Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na Houskův pohřeb směla jen rodina a známí, také koulařka Fibingerová

  12:08aktualizováno  12:08
V Chomutově začal pohřeb zastřeleného zákulisního hráče severočeské ČSSD Romana Housky. Mezi prvními na něj dorazila bývalá koulařka Helena Fibingerová a poslanec Jaroslav Krákora, kterému Houska dělal asistenta.

"Není to obřad s limuzínami. Rozloučit se přišlo jen pár lidí, rodina a nejbližší známí," přiblížil redaktor MF DNES, který pohřeb sleduje na místě.

Jaký vztah měla k Romanu Houskovi Helena Fibingerová, není jasné. Kolem novinářů prošla beze slova a na otázky nereagovala. Přinesla věnec s nápisem "Od Heleny a Honzy" a působila nejzdrceněji ze všech přítomných.

Fotogalerie

Na pohřeb přišli také předseda krajské ČSSD Radek Scherfer, jeho předchůdce Arno Fišera a Houskův advokát Michael Kis. Dorazil také krajský zastupitel ČSSD Martin Strakoš, vlivný člen chomutovské ODS Zdeněk Fojtík, starosta Jirkova Radek Štejnar a bývalý poslanec ČSSD Vlastimil Aubrecht obviněny z přijetí několikamilionového úplatku (o jeho kauze zde).

Houskova partnerka, vicehejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová, vešla do budovy půl hodiny před obřadem zadním vchodem.  

Spolužáci se o pohřbu dozvěděli náhodou na poslední chvíli

Dorazilo i devět Houskových bývalých spolužáků, kteří se termín obřadu dozvěděli náhodou od jednoho z nich, bývalého policisty. Rodina totiž pracovníkům Technických služeb zakázala podávat informace, kdy se obřad koná.

"Dcera nám pak dala vědět, že obřad bude uzavřený, ale spolužáky dovnitř pustí. S Romanem jsme se přišli rozloučit jako s bývalým spolužákem, ne politikem," poznamenala jedna z nich, Květa Steidlová.

Roman Houska

Vyučený kuchař a číšník, který se oficiálně živil jako podnikatel, nikdo ale nevěděl, v čem podniká.

V 90. letech založil konkurenční buňku ČSSD v Chomutově a postupně ovládl sociální demokracii nejen ve městě, ale díky hlasům svých lidí v celém kraji.

Sám se ve veřejných funkcích neangažoval, budoval místo toho kariéru své partnerky Jany Vaňhové. Ta díky jeho zákulisním dohodám jako neznámá členka ČSSD porazila Alenu Gajdůškovou i populární Petru Buzkovou a stala se místopředsedkyní strany, poté vytlačila krajského lídra Jaroslava Foldynu a stala se hejtmankou a nyní působí navzdory dotačním skandálům kraje v předchozím období jako vicehejtmanka.

V kariéře pomohl i Paroubkovu souputníkovi Petru Bendovi k funkci krajského předsedy ČSSD, poté se ale proti této dvojici postavil a stál za jejím pádem. Výrazně podpořil Michala Haška v boji o předsednictví ČSSD a po předčasných volbách byl u jednání o odstavení Sobotky z vyjednávání o nové vládě. 

Několikrát stál před soudem, vždy ale vyvázl bez trestu. V 90. letech byl i ve vazbě s obžalobou z vydírání podnikatelů, soud ale nakonec kvůli průtahům skončil bez rozsudku. V jiné kauze byl obžalovaný za to, že přejel nohu strážníkovi, soud ale spor nakonec předal na chomutovský magistrát, který ho nechal promlčet.

Více o Houskovi zde

Obřad začal v poledne. U hřbitova ale už několik hodin před tím postávala soukromá ochranka.

Naopak policie v souvislosti s pohřbem žádná opatření nepřijala. O kilometr dál navíc měla dopoledne jinou práci.

"Někdo nahlásil bombu na okresním soudu. Museli jsme uzavřít celé okolí, odklonit dopravu, evakuovat soud i vedlejší státní zastupitelství a budovu prohlédnout. Žádnou výbušninu jsme ale nakonec nenašli," zmínila policejní mluvčí Marie Pivková.

Vyšetřovací verze: provize z dotací, půjčka a hazard

Kdo Housku v pondělí 18. listopadu večer zastřelil, policie stále neví. Ve čtvrtek se proto obrátila s žádostí o pomoc na veřejnost (o výzvě zde).

Vyšetřovatelé zkoumají několik motivů, které vrah mohl mít. Zjišťují například, jestli bral provize za zajištění dotací nebo půjčoval peníze (o vyšetřování zde).

Další vyšetřovací verzí je podle serveru Aktuálně.cz byznys s výherními automaty, který by do budoucna měla v Chomutově ovládnout městská společnost Chomutovská bytová, v jejíchž orgánech jsou lidé s vazbami na Housku a předsedkyní představenstva je jeho partnerka Vaňhová.

Vyšetřovatelé nicméně podle zjištění MF DNES ze způsobu provedení vraždy odhadují, že Housku nezabil profesionální zabiják, ale někdo, kdo ho znal a dostal se s ním před vilou do bezprostředního sporu.

Vraždu vyšetřuje společný tým krajského policejního ředitelství a Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Školáci už nehlasují jen pro „mekáč“, ale pro více zdravých podniků

Pohled z věže kostela sv. Štěpána na centrum Litoměřic.

Školáci v Litoměřicích si přejí, aby radnice ve městě vybudovala lezeckou stěnu a zábavní skákací park. Tyto návrhy...

Podvodník v Roudnici vybíral na charitu, lidi oslovoval jako neslyšící

Dárcovská listina neexistujícího sdružení, jehož jménem cizinec vystupoval.

Lidé v Roudnici nad Labem upozornili policii na cizince, který se pokoušel u nákupního centra vybírat peníze na...

Najdete na iDNES.cz