Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hnutí slíbilo za volební úspěch auto. Propadlo a teď mu hrozí i pokuta

  8:54aktualizováno  8:54
Specializovaný finanční úřad začal prověřovat soutěž o ceny, kterou před komunálními volbami vyhlásilo hnutí Čisté Ústí. V případě zisku šesti tisíc hlasů slíbilo v Ústí nad Labem rozdat šest tisíc cen, z nichž hlavní byla Škoda Citigo. Hnutí za to hrozí několikamilionová pokuta.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

„Specializovaný finanční úřad pokládá za nanejvýš pravděpodobné, že pořadatel soutěže porušil zákaz provozování spotřebitelských loterií,“ píše se ve zprávě úřadu, kterou má MF DNES k dispozici.

Zákon o loteriích totiž zakazuje pořádat soutěže, v nichž má jedna z cen vyšší hodnotu než 20 tisíc korun a součet hodnot všech cen přesahuje 200 tisíc. Podle zákona jde v takovém případě o spotřebitelskou loterii a ta je nelegální.

Už jen samotný nový vůz Škoda Citigo vyjde na více než 180 tisíc korun, kromě něj chtělo hnutí Čisté Ústí rozdat třeba i deset LED televizí, dvacet tabletů nebo čtyřicet chytrých telefonů. Na soutěž upozornila úřad česká pobočka organizace Transparency International, která předvolební kampaň monitorovala.

„Byli jsme přesvědčeni, že ta soutěž je v rozporu s loterijním zákonem,“ sdělil Petr Leyer z právního oddělení Transparency International.

Specializovaný finanční úřad vyhodnotil podnět od organizace jako důvodný. „Úřad shledal dostatečné důvody k zahájení správního řízení,“ stojí ve zprávě úřadu.

Lídr hnutí tvrdí, že o problému neví

Ve správním řízení může úřad uložit hnutí pokutu až 10 milionů korun. Zda už se řízení rozběhlo, není jasné.

„Na tuto otázku Specializovaný finanční úřad odpovědět nemůže,“ uvedl s odvoláním na zákon Karel Alexa z tiskového oddělení úřadu. Vzhledem k předběžným závěrům úřadu je však pravděpodobné, že už se řízení rozjelo, nebo se tak v nejbližších dnech stane.

Čisté Ústí bude mít ve správním řízení možnost se obhájit. „Setrvá-li však správní orgán na svém závěru o spáchání správního deliktu, přistoupí rovnou k vydání rozhodnutí,“ popsal obecný postup ve správním řízení mluvčí Alexa.

Lídr Čistého Ústí Zdeněk Rybář tvrdí, že o prověřování soutěže neví. „Vzhledem k tomu, že jsem neobdržel žádné takové informace, nemohu se vyjádřit,“ uvedl.

Nejvyšší pokuty 10 milionů korun se ale hnutí podle všeho obávat nemusí. Ve volbách totiž propadlo, získalo jen 3,82 procenta hlasů a losování cen se tak nakonec nekonalo. „V soutěži jsme v souladu s pravidly jejího vyhlášení dále nepokračovali,“ poznamenal lídr Rybář.

Volby nesmějí být tržní záležitost, říká právník

Podle hnutí měla soutěž přispět k tomu, aby se lidé blíže seznámili s programem Čistého Ústí a měli větší zájem o komunální volby. Podle Transparency International však podobné soutěže voliče přímo vedou k tomu, aby volili tu či onu stranu.

„Je to mezistupeň mezi klasickou kampaní, kde se na mítincích nalévá pivo, rozdávají balonky nebo vaří guláš, což je standardní věc, a klasickým uplácením, kde se rozdávají peníze za hlas. Deformuje to vnímání voleb na tržní záležitost s možností vlastního obohacení se, což je podle nás špatně,“ říká právník Leyer.

Podobně postupovalo v komunálních volbách v Ústeckém kraji i Sdružení Mostečané Mostu, které ceny včetně auta rozdávalo už před volbami nejen letos, ale už i v minulosti (o losování v Mostě zde).

Letos Transparency International podala podnět kvůli možnému porušení loterijního zákona i na toto sdružení. V tomto případě organizace zatím ještě zpětnou vazbu od finančního úřadu nedostala.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Francouz šel 2 200 kilometrů uctít v Litvínově strýce a jiné oběti válek

Francouzský spisovatel Laurent Guillet na litvínovském hřbitově.

K památníku na litvínovském hřbitově dopoledne dorazil po téměř 2 200 kilometrech pěšky francouzský spisovatel Laurent...

Elektrárny se staly turistickými cíli, zájem návštěvníků láme rekordy

Elektrárna Ledvice, na jejíž budově je v nejvyšším bodě rozhledna.

Rekordní zájem turistů o dva netradiční industriální výletnické cíle na severu Čech zaznamenala energetická skupina...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz