Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Do politiky se vrací autor a mecenáš Severočechů.cz, chce být hejtmanem

  16:36aktualizováno  16:36
Do severočeské politiky se vrací mostecký podnikatel Jiří Zelenka, zakladatel a mecenáš strany Severočeši.cz, která už má i dva senátory. Nyní osobně povede kandidátku strany do krajských voleb. Po těch minulých volbách, ve kterých Severočeši.cz skončili v opozici, přitom zmizel s tím, že pro "hlupáky", čímž mínil voliče ČSSD a ODS, pracovat nebude.

Mostecký podnikatel Jiří Zelenka (vlevo) založil nejprve sdružení Mostečané Mostu, které na sebe hned upozornilo tím, že při volební kampani losovalo auta. A volby vyhrálo. | foto: Martin AdamecMF DNES

Z politiky jste odešel, protože strana neuspěla podle vašich očekávání. Jak vážně to nyní s návratem myslíte?
Odešel jsem, protože jsem viděl, že lidé nám dali jenom osm zastupitelů. Chodit a koukat na ty, co kradou, to pro mě nemá smysl. Já jsem člověk tvořivý. Abych mohl něco tvořit, potřebuju aspoň dvacet pět zastupitelů (celkem jich je 55 - pozn. red.).

Jiří Zelenka

Ženatý, 56 let, čtyři děti.

Vystudoval obor tepelná jaderná zařízení v Plzni, nastoupil do tehdejších Chemických závodů v Litvínově, z technika se postupně vypracoval na šéfa údržby.

Po roce 1989 se stal spolumajitelem firmy Unimontex (později BIS Czech), zabývající se údržbou a výstavbou elektrárenských a chemických zařízení, zaměstnával 1 300 lidí. V roce 2008 firmu prodal. Nyní se věnuje obchodu s nemovitostmi.

Když jste se vzdal mandátu, řekl jste, že "pro hlupáky nepracujete". Co se změnilo?
Je jiná doba, katastrofální stav. Do deseti let bude další revoluce. Lidi neunesou těžkou sociální situaci. Dneska nemá třicet procent lidí z čeho platit nájem, nemá pořádně co jíst, nejezdí na dovolenou. Tihle lidi to nevydrží, nebudou mít jinou možnost než vzít klacky a někoho zmydlit.

To mluvíte spíš o problémech celostátních, vy se ale ucházíte o post hejtmana...
Potřebujeme, aby se v každém kraji lidé chovali, jako se chováme my. To znamená, aby moc převzali normální, obyčejní lidé. Normálně myslící, a ne s úmyslem to rozkrást. Z těch krajů se pak rekrutuje vedení nahoře. V novinách se píše, že za každým politikem dnes někdo je, někdo ho řídí. To přeci není možné, nechat si něco takového líbit.

Severočeši.cz

Před komunálními volbami v roce 2006 založil Zelenka společně se stavebním družstvem Krušnohor  sdružení Mostečané Mostu. V kampani losovali auta a pak ovládli magistrát. V roce 2010 získali většinu hlasů.

Mezi tím Zelenka rozšířil svůj politický projekt na krajskou úroveň a založil stranu Severočeši.cz, která se dostala do krajského zastupitelstva.

V roce 2010 se kandidáti Severočechů.cz dostali do zastupitelstev v Litvínově, Lomu, Meziboří, Děčíně, Postoloprtech, Ústí nad Labem, Roudnici nad Labem a Chomutově. Do Senátu se dostali oba kandiáti strany, Alena Dernerová a Jaroslav Doubrava.

Vy žijete částečně ve Francii. Kvůli křeslu hejtmana byste tamní život opustil?
Jestliže tu mám nějaké majetky, mám tu podnikatelské aktivity, tak si je chci ochránit. Ne že si to nechám zdevastovat a rozkrást. Nikdo neřeší třeba chemičku, jestli bude za čtyři roky vůbec fungovat. Chemička vždycky projektovala, dělala nové výroby. A teď? Vždyť tu bude jen hromada lidí, co nemají na nájem. To nechci.

Jak tomu lze z pozice hejtmana zabránit?
Ve chvíli, kdy se dostanete z města na kraj, máte možnost se dostat výš. Už z kraje ale můžete dávat podněty na změny zákonů. To z města nejde, to se s vámi nikdo nebaví.

V Mostě spolupracuje vaše Sdružení Mostečné Mostu s ČSSD a ODS. Takovou spolupráci jste v minulosti na krajské úrovni odmítal. Změnilo se to?
Buď budou lidi dělat pro město nebo kraj, co je potřeba, a pak je celkem jedno, kdo to je. Nebo s nimi nejde spolupracovat. To samé je s našimi senátory. Mě nezajímá, jestli jeden byl v ODS. Mě zajímá, jestli krade a jestli je ochotný pracovat. To jsem si u kandidátů do Senátu ověřil.

Starosta Dubí Pípal, který za vás bude kandidovat do Senátu, byl také ještě nedávno významný člen ODS...
Já se na to ideově příliš nedívám. Jeden náš senátor je bývalý komunista, další je doktorka... Nás zajímá, co ten člověk může přinést a aby uměl rozumně připomínkovat zákony.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do senátu

Volby do Senátu 2018 proběhnou v Ústeckém kraji v obvodech 5 - Chomutov, 29 - Litoměřice a 32 - Teplice. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Chybu v odbavení v MHD může opravit jediný člověk, má dovolenou

Ústecká MHD (ilustrační snímek)

Odbavovací systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova se potýká se softwarovou chybou, kvůli které mohou...

Rasisty počastovaní školáci z Teplic dostali jako útěchu notebooky

Obdarovaní žáci teplické školy.

Čtyřiadvacet nových notebooků v hodnotě téměř čtyři sta tisíc korun převzali žáci Základní školy Plynárenská v...KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Italský majitel se nestará o zámky na Lounsku, soud mu je může zabavit

Zámek byl postaven roku 1611 na místě původní tvrze, vystavět ho nechal Štefan...

Případ chátrajících zámků v Postoloprtech a Cítolibech na Lounsku míří po několika měsících policejního vyšetřování k...

Budějovice remizovaly a pustily do čela Hradec, který dal čtyři góly

Momentka ze zápasu druhé fotbalové ligy mezi Hradcem Králové a Žižkovem.

Fotbalisté Hradce Králové v devátém kole druhé ligy rozstříleli Žižkov 4:0 a posunuli se do čela tabulky, když...

Další z rubriky

Rasisty počastovaní školáci z Teplic dostali jako útěchu notebooky

Obdarovaní žáci teplické školy.

Čtyřiadvacet nových notebooků v hodnotě téměř čtyři sta tisíc korun převzali žáci Základní školy Plynárenská v...

Požár na skládce je uhašený, Celio má zákaz přijímat další odpad

Požár haly s linkou na drcení odpadu na skládce firmy Celio v Litvínově. (19....

Hasiči po 16. hodině ukončili zásah v areálu skládky Celio v Litvínově, vyhořelou halu předali majiteli. Na místě byli...

Silnice je po výměně potrubí klikatá. Byla horší, brání se investor

Špatně provedená práce na jedné z komunikací ve Starých Skoroticích.

Pracovníci vodáren položili ve Starých Skoroticích na okraji Ústí nad Labem po výměně potrubí asfalt jen na část...

Najdete na iDNES.cz