Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vir v e-mailech z Francie a Španělska sebral Čechům desetitisíce z účtů

  15:31aktualizováno  15:31
Severočeští kriminalisté pátrají po internetových zlodějích. Dostali se k účtům lidí, kteří otevřeli přílohu věrohodně se tvářícího e-mailu a spustili tím vir. Hackeři tak získali přístupová data k účtu. Jen v Ústeckém kraji, jehož kriminálka má případ na starosti, kriminalisté evidují šestnáct okradených.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„Celkovou výši škody bych odhadl zhruba na 3,5 milionu korun,“ sdělil Luděk Frank z 2. oddělení hospodářské kriminality při krajském policejním ředitelství.

Poškození přišli o různé částky, ale téměř u každého jde škoda do desetitisíců. „Někdo je tam za 10 tisíc, někdo za 80 tisíc a někdo je tam za 450 tisíc,“ vypočítává kriminalista Frank.

Celkem vyšetřovatelé prověřují v regionu zhruba dvě stě oznámení na obdržení podvodného e-mailu. Případy spadají do vln falešných e-mailů, které krajští kriminalisté prověřují od jara minulého roku.

Policejní prezidium kriminalisty z Ústeckého kraje pověřilo vyšetřováním těchto počítačových útoku napříč Českem, takže krajským vyšetřovatelům se sešlo na stole zhruba čtyři tisíce oznámení. Dosud se jim nepodařilo objasnit žádné, ale říkají, že mají ke kauzám dostatek podkladů.

Vzorec podvodných e-mailů je podobný. Mail se například tváří jako výzva exekutora, aby příjemce uhradil dlužnou částku. Podle kriminalistů takto hackeři spoléhají i na to, že čas od času exekutor kvůli banalitě skutečně někomu obstaví majetek.

E-mailové brány jsou ze Španělska či Francie

„V médiích se objeví zpráva, že exekutor zabavil majetek paní, která nezaplatila jízdenku v autobuse. Všichni si toho všimnou a vyplaší se, že něco někde nezaplatili. A do toho přijde falešný mail, kde se píše, že exekutor vás upomíná a že dluh stoupl na sto tisíc,“ upozornil Radim Vojáček z 1. oddělení hospodářské kriminality.

Podle Vojáčka se pak nezřídkakdy stane, že poškozený pod vlivem zpráv z médií přílohu mailu, nejčastěji s koncovkou .zip či .exe, otevře a tím vpustí vir do počítače. Skrze virus pak získá útočník přístupové informace k internetovému bankovnictví, osobním údajům či napadený počítač použije k dalšímu útoku.

I kriminalista Vojáček byl sám jednou na pochybách, když mu přišla elektronická faktura. „Čekal jsem, že mi měla jedna přijít, ale bál jsem se otevřít přílohu. Říkal jsem si, jestli je to skutečně ta pravá,“ poznamenal.

V hlavičce mailu nemusí být nutně výzva od exekutora. Kriminalisté zaznamenali, že hacker může jako odesilatele uvést banku, školu či jinou státní instituci. Podle policie je v takovém případě nutné, aby příjemci přílohy neotvírali. Pak je ideální se s danou instituci přes její oficiální kontakt spojit a ověřit, zde je mail skutečně od ní.

Na stopu pachatelů vlny podvodných e-mailů prověřovaných od loňska se kriminalisté zatím nedostali. „Jsou to organizované skupiny. E-mailové brány jsou tam ze Španělska či Francie,“ poznamenal kriminalista Vojáček.

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Za vymyšlené povodně a dotační podvod dostal bývalý starosta podmínku

Budova Krajského soudu v Ústí nad Labem

Krajský soud potrestal bývalého starostu Úštěku na Litoměřicku Bohumíra Jasanského tříletou podmínkou za dotační...

Policisté i ochránci dohlédnou na klid při hnízdění chráněných sokolů

Samice Růženka, která se roky pářila se starým nemocným samcem a pak marně bez...

Prvních šest párů kriticky ohrožených sokolů se vrátilo do CHKO České středohoří. Jedna samice si ke hnízdění stejně...

Výsledek obchodu s chudobou v Jirkově: v domě není teplá voda, nebude teplo

Bytový dům v Nových Ervěnicích zčásti odpojený od energií.

Bytový dům v Nových Ervěnicích v Jirkově se ocitl bez teplé vody a s přivřeným topením. Část vlastníků bytů totiž...

Najdete na iDNES.cz