekce: Firma zloděje motivovala k opakovaným krádežím

"Tím, že společnost urny vykupovala a poskytovala za ně finanční hotovost, motivovala ho k opakovaným krádežím. Závažnost selhání provozovatele dokládá i skutečnost, že muž všechny odcizené urny předal právě společnosti Stojkastav. Minimálně v jednom zařízení na Litoměřicku prokazatelně odmítli urny vykoupit," zmínila Cigánková.

Skokan peníze utrácel za drogy. U soudu řekl, že se ke krádežím uren inspiroval v televizi. V září dostal tři roky vězení. Naopak pracovník sběrny Michajlo Popovič soud přesvědčil, že o původu mědi nic netušil, protože si myslel, že jsou to měděné ozdoby ze střech starých domů v Německu. Podle soudkyně nemohl tušit, odkud měď pochází a že je kradená (rozsudek zde).

Rozsudek není pravomocný. Skokan sice trest přijal, ale státní zástupce si ponechal lhůtu na případné odvolání.

Naopak rozhodnutí o pokutě pro firmu Stojkastav je konečné. Firma se sice odvolala, ministerstvo životního prostředí ale odvolání zamítlo. "Právní moci rozhodnutí nabylo v listopadu," dodala Cigánková.

Firma se ještě chce bránit u soudu, pokutu ale zaplatit musí.

"Dojednávám splátkový kalendář, ale i tak si asi budu muset vzít půjčku. Ta částka je likvidační. Tolik peněz sběrna nevydělá a tak velkou pokutu nikdo nepamatuje," říká majitel sběrny Ivan Popovič.

S rozhodnutím inspekce nesouhlasí. "I soud řekl, že můj zaměstnanec nemohl vědět, co vykupuje. To by musel prohledat každou hromadu, kterou sem někdo přiveze. Přece kdybychom věděli, že jsou to urny, tak nám to na dvoře neleželo dva měsíce, než přišla policie," poznamenal Popovič.