Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kohout místo ve vězení zůstává ve vazbě, spis totiž koluje mezi soudy

  8:40aktualizováno  8:40
Odsedět si zbytek trestu za proslulý podvod s letenkami, pak sedm let za další podvody a také jedna podaná ústavní stížnost. Taková je současná justiční bilance Lukáše Kohouta z Varnsdorfu. MF DNES zmapovala, jak daleko jsou jednotlivé Kohoutovy kauzy a kdy nastoupí do výkonu trestu.

Lukáš Kohout | foto: Karel PešekMF DNES

Kohout nyní sedí ve vazební věznici v Teplicích, kam ho poslal Okresní soud v Děčíně kvůli jeho poslednímu případu s podvody.

„Je ve vazbě, neboť soud má obavu, že by uprchl nebo se skrýval,“ sdělila soudkyně Miluše Garabášová, která poslední Kohoutův případ vyřizovala.

V kauze jde o to, že Kohout s komplicem Romanem Razákem jménem Ústeckého kraje od několika firem objednali a odebrali zboží, aniž by za něj zaplatili. Společnostem tak způsobili škodu za stovky tisíc. Soudkyně Garabášová za to loni v listopadu potrestala Razáka čtyřmi lety vězení a Kohoutovi jako recidivistovi naložila sedm let (o podvodech jménem kraje zde).

Zatímco Razák už sedí v řádném vězení, Kohout se proti verdiktu odvolal. Jeho spis ale na krajský soud zatím nedorazil.

„Okresní soud v Děčíně čeká na doručenku (potvrzení o převzetí rozhodnutí o vazbě) od obhájce, který si ji dosud nevyzvedl. Poté bude spis předložen odvolacímu soudu,“ řekla mluvčí krajského soudu Marcela Trejbalová.

Soud bez spisu nemůže nařídit nástup do vězení

Právě na rychlosti předání spisu do Ústí a vypořádání Kohoutova odvolání na krajském soudu bude záležet, jak se pohne i Kohoutova nejznámější kauza podvodů s letenkami. Loni v srpnu se stalo pravomocným rozhodnutí Okresního soudu v České Lípě, podle něhož si má Kohout odsedět zbylých 10 měsíců trestu za to, že jako falešný asistent někdejšího ministra zahraničí Jana Kavana létal za státní peníze po světě (o podvodech s letenkami zde).

Případ s letenkami rozhodoval Obvodní soud pro Prahu 1 v roce 2006, tehdy Kohoutovi uložil 28 měsíců natvrdo. Kohout si odseděl 18 měsíců ve Stráži pod Ralskem, zbytek mu v roce 2010 podmínečně prominul příslušný českolipský soud. Kohout ale podmínky propuštění neplnil, nehlásil se pravidelně probační službě, byl vyšetřován policií a nakonec skončil u soudu kvůli podvodům s Razákem.

„Měl vést řádný život a dodržovat dohled probační služby. To nedělal,“ zdůvodnil rozhodnutí o zbytku trestu českolipský soudce Milan Vencl.

Termín a místo nástupu pro zbytek trestu bude nařizovat také Obvodní soud pro Prahu 1, bez Kohoutova spisu, který je v Děčíně, však rozhodnutí nemůže vypracovat.

„Soud zatím nenařídil nástup do výkonu zbytku trestu, to může učinit pouze, pokud má k dispozici kompletní spisový materiál odsouzeného,“ přiblížila mluvčí obvodního soudu Dana Šindelářová.

Kohout si navíc podal ústavní stížnost

Že má děčínský soud k dispozici i dokumentaci ke kauze s letenkami, přestože rozhodoval v jiné věci, je běžný postup.

„Když se vyřizuje trestní věc obviněného a zjistí se, že byl v minulosti odsouzen, vyžadují se spisové materiály soudů, které tohoto obviněného v minulosti odsoudily, neboť jsou důkazem o recidivě obviněného,“ uvedla mluvčí Šindelářová. Čeká se tak, jak rychle bude spis putovat po ose děčínský soud - krajský soud - obvodní soud.

Kohout si navíc proti rozhodnutí o vykonání zbytku trestu podal ústavní stížnost.

„Ústavní soud stížnost obdržel 19. září 2014, zatím ještě nebyla vyřízena,“ sdělila mluvčí Ústavního soudu Miroslava Sedláčková. Stížnost však nemá odkladný účinek, takže na vyřízení nástupu do výkonu zbytku trestu za letenky nebude mít vliv.

Práci budou mít soudy i s tím, jak si Kohout odsedí jednotlivé tresty. Správně by ale měl nejprve strávit ve vězení zbylých 10 měsíců za letenky a poté v případě pravomocného rozsudku plynule přejít do výkonu trestu za podvody spáchané s Romanem Razákem.

Kohout hovořil s Barborou Tachecí o boji proti podvodníkům (rozhovor z 12. 9. 2011):

Autor:Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Podvodník v Roudnici vybíral na charitu, lidi oslovoval jako neslyšící

Dárcovská listina neexistujícího sdružení, jehož jménem cizinec vystupoval.

Lidé v Roudnici nad Labem upozornili policii na cizince, který se pokoušel u nákupního centra vybírat peníze na...

Policisté tahali z vody tonoucího, led se prolomil i pod zachráncem

Rybník v Zámecké zahradě v Teplicích, v němž se mladík topil.

Policisté v Teplicích vytáhli z rybníka tonoucího opilého mladíka, pod nímž se probořil led. Sami přitom skončili v...

Studenti gymnázia pomohli obnovit kapli, budou v ní koncerty i svatby

Opravený vnitřek Beuronské kaple patřící teplickému gymnáziu.

Beuronská kaple v Teplicích, ojedinělá památka z 19. století, znovu ožila. Prošla totiž rekonstrukcí za více než 11...

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.cz