V minulých komunálních volbách chodili lidé v Krupce kvůli kupčení s hlasy volit třikrát.

V minulých komunálních volbách chodili lidé v Krupce kvůli kupčení s hlasy volit třikrát. | foto: Karel Pešek, MF DNES

Krupka, kde lidé museli k volbám třikrát, opět mluví o kupčení s hlasy

  • 4
V Krupce na Teplicku, kde se minulé komunální volby konaly kvůli kupčení s hlasy natřikrát, mají místní opět zprávy o chystaném uplácení voličů. Některá tamní politická sdružení proto školí členy volebních komisí a chystají hlídky v ulicích.

„Objevily se informace, že jistí lidé vozí romské předáky k supermarketům a platí jim nákupy, aby si je zavázali. Ti pak mají rozdávat úplatky Romům na sídlišti,“ tvrdí Pavel Maleček ze sdružení Zdravá Krupka, které na kupčení s hlasy ve městě hlasitě upozorňovalo i před čtyřmi roky.

Tehdy voliči dostávali za hlas tři stovky. Kolik by to bylo letos, zatím podle Malečka není jasné. „Celé je to teprve v přípravné fázi,“ poznamenal.

Zdravá Krupka proto zakládá hlídky, které budou v den voleb sledovat dění ve městě. Školí také své členy komisí ochotné dohlížet na průběh říjnových voleb ve volebních místnostech.

„Nabádáme je, aby v místnosti s urnou vždy některý z nich byl, abychom měli jistotu, že k manipulaci nedochází přímo ve volebních místnostech,“ řekl Maleček.

Při minulých volbách padalo podezření z manipulace s volbami nejčastěji na Sdružení ČSNS a NK-Šance pro město. Jeho lídrem byl Zdeněk Matouš, jenž se nakonec stal starostou. Matouš vždy odmítal, že by měl s uplácením voličů cokoli společného.

Rada na volby pozvala Transparency International

Starosta Matouš letos vede kandidátku ČSSD. Přešlo do ní i sedm lidí z jeho původního sdružení (o přechodu zde).

Matouš nebral mobil, mediální zástupce radnice Milan Křivohlavý ale potvrdil, že podezření na manipulaci s volbami má i vedení města.

„Něco se v souvislosti s volbami děje, ale nevíme přesně co, ani komu to má sloužit. Jsou to zatím jen takové náznaky,“ řekl Křivohlavý. Dodal, že Matouš s ostatními členy městské rady vydá na konci týdne prohlášení, že učiní maximum, aby volby proběhly hladce.

„Radní požádali organizaci Transparency International, zda by v Krupce mohla dění monitorovat. Obrátili se i na policii, aby ve městě zvýšila během voleb dohled. Intenzivněji budou hlídkovat i strážníci, především v problémové lokalitě na sídlišti Horní Maršov,“ přiblížil Křivohlavý.

Podezření na uplácení voličů se na Teplicku objevilo i v Bílině, kde už situaci prověřuje i policie (o Bílině zde).