Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kohout místo ve vězení zůstává ve vazbě, spis totiž koluje mezi soudy

  8:40aktualizováno  8:40
Odsedět si zbytek trestu za proslulý podvod s letenkami, pak sedm let za další podvody a také jedna podaná ústavní stížnost. Taková je současná justiční bilance Lukáše Kohouta z Varnsdorfu. MF DNES zmapovala, jak daleko jsou jednotlivé Kohoutovy kauzy a kdy nastoupí do výkonu trestu.

Lukáš Kohout | foto: Karel PešekMF DNES

Kohout nyní sedí ve vazební věznici v Teplicích, kam ho poslal Okresní soud v Děčíně kvůli jeho poslednímu případu s podvody.

„Je ve vazbě, neboť soud má obavu, že by uprchl nebo se skrýval,“ sdělila soudkyně Miluše Garabášová, která poslední Kohoutův případ vyřizovala.

V kauze jde o to, že Kohout s komplicem Romanem Razákem jménem Ústeckého kraje od několika firem objednali a odebrali zboží, aniž by za něj zaplatili. Společnostem tak způsobili škodu za stovky tisíc. Soudkyně Garabášová za to loni v listopadu potrestala Razáka čtyřmi lety vězení a Kohoutovi jako recidivistovi naložila sedm let (o podvodech jménem kraje zde).

Zatímco Razák už sedí v řádném vězení, Kohout se proti verdiktu odvolal. Jeho spis ale na krajský soud zatím nedorazil.

„Okresní soud v Děčíně čeká na doručenku (potvrzení o převzetí rozhodnutí o vazbě) od obhájce, který si ji dosud nevyzvedl. Poté bude spis předložen odvolacímu soudu,“ řekla mluvčí krajského soudu Marcela Trejbalová.

Soud bez spisu nemůže nařídit nástup do vězení

Právě na rychlosti předání spisu do Ústí a vypořádání Kohoutova odvolání na krajském soudu bude záležet, jak se pohne i Kohoutova nejznámější kauza podvodů s letenkami. Loni v srpnu se stalo pravomocným rozhodnutí Okresního soudu v České Lípě, podle něhož si má Kohout odsedět zbylých 10 měsíců trestu za to, že jako falešný asistent někdejšího ministra zahraničí Jana Kavana létal za státní peníze po světě (o podvodech s letenkami zde).

Případ s letenkami rozhodoval Obvodní soud pro Prahu 1 v roce 2006, tehdy Kohoutovi uložil 28 měsíců natvrdo. Kohout si odseděl 18 měsíců ve Stráži pod Ralskem, zbytek mu v roce 2010 podmínečně prominul příslušný českolipský soud. Kohout ale podmínky propuštění neplnil, nehlásil se pravidelně probační službě, byl vyšetřován policií a nakonec skončil u soudu kvůli podvodům s Razákem.

„Měl vést řádný život a dodržovat dohled probační služby. To nedělal,“ zdůvodnil rozhodnutí o zbytku trestu českolipský soudce Milan Vencl.

Termín a místo nástupu pro zbytek trestu bude nařizovat také Obvodní soud pro Prahu 1, bez Kohoutova spisu, který je v Děčíně, však rozhodnutí nemůže vypracovat.

„Soud zatím nenařídil nástup do výkonu zbytku trestu, to může učinit pouze, pokud má k dispozici kompletní spisový materiál odsouzeného,“ přiblížila mluvčí obvodního soudu Dana Šindelářová.

Kohout si navíc podal ústavní stížnost

Že má děčínský soud k dispozici i dokumentaci ke kauze s letenkami, přestože rozhodoval v jiné věci, je běžný postup.

„Když se vyřizuje trestní věc obviněného a zjistí se, že byl v minulosti odsouzen, vyžadují se spisové materiály soudů, které tohoto obviněného v minulosti odsoudily, neboť jsou důkazem o recidivě obviněného,“ uvedla mluvčí Šindelářová. Čeká se tak, jak rychle bude spis putovat po ose děčínský soud - krajský soud - obvodní soud.

Kohout si navíc proti rozhodnutí o vykonání zbytku trestu podal ústavní stížnost.

„Ústavní soud stížnost obdržel 19. září 2014, zatím ještě nebyla vyřízena,“ sdělila mluvčí Ústavního soudu Miroslava Sedláčková. Stížnost však nemá odkladný účinek, takže na vyřízení nástupu do výkonu zbytku trestu za letenky nebude mít vliv.

Práci budou mít soudy i s tím, jak si Kohout odsedí jednotlivé tresty. Správně by ale měl nejprve strávit ve vězení zbylých 10 měsíců za letenky a poté v případě pravomocného rozsudku plynule přejít do výkonu trestu za podvody spáchané s Romanem Razákem.

Kohout hovořil s Barborou Tachecí o boji proti podvodníkům (rozhovor z 12. 9. 2011):

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Francouz šel 2 200 kilometrů uctít v Litvínově strýce a jiné oběti válek

Francouzský spisovatel Laurent Guillet na litvínovském hřbitově.

K památníku na litvínovském hřbitově dopoledne dorazil po téměř 2 200 kilometrech pěšky francouzský spisovatel Laurent...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz