Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Policie ČR

Dotační úřad Severozápad stopl peníze pro dva podezřelé projekty

  • 6
Ministerstvo financí doporučilo dotačnímu úřadu Severozápad, aby neproplácel dva projekty, protože se policie zabývá okolnostmi jejich vzniku. MF DNES zjistila, že se jedná o projekt muzea myslivosti a služeb pro turisty v horách. Dotační program je po skandálu s evropskými penězi obnovený teprve pár měsíců.

"Ministerstvo financí má na základě nahlížení do policejního spisu informaci, že tyto projekty jsou 'dotčené' vyšetřováním," sdělil MF DNES mluvčí dotačního úřadu Vojtěch Krump.

Které projekty to jsou, Krump říct odmítl s odvoláním na nařízení ministerstva. Sdílnější nebyl ani mluvčí ministerstva Ondřej Šrámek

"Informace týkající se projektů vyšetřovaných policií nejsme oprávněni sdělovat," uvedl Šrámek.

Problematické projekty

Za projektem na zlepšení turistických služeb v Krušných Horách s dotací 19,6 milionů korun stojí firma SC Production, jejíž jednatelka Ivana Dobišová figuruje také v obecně prospěšné společnosti Klínovec - Fuchsloch. Ta se angažuje v lyžařském sportu a souvisejícími službami ve východní části Krušných hor.

Muzeum myslivosti na zámku v Libouchci s dotací 18,4 milionů korun buduje firma Polesí Střekov, které zámek patří. Společnost má akcie na majitele, tudíž aktuálního vlastníka nelze dohledat. Podle obchodního rejstříku byl posledním držitelem akcií Vladimír Černil (jeho blízký příbuzný Ondřej Černil je v čele představenstva).

Černil starší je více než 5 let dobrým známým krajského radního Arno Fišery z ČSSD, který se životním prostředím, zemědělstvím a venkovem dlouhodobě zabývá. Firma Polesí Střekov je pak na myslivost přímo orientovaná.

V dozorčí radě Polesí Střekov ještě předloni seděla Černilova manželka Hana, která byla v minulosti zastupitelkou v ústeckém obvodu Střekov. Černilová kdysi spoluzaložila občanské sdružení Alma Vis, v němž je nyní klíčovou postavou Jana Blažková, jež má velmi blízko právě k Fišerovi. Blažková loni dělala u Černila myslivecké zkoušky.

MF DNES se však na základě získaných dokumentů podařilo zjistit, že proplacení dotací úřad pozastavil projektu na rozšíření turistických služeb v Krušných horách a projektu vybudování muzea myslivosti na zámku v Libouchci.

První z nich má inkasovat 19,6 milionu korun, druhý 18,4 milionu. Dokud však ministerstvo na doporučení kriminalistů nerozhodne jinak, peníze zůstanou v pokladně úřadu. Jak dlouho to může trvat, není jasné.

Je to nepříjemné, říká jednatelka

"Že máme pozastavený projekt, je pro naši společnost velmi nepříjemné. Věříme, že se vše v nejbližší době vyřeší a v projektu budeme pokračovat," řekla MF DNES Ivana Dobišová, jednatelka firmy SC Production, jež pracuje na rozšíření turistických služeb v Krušných horách.

Jaké služby má přesně nabízet, Dobišová neodpověděla.

"Neradi bychom náš problém řešili jakkoliv přes média," dodala podnikatelka.

Za projektem zřízení muzea myslivosti na zámku v Libouchci nedaleko Ústí nad Labem pak stojí firma Polesí Střekov, což je společnost s akciemi na majitele. Přes opakované snahy redakce se oficiální zástupce firmy kontaktovat nepodařilo, na mail ani SMS zprávy nikdo nereagoval.

Zastavení plateb hrozilo čtrnácti projektům

Původně ministerstvo financí doporučilo, aby se platby pozastavily u 14 projektů. Mezi nimi byly podle zjištění MF DNES i známé zakázky, jako je stavba hotelu na Větruši spojená s bývalou firmou ústeckého primátora Víta Mandíka z ČSSD, nábřeží Maxipsa Fíka či hotel Apartmány 99 člena krajského vedení ODS Ahmada Raada.

MF DNES zjistila, že zmíněnými projekty se zabývá Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Útvar ministerstvo financí upozornil, že v prověřovaných projektech narazil na manipulace s dokumenty v průběhu hodnocení žádostí o dotaci i posuzování samotných projektů, na jejichž základě se pak dotace schvaluje.

Mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták odmítl práci kriminalistů komentovat. "Jako specializovaný útvar neposkytujeme informace o tom, čím se zabýváme," sdělil MF DNES Hanták.

Ministerstvo nakonec zastavilo tok peněz jen u muzea myslivosti a služeb pro turisty v horách na základě podnětu od dotačního úřadu a opakované konzultace s ÚOOZ.

Vyšetřování je dozvukem předchozí éry

Policejní vyšetřování je stále dozvukem éry, kdy řídící výbor dotačního úřadu vedl Jiří Šulc a vedle něj zasedali třeba Petr Benda, Pavel Kouda či Arno Fišera. Výbor právě v tomto složení schválil všechny zmíněné projekty.

Etapu spjatou se Šulcem a spol. završil trest ve výši 2,7 miliardy korun, který Česku uložila Evropská komise za netransparentní správu dotací. Kvůli machinacím s euromiliony už sedí ve vězení bývalý šéf dotačního úřadu Petr Kušnierz, dalších sedm lidí pak policie stíhá - včetně někdejšího vicehejtmana Koudy a dvou dalších bývalých ředitelů, Pavla Markvarta a Petra Vráblíka.

Dotační program byl kvůli tomu zastavený více než rok. Obnovený je od léta po změně hodnocení a dohodě na úhradě pokuty od Bruselu.