Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lékařská zpráva má falešné údaje, řekli znalci u soudu s gynekologem

  13:45aktualizováno  13:45
Zfalšované podpisy v lékařské zprávě a zpětně dopisované záznamy. Tak se podle znalců snažil zakrýt své pochybení gynekolog z Podbořanska obžalovaný ze zanedbání péče o pacientku, která v srpnu 2012 zemřela. Zaznělo to během středečního jednání u Okresního soudu v Lounech.

Obžalovaný gynekolog (na snímku vpravo) u prvního soudního líčení. Těch ostatních se už neúčastnil. | foto: Miroslava Strnadová, 5plus2.cz

Žalobce Jindřich Koželuh gynekologa viní z toho, že včas neodhalil u pětačtyřicetileté ženy rakovinu děložního čípku. Lékař současně čelí obžalobě z padělání úřední listiny (o případu jsme psali zde).

Když se totiž manžel pacientky začal zajímat, proč gynekolog neobjevil závažné onemocnění dříve a byla by tak větší šance na vyléčení, lékař podle obžaloby záznamy ve zdravotní dokumentaci zfalšoval.

„Devět podpisů zdravotní sestry v lékařské dokumentaci pacientky je padělaných. Jsem přesvědčena, že se tak podepsal někdo jiný,“ prohlásila u soudu znalkyně.

Obhajoba veškerá pochybení odmítá

Druhý znalec zjistil, že některé poznámky o tom, že pacientka odmítala vyšetření, či záznamy o provedených vyšetřeních byly do lékařské zprávy dopsané dodatečně.

„Jde o tři zápisy. V lékařské zprávě jsou sice napsané jako první v pořadí, ovšem linky písma překrývají písmo na řádku pod a pořadí je tak nelogické,“ uvedl znalec.

Obhajoba veškerá pochybení odmítá a tvrdí, že ani pravidelné roční vyšetření by nádorové bujení nemuselo odhalit. Obžalovaný lékař, který stále provozuje praxi, se hájí tím, že pacientka vyšetření tři roky odmítala a nedbala jeho lékařských rad.

Obhájce Igor Piňos během středečního líčení zpochybnil nezaujatost jednoho ze znalců obžaloby. „Je vůči mně zaujatý, protože proti sobě stojíme v dalších soudních sporech,“ upozornil obhájce.

Soud je bez účasti obžalovaného

Sám obžalovaný se soudního líčení nezúčastňuje, zastupuje ho jen advokát. V písemném vyjádření si ale postěžoval, že je mu odepřené právo na spravedlivý proces.

Gynekologické posudky

Kromě falešných záznamů se obžaloba opírá o tři znalecké posudky z oboru gynekologie.

Pacientka lékaře navštěvovala několikrát do roka a opakovaně si stěžovala na krvácení a další problémy.Lékař ji doporučil bylinné koupele.

Podle obžaloby neprováděl dostatečná vyšetření. Během tří let jí ani jednou nenechal udělat cytologii. Ta by podle tří znalců mohla včas odhalit zhoubné nádorové onemocnění a zvýšit tak šance na úplné vyléčení.

Policie podle žalobce prověřuje u tohoto lékaře ještě další tři trestní oznámení na zanedbání péče.

„Jde o nesmyslná obvinění. Poškozený a jeho zmocněnec loví další poškozené ženy. Jsou podaná trestní oznámení, naprosto nesmyslná a nemající s tímto případem nic společného,“ rozčílil se u soudu Piňos.

Soud spěje do finiše. Soudkyně líčení odročila na říjen.

Chce si prostudovat dokumenty České lékařské komory, jež se zabývala jiným případem, kdy obžalovaný gynekolog dodatečně dopsal lékařskou zprávu další pacientky. Má to být poslední důkaz.Nejčtenější

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...

Další z rubriky

Národní park České Švýcarsko zakázal kvůli riziku požárů vstup do lesů

V Národním parku České Švýcarsko vypukl požár. Na místě zasahoval hasičský...

Až do 15. září nemohou turisté vstupovat do lesů Národního parku České Švýcarsko. Na vině je velké riziko vzniku požárů...

Okolí zavřené ústecké ubytovny zamořují švábi, situace je kritická

Z uzavřené ubytovny Modrá v Ústí nad Labem se rozlézají švábövé

Ústecký Střekov trápí enormní výskyt rusa domácího. Švábovitý hmyz se vyskytuje především v okolí nedávno uzavřené...

Lounské školy procházejí nákladnými opravami, největší se týká bazénu

Žatecká brána v Lounech

Do oprav za více než 17 milionů korun se pustili během prázdnin v lounských základních a mateřských školách. Největší a...

Najdete na iDNES.cz