V Ústeckém kraji bude další zubní pohotovost. Vznikne v Bílině.

V Ústeckém kraji bude další zubní pohotovost. Vznikne v Bílině. | foto: Michal Klíma, MAFRA

V Ústeckém kraji bude další zubní pohotovost, otevřou ji v Bílině

  • 0
V Bílině na Teplicku, konkrétně v budově tamní nemocnice, začne příští rok fungovat zubní pohotovost. Bude pátou na území Ústeckého kraje. Ze začátku tam bude lékař sloužit v pátek a v sobotu, později se mají ordinační hodiny rozšířit.

„Důvod, proč jsme se k tomu společně s vedením města rozhodli, je jasný, zubních pohotovostí je nedostatek,“ prohlásila jednatelka bílinské Hornické nemocnice s poliklinikou Andrea Nováková.

V současné době špitál čeká, až krajský úřad schválí podanou žádost. Následně se rozjedou jednání s pojišťovnami. „Přesný termín otevření pohotovosti nyní nelze odhadnout. Snad to bude v prvním čtvrtletí příštího roku,“ pokračovala Nováková.

S povolením žádosti by neměl být problém, město Bílina vede Oldřich Bubeníček, který je zároveň hejtmanem.

Současné zubní pohotovosti

Děčín

  • službu poskytují lékaři ve svých ordinacích dle rozpisu na webu města
  • so+ne+svátky: 8-11 hodin

Louny

  • přízemí polikliniky, ul. Pod Nemocnicí 2503
  • so+ne+svátky: 9-12 hodin,
  • telefon 415 242 134

Most

  • nemocniční poliklinika, ul. J. E. Purkyně 270
  • pátek: 17-19 hodin; so+ne 9-17 hodin
  • telefon 476 172 434

Ústí nad Labem

  • zdravotní středisko Mírová 8, Severní Terasa
  • pátek: 16-19:30, so+ne+svátky: 8-19:30
  • telefon 477 117 898

Nemocnice chce zřízením pohotovosti navázat na nedávný krok, kdy otevřela stomatologickou ambulanci. Právě lékař z ambulance bude sloužit i na pohotovosti. „Do budoucna každopádně počítáme s personálním rozšířením,“ podotkla jednatelka Nováková.

Pohotovost bude nejdříve fungovat v pátek od 16 do 20 hodin a v sobotu od 9 do 18 hodin. Později by pak měly být ordinační hodiny po celý týden. Od pondělí do pátku tam v budoucnu má být lékař pacientům k dispozici v době od 17 do 20 hodin a během sobot, nedělí a svátků pak od 8 do 20 hodin.

Čtyři možnosti pomoci

V Ústeckém kraji fungují nyní zubní pohotovosti ve čtyřech městech – v Ústí nad Labem, Děčíně, Lounech a Mostě.

Vzhledem k situaci, kdy například do ústecké ordinace pohotovosti chodí desítky lidí za víkend a jezdí sem i lidé z Teplic, je další pohotovost potřeba.

V Ústí se také nezřídka stává, že sem v sobotu přijde tolik pacientů, že sestra musí poslední příchozí požádat, aby bolest utlumili léky a přišli až další den. Ne všechny stíhá lékař či lékařka ve vyhrazených pohotovostních hodinách ošetřit.

„Pokud vznikne další a bude dobře fungovat, pak je to pro pacienty určitě jedině dobře,“ řekl k bílinskému plánu stomatolog Lukáš Milič, jenž je jedním z několika lékařů, kteří se podílejí na fungování zubní pohotovosti v Děčíně.

Pacientů je hodně

Tam má služba specifický charakter. Zatímco v jiných městech mají pohotovosti jedno zázemí, v Děčíně je služba „náhlé pomoci“ vždy v ordinaci konkrétního lékaře.

„V některých městech to funguje tak, že se lékaři střídají v centrální ordinaci. To podle mého není zrovna optimální řešení. Zažil jsem oba modely a jednoznačně si myslím, že lepší je ten, který provozujeme v Děčíně. Doktor je stále ve své ordinaci, na kterou je zvyklý,“ nechal se slyšet Milič.

Při pohotovosti se podle svých slov rozhodně nenudí. „Nevedu si žádnou statistiku, ale pacientů je opravdu hodně,“ poznamenal s tím, že zhruba polovina z příchozích spoléhá při péči o zuby čistě na pohotovost a ani u žádného stomatologa není registrovaná.

„Je to tak půl na půl. Někdo začal s léčbou zubu v týdnu a potřebuje třeba vyměnit drén nebo se mu prostě zrovna objevil problém o víkendu. Někdo ale svého zubaře vůbec nemá,“ dodal Milič.