V seznamu ústeckých brownfieldů je i průmyslová zóna Tonaso ve čtvrti Neštěmice.

V seznamu ústeckých brownfieldů je i průmyslová zóna Tonaso ve čtvrti Neštěmice. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Ústecké firmě hrozí pokuta za výměnu filtrů zachytávajících jedy

  • 1
Firmě Vodní sklo z ústecké průmyslové zóny Tonaso hrozí už druhá pokuta za to, že porušuje podmínky, za jakých dostala povolení k výrobě látky Elsil obsahující toxický oxid chromový. Firma přitom slibovala, že přijme opatření „nad rámec povolení výroby“, aby uklidnila obyvatele.

„Kontrolou bylo zjištěno nedodržení četnosti výměny filtračního modulu,“ informovala vedoucí ústecké pobočky České inspekce životního prostředí Jana Moravcová.

Výroba Elsilu

Firma Vodní sklo v průmyslové zóně Tonaso vyrábí látku Elsil, při jejíž přípravě se užívá toxický oxid chromový.

Výroba začala loni v létě v objemu 90 tun ročně. V únoru firma získala pravomocné povolení, že látky může vyrobit tisíc tun ročně.

Místní se bojí úniku oxidu chromového a ohrožení obytné zóny, proto už žádné podobné provozy v sousedství nechtějí.

Firma Vodní sklo uvedla, že výroba je bezpečná a produkce Elsilu bude zatím 500 tun ročně.

Firma vyrábí látku v ústeckém obvodu Neštěmice, jejíž obyvatelé proti produkci Elsilu protestovali (o povolení zde).

„Po pár měsících neplní ani podmínky, které v integrovaném povolení jsou. Je to hluboké zklamání,“ reagovala na zjištění inspekce starostka Neštěmic Miloslava Válková.

Filtry mají zachytávat látky provázející výrobu Elsilu včetně oxidu chromového. Pravidelná výměna je důležitá pro jejich efektivitu. Jenže podle kontroly je firma dvakrát vyměnila později, jednou o dva dny a podruhé už bylo zpoždění šest dní.

Podmínky dodržujeme, tvrdí firma

Ředitelka ústecké pobočky inspekce nicméně uvedla, že vážné riziko pro okolí nehrozilo. „Je to ale nedodržení podmínek integrovaného povolení,“ poznamenala Moravcová.

Inspekce tak zahájí s firmou správní řízení, jež může skončit pokutou. Sankce může dosáhnout až 10 milionů korun, ale pravděpodobnější je řádově menší pokuta.

Firma zjištění inspekce rozporuje. „Společnost plní všechny podmínky uvedené v integrovaném povolení a vnitřních směrnicích včetně termínů výměny filtračních plachetek,“ sdělil šéf firmy Zdeněk Vosátka.

Už letos v únoru ale firma jednu pokutu za nedodržení pravidel dostala. Tehdy překročila povolený objem výroby 90 tun látky za rok o 18 tun. „Pokuta byla 30 tisíc korun a byla zaplacena,“ dodala ředitelka Moravcová.