Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Drahonice nemají policejní ubytovnu, kritizují odbory. Je 10 km odtud

  16:00aktualizováno  16:00
Zástupci policejní odborové Unie bezpečnostních sborů kontrolovali, v jakých podmínkách pracují policisté v detenčním táboře pro uprchlíky v Drahonicích na Lounsku. Mimo jiné se dozvěděli, že v případě dlouhodobého nasazení si policisté nedokáží představit, že by v Drahonicích sloužili denně.

Zařízení pro uprchlíky v Drahonicích na Lounsku přijalo první cizince 12. října 2015 | foto: Miroslava Strnadová, 5plus2.cz

Odboráři si mohli prohlédnout jeden objekt určený pro policisty. Budova nabízí několik místností s jedenácti postelemi, kde si mohou policisté odpočinout v přestávkách během 24hodinové směny. Nachází se tam také kuchyňka vybavená dvěma mikrovlnnými troubami a varnou konvicí, dále toalety, sprchy a kancelář vedení.

Fotogalerie

„Nedostatek spatřujeme v tom, že chybí zázemí v podobě ubytovny pro policisty, kteří byli převeleni do Drahonic z celé České republiky. Nemají tam kde pobývat mezi jednotlivými směnami. Nebylo nám prezentováno, zda a v jakém množství jsou k dispozici dezinfekční a ochranné prostředky jako roušky nebo jednorázové rukavice,“ uvedl ve zprávě z kontroly předseda unie Zdeněk Drexler.

Na kontrolu odbory vyrazily kvůli stížnosti jednoho z policistů, který popisoval, že musel spát na sražených židlích a byla mu zima. Stížnost pak unie zveřejnila na svých stránkách (o stížnosti zde).

Závěrečná zpráva je podle vedení cizinecké policie v rozporu s tím, co Drexler po kontrole řekl řediteli útvaru Milanu Majerovi.

„Předseda unie Zdeněk Drexler po prohlídce telefonicky hovořil s Milanem Majerem a omluvil se mu za zveřejnění stížnosti bez ověření faktů, že se unie se zveřejněním unáhlila. Na místě se přesvědčil, že zveřejněné informace jsou ve skutečnosti jinak. O to víc nás zaráží výsledek kontroly, který unie zveřejnila,“ uvedla mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.

K pobytu mají ubytovnu v Balkové, říká cizinecká policie

Odmítla také, že by si policisté stěžovali na podmínky v Drahonicích ve větším počtu. „Je to spíš naopak. Po zveřejnění stížnosti jednoho policisty nám chodí reakce policistů, že s jeho názorem nesouhlasí a cítí se potupeni, když jim tam lidé nosí deky,“ dodala Rendlová.

Policisté, kteří byli do Drahonic převeleni z celé České republiky, mají podle Rendlové možnost využít k odpočinku během směn zařízení v deset kilometrů vzdálené Balkové.

„Mají k dispozici patro jako ubytovací zařízení, kde mohou mezi směnami pobývat. Odpočinkové místnosti v zařízení v Drahonicích k tomu určeny nejsou,“ uvedla Rendlová.

Drexler ve zprávě také kritizuje, že si s kolegou nemohl prohlédnout celé zařízení. „Ministerstvo vnitra jsme informovali o kontrole den předem, přesto jsme nedostali žádnou reakci. Z důvodu nepřítomnosti vedení zařízení jsme si nemohli prohlédnout celý prostor,“ poznamenal Drexler.

Unie ministerstvo o plánované kontrole informovala elektronicky v neděli, na kontrolu odboráři vyrazili následující den ráno.

Příjezd uprchlíků do Drahonic:
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Kdysi slavný teplický hotel jde k zemi, přes třicet let jen chátral

Ruinu bývalého hotelu Imperátor v Teplicích vyklízejí dělníci - má se bourat.

Býval chloubou lázeňského města. Pokoji honosného hotelu Imperátor v teplických Trnovanech prošlo v minulosti mnoho...

Najdete na iDNES.cz