Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hnutí slíbilo za volební úspěch auto. Propadlo a teď mu hrozí i pokuta

  8:54aktualizováno  8:54
Specializovaný finanční úřad začal prověřovat soutěž o ceny, kterou před komunálními volbami vyhlásilo hnutí Čisté Ústí. V případě zisku šesti tisíc hlasů slíbilo v Ústí nad Labem rozdat šest tisíc cen, z nichž hlavní byla Škoda Citigo. Hnutí za to hrozí několikamilionová pokuta.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

„Specializovaný finanční úřad pokládá za nanejvýš pravděpodobné, že pořadatel soutěže porušil zákaz provozování spotřebitelských loterií,“ píše se ve zprávě úřadu, kterou má MF DNES k dispozici.

Zákon o loteriích totiž zakazuje pořádat soutěže, v nichž má jedna z cen vyšší hodnotu než 20 tisíc korun a součet hodnot všech cen přesahuje 200 tisíc. Podle zákona jde v takovém případě o spotřebitelskou loterii a ta je nelegální.

Už jen samotný nový vůz Škoda Citigo vyjde na více než 180 tisíc korun, kromě něj chtělo hnutí Čisté Ústí rozdat třeba i deset LED televizí, dvacet tabletů nebo čtyřicet chytrých telefonů. Na soutěž upozornila úřad česká pobočka organizace Transparency International, která předvolební kampaň monitorovala.

„Byli jsme přesvědčeni, že ta soutěž je v rozporu s loterijním zákonem,“ sdělil Petr Leyer z právního oddělení Transparency International.

Specializovaný finanční úřad vyhodnotil podnět od organizace jako důvodný. „Úřad shledal dostatečné důvody k zahájení správního řízení,“ stojí ve zprávě úřadu.

Lídr hnutí tvrdí, že o problému neví

Ve správním řízení může úřad uložit hnutí pokutu až 10 milionů korun. Zda už se řízení rozběhlo, není jasné.

„Na tuto otázku Specializovaný finanční úřad odpovědět nemůže,“ uvedl s odvoláním na zákon Karel Alexa z tiskového oddělení úřadu. Vzhledem k předběžným závěrům úřadu je však pravděpodobné, že už se řízení rozjelo, nebo se tak v nejbližších dnech stane.

Čisté Ústí bude mít ve správním řízení možnost se obhájit. „Setrvá-li však správní orgán na svém závěru o spáchání správního deliktu, přistoupí rovnou k vydání rozhodnutí,“ popsal obecný postup ve správním řízení mluvčí Alexa.

Lídr Čistého Ústí Zdeněk Rybář tvrdí, že o prověřování soutěže neví. „Vzhledem k tomu, že jsem neobdržel žádné takové informace, nemohu se vyjádřit,“ uvedl.

Nejvyšší pokuty 10 milionů korun se ale hnutí podle všeho obávat nemusí. Ve volbách totiž propadlo, získalo jen 3,82 procenta hlasů a losování cen se tak nakonec nekonalo. „V soutěži jsme v souladu s pravidly jejího vyhlášení dále nepokračovali,“ poznamenal lídr Rybář.

Volby nesmějí být tržní záležitost, říká právník

Podle hnutí měla soutěž přispět k tomu, aby se lidé blíže seznámili s programem Čistého Ústí a měli větší zájem o komunální volby. Podle Transparency International však podobné soutěže voliče přímo vedou k tomu, aby volili tu či onu stranu.

„Je to mezistupeň mezi klasickou kampaní, kde se na mítincích nalévá pivo, rozdávají balonky nebo vaří guláš, což je standardní věc, a klasickým uplácením, kde se rozdávají peníze za hlas. Deformuje to vnímání voleb na tržní záležitost s možností vlastního obohacení se, což je podle nás špatně,“ říká právník Leyer.

Podobně postupovalo v komunálních volbách v Ústeckém kraji i Sdružení Mostečané Mostu, které ceny včetně auta rozdávalo už před volbami nejen letos, ale už i v minulosti (o losování v Mostě zde).

Letos Transparency International podala podnět kvůli možnému porušení loterijního zákona i na toto sdružení. V tomto případě organizace zatím ještě zpětnou vazbu od finančního úřadu nedostala.

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Číňani pořád řešili peníze, vzpomíná na exotické angažmá útočník Rezek

Jan Rezek (vlevo) před prvním teplickým tréninkem.

Sedmimilionový Nan-ning, kam česká reprezentace ve čtvrtek dorazila na turnaj China Cup, vám zřejmě přijde jako...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Zloděj ukradl v rodinném domě v Dubí šest milionů, zachytila ho kamera

Neznámý lupič v domě.

Kriminalisté pátrají po totožnosti muže, který se vloupal do rodinného domu v Dubí na Teplicku a ukradl tam šest...

Všude bylo hodně kouře, popsal požár z Předlic obyvatel domu

Pan Dalibor, obyvatel vyhořelého předlického domu.

Správce domu v Předlicích, kde ve čtvrtek hořelo, pro nájemníky našel provizorní bydlení a zajišťuje už i trvalé. Lidé...

Tepličtí skauti oslaví výročí v novém zázemí, hledají bývalé členy

Ilustrační snímek

Na oslavy významného jubilea se chystají skauti ze střediska Dvojka Teplice. K 30. výročí znovuzaložení oddílů, které...

Najdete na iDNES.cz