Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Dotační úřad Severozápad stopl peníze pro dva podezřelé projekty

  17:22aktualizováno  17:22
Ministerstvo financí doporučilo dotačnímu úřadu Severozápad, aby neproplácel dva projekty, protože se policie zabývá okolnostmi jejich vzniku. MF DNES zjistila, že se jedná o projekt muzea myslivosti a služeb pro turisty v horách. Dotační program je po skandálu s evropskými penězi obnovený teprve pár měsíců.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Policie ČR

"Ministerstvo financí má na základě nahlížení do policejního spisu informaci, že tyto projekty jsou 'dotčené' vyšetřováním," sdělil MF DNES mluvčí dotačního úřadu Vojtěch Krump.

Které projekty to jsou, Krump říct odmítl s odvoláním na nařízení ministerstva. Sdílnější nebyl ani mluvčí ministerstva Ondřej Šrámek

"Informace týkající se projektů vyšetřovaných policií nejsme oprávněni sdělovat," uvedl Šrámek.

Problematické projekty

Za projektem na zlepšení turistických služeb v Krušných Horách s dotací 19,6 milionů korun stojí firma SC Production, jejíž jednatelka Ivana Dobišová figuruje také v obecně prospěšné společnosti Klínovec - Fuchsloch. Ta se angažuje v lyžařském sportu a souvisejícími službami ve východní části Krušných hor.

Muzeum myslivosti na zámku v Libouchci s dotací 18,4 milionů korun buduje firma Polesí Střekov, které zámek patří. Společnost má akcie na majitele, tudíž aktuálního vlastníka nelze dohledat. Podle obchodního rejstříku byl posledním držitelem akcií Vladimír Černil (jeho blízký příbuzný Ondřej Černil je v čele představenstva).

Černil starší je více než 5 let dobrým známým krajského radního Arno Fišery z ČSSD, který se životním prostředím, zemědělstvím a venkovem dlouhodobě zabývá. Firma Polesí Střekov je pak na myslivost přímo orientovaná.

V dozorčí radě Polesí Střekov ještě předloni seděla Černilova manželka Hana, která byla v minulosti zastupitelkou v ústeckém obvodu Střekov. Černilová kdysi spoluzaložila občanské sdružení Alma Vis, v němž je nyní klíčovou postavou Jana Blažková, jež má velmi blízko právě k Fišerovi. Blažková loni dělala u Černila myslivecké zkoušky.

MF DNES se však na základě získaných dokumentů podařilo zjistit, že proplacení dotací úřad pozastavil projektu na rozšíření turistických služeb v Krušných horách a projektu vybudování muzea myslivosti na zámku v Libouchci.

První z nich má inkasovat 19,6 milionu korun, druhý 18,4 milionu. Dokud však ministerstvo na doporučení kriminalistů nerozhodne jinak, peníze zůstanou v pokladně úřadu. Jak dlouho to může trvat, není jasné.

Je to nepříjemné, říká jednatelka

"Že máme pozastavený projekt, je pro naši společnost velmi nepříjemné. Věříme, že se vše v nejbližší době vyřeší a v projektu budeme pokračovat," řekla MF DNES Ivana Dobišová, jednatelka firmy SC Production, jež pracuje na rozšíření turistických služeb v Krušných horách.

Jaké služby má přesně nabízet, Dobišová neodpověděla.

"Neradi bychom náš problém řešili jakkoliv přes média," dodala podnikatelka.

Za projektem zřízení muzea myslivosti na zámku v Libouchci nedaleko Ústí nad Labem pak stojí firma Polesí Střekov, což je společnost s akciemi na majitele. Přes opakované snahy redakce se oficiální zástupce firmy kontaktovat nepodařilo, na mail ani SMS zprávy nikdo nereagoval.

Zastavení plateb hrozilo čtrnácti projektům

Původně ministerstvo financí doporučilo, aby se platby pozastavily u 14 projektů. Mezi nimi byly podle zjištění MF DNES i známé zakázky, jako je stavba hotelu na Větruši spojená s bývalou firmou ústeckého primátora Víta Mandíka z ČSSD, nábřeží Maxipsa Fíka či hotel Apartmány 99 člena krajského vedení ODS Ahmada Raada.

MF DNES zjistila, že zmíněnými projekty se zabývá Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Útvar ministerstvo financí upozornil, že v prověřovaných projektech narazil na manipulace s dokumenty v průběhu hodnocení žádostí o dotaci i posuzování samotných projektů, na jejichž základě se pak dotace schvaluje.

Mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták odmítl práci kriminalistů komentovat. "Jako specializovaný útvar neposkytujeme informace o tom, čím se zabýváme," sdělil MF DNES Hanták.

Ministerstvo nakonec zastavilo tok peněz jen u muzea myslivosti a služeb pro turisty v horách na základě podnětu od dotačního úřadu a opakované konzultace s ÚOOZ.

Vyšetřování je dozvukem předchozí éry

Policejní vyšetřování je stále dozvukem éry, kdy řídící výbor dotačního úřadu vedl Jiří Šulc a vedle něj zasedali třeba Petr Benda, Pavel Kouda či Arno Fišera. Výbor právě v tomto složení schválil všechny zmíněné projekty.

Etapu spjatou se Šulcem a spol. završil trest ve výši 2,7 miliardy korun, který Česku uložila Evropská komise za netransparentní správu dotací. Kvůli machinacím s euromiliony už sedí ve vězení bývalý šéf dotačního úřadu Petr Kušnierz, dalších sedm lidí pak policie stíhá - včetně někdejšího vicehejtmana Koudy a dvou dalších bývalých ředitelů, Pavla Markvarta a Petra Vráblíka.

Dotační program byl kvůli tomu zastavený více než rok. Obnovený je od léta po změně hodnocení a dohodě na úhradě pokuty od Bruselu.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Za dvojnásobnou vraždu v kolonii soudí jen komplice, vrah se zastřelil

Obžalovaný Jaroslav Topinka před ústeckým krajským soudem.

Soud v Ústí nad Labem začal projednávat dvojnásobnou vraždu v zahradní kolonii ve Střížovicích. Jaroslav Topinka je...

Syn zavražděných manželů na Ústecku popsal před soudem útok dvou mužů

Obžalovaný Jaroslav Topinka (vlevo) u ústeckého krajského soudu.

U krajského soudu dnes popsal syn zavražděného manželského páru útok dvou mužů. V zahrádkářské kolonii na Ústecku...

Dělnická strana chystá i přes zákaz města protest přímo v centru Dubí

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Dubí zakázalo shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti, které se mělo konat v centru města. Radnice nabízí k...

Najdete na iDNES.cz