S prvním padlým z Afghánistánu se loučily stovky lidí, kostel nestačil

  • 161
Chomutov se rozloučil s rotmistrem Davidem Benešem, jenž byl jedním z pěti vojáků, kteří v Afghánistánu zemřeli po sebevražedném atentátu. Obřad se konal v kostele svatého Ignáce, rakev byla uložena na městském hřbitově. Poctu Benešovi přišly vzdát stovky lidí.

"Je tu minimálně 500 lidí, z toho odhadem dvě stovky vojáků," hlásil z místa reportér MF DNES.

Obřad v kostele začal v jedenáct hodin, většina příchozích čekala v atriu přilehlé knihovny Oblastního muzea v Chomutově.

David Beneš

David Beneš byl v armádě osm let, vypracoval se na velitele čety u 41. mechanizovaného praporu v Žatci. V misi ISAF v Afghánistánu byl třikrát. Padl 8. července při sebevražedném útoku, po kterém zahynuli další jeho čtyři kolegové (více o jejich smrti čtěte zde).

"Byl to výborný kamarád, který nezkazil žádnou legraci. Byl velmi cílevědomý, platil za tahouna party," řekl reportérovi MF DNES voják Petr Mošna, který se s padlým Benešem znal.

"Hodně o něm vypovídá, že se z řadového vojáka vypracoval na zástupce velitele čety," dodal Mošna.

Naprostá většina přítomných měla v ruce květiny. "Raději bych byla, abych se s ním loučit vůbec nemusela. Ale je dobře, že když už se to stalo, že taková možnost je," řekla na místě žena, která Beneše znala.

Obřad trval asi dvacet minut, symbolicky ho zahájil přelet vojenských helikoptér nad kostelem. Do něj se zdaleka nevešli všichni zájemci, stovky lidí postávaly na náměstí před kostelem. "I lidé venku byli téměř naprosto zticha," popsal pietní atmosféru reportér MF DNES.

Rotmistr David Beneš byl také na obřadu posmrtně povýšen na štábního praporčíka.

Pohřební vůz pak projel branou městského hřbitova deset minut před dvanáctou, vůz provázeli pozůstalí, vojáci a pak další hosté. Zadní část vozu byla otevřená, aby rakev byla vidět.

"Rakev pak ke hrobu neslo šest kolegů padlého Beneše ze 41. mechanizovaného praporu v Žatci, s nimiž sloužil," popsal reportér MF DNES.

Ukládání rakve doprovodila čestná salva, padly tři výstřely. Pohřeb pak ukončila státní hymna. Všichni přítomní buď plakali, přemáhali pláč či si oči zakrývali slunečními brýlemi.

Chomutovský obřad předznamenal další smuteční rozloučení v příštích dnech.

"Tímto způsobem by měly probíhat i ostatní pohřby padlých z Afghánistánu, samozřejmě budou zohledněna individuální přání jednotlivých rodin," řekl MF DNES mluvčí 4. brigády rychlého nasazení v Žatci Milan Němec.

Další dva pohřby jsou v pátek, čtvrtý proběhne 21. července. Termín a místo pohřbu Jaroslava Lieskovana, který zemřel až v pondělí po převozu do Česka, zatím nebyly oznámeny.

,