Bílina neřeší problém s podomními prodejci plošně jako např. sousední Most. (Ilustrační snímek)

Bílina neřeší problém s podomními prodejci plošně jako např. sousední Most. (Ilustrační snímek) | foto: Radek Miča, MAFRA

Bílinu zamořili podomní prodejci, do mnoha jiných měst totiž nesmějí

  • 5
Městská policie v Bílině v poslední době dostává zvýšený počet stížností na dotěrné podomní obchodníky. Okolní města už totiž většinou podomní prodej zakázala, a tak se prodejci nejrůznějšího a většinou předraženého zboží do Bíliny stahují.

„Nárůst oznámení, včetně žádostí o kontrolu podezřelých osob v domech, stoupl od ledna meziročně asi o 20 procent. Podvedených lidí, kteří nakoupili předražené či nekvalitní zboží, přitom bude reálně víc, protože někteří to, že naletěli, ani neoznámí,“ říká mluvčí městské policie František Krejčí.

V Bílině se začali objevovat například podomní prodejci s bezpečnostními zámky. „Jsou mnohonásobně předražené. Lidé musí být obezřetní, stejně jako v případech, kdy se jim nabízí změna dodavatele energií,“ podotkl Krejčí. Dodal, že podomní obchodníci se záměrně orientují především na seniory.

Bílinští strážníci vědí o konkrétních případech, kdy se lidé tlakům a výmluvnosti podomních prodejců nedokázali ubránit. „Nechali se umluvit třeba na elektřinu a až pozdě zjistili, že v konečném důsledku nejen že neušetří, ale dokonce budou platit několikanásobně vyšší částky, a to několik let,“ přibližuje Krejčí.

Potíže s podomními prodejci vyplývají v Bílině z toho, že město neřeší tuto věc plošně jako třeba sousední Most, kde tržní řád zakazuje prodávat zboží ve všech obytných domech včetně hotelů a domů seniorů na celém území města i na veřejných prostranstvích.

Most si zákaz pochvaluje, Bílina ho nechystá

„Radní vyhověli opakovaným stížnostem občanů a zakázali na celém území města podomní a pochůzkový prodej v loňském roce,“ uvádí mluvčí mosteckého magistrátu Klára Vydrová.

Díky tomuto opatření podle ní v Mostě případů obtěžování lidí ze strany prodejců výrazně ubylo. „Na dodržování tohoto zákazu dohlíží městská policie, na kterou se každý občan může kdykoliv obrátit,“ doplnila Vydrová.

Vedení Bíliny ale zatím žádnou podobnou změnu tržního řádu neplánuje.

„Nevím o ničem takovém. Iniciativa by musela přijít z rady města a případnou změnu tržního řádu by následně muselo schválit zastupitelstvo. Pouze v městských domech s pečovatelskou službou se upravil domovní řád, který pohyb podomních prodejců v budovách zakazuje,“ uvedl tajemník bílinské radnice Ladislav Kvěch.