Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ústím prošli radikálové levice i pravice, policisté zabavili 19 zbraní

  13:33aktualizováno  16:44
Do Ústí nad Labem ve čtvrtek dorazily desítky radikálů. Policisté na všech přístupových cestách kontrolovali auta, zabavili 19 zbraní. Od 14:00 na Mírovém náměstí probíhalo shromáždění následované pochodem Dělnické strany sociální spravedlnosti. Pochod bez větších střetů skončil po půl páté odpoledne.

Akce ve městě pořádali i antifašisté, hlavní se konal asi 200 metrů od trasy pochodu v Mánesových sadech. Je mezi nimi i přibližně čtyřicet antifašistů z Německa.

Pravicoví radikálové ve čtvrtek přijížděli do města po menších skupinách a dorazilo jich asi 300. Třeba vlakem z Ostravy jich krátce po jedenácté hodině přijely zhruba dvě desítky. Policisté na ně čekali na nádraží, kde ověřovali jejich totožnost.

Oslavy prvního máje jsme sledovali ON-LINE

Reportér MF DNES krátce před druhou řekl, že se na Mírovém náměstí, kde má pochod začít, stojí hloučků pravicových radikálů. Samotný pochod však měl více než hodinové zpoždění. "Zatím stále probíhají projevy. Vystoupili i lidé z Itálie a Německa," uvedl v půl čtvrté odpoledne reportér iDNES.cz. Zdržení podle předsedy DSSS Tomáše Vandase způsobila akce policie, která z Brna nepustila jeden z autobusů vezoucí příznivce strany a pódium.

Na pochod městem se pak radikálové vydali v 15:45. "Dav asi 300 lidí vykřikoval tradiční stranická hesla jako 'Čechy Čechům' nebo 'Dejte nám zbraně, my půjdeme na ně!'. V čele průvodu jde i předseda DSSS Vandas, tudíž by k žádným větším roztržkám dojít nemělo," uvedl reportér iDNES.cz. Na pochod se vydala také skupina levicových radikálů a místních Romů. Mířili k místu, kde se shromáždili členové DSSS. Policie je vyzvala k rozchodu.

Procházející dav v ulicích Ústí nad Labem míjel i několik stanovišť organizace Člověk v tísni. Jeho pracovníci oblečeni do klaunských kostýmu tancovali, v ruce měli transparenty s nápisem "Úklidová služba, zametáme špínu".

Po půl páté odpoledne pochod podle reportéra iDNES.cz skončil. "Větší střety se neodehrály. Maximálně jsem zaznamenal pouze šarvátky malých skupinek. Dívky ze skupiny antifašistů se jen v jednu chvíli pokusily zatarasit cestu průvodu DSSS, policie je však vykázala pryč," dodal reportér.

DSSS s předstihem avizovala účast zástupců německé krajně pravicové strany NPD. I kvůli tomu ve městě pomáhá asi deset policistů z Drážďan. Do Ústí nad Labem přijeli i radikálové z Polska a Itálie.

Bezpečnostní opatření fungují ve městě od rána, na Mírovém náměstí hlídkovali policisté. V pohotovosti bylo na 700 příslušníků pořádkových jednotek Ústeckého a Libereckého kraje a z Prahy. Připraveny byly i antikonfliktní týmy, psovodi a dopravní policisté.

Fotogalerie

Právě členy antikonfliktního týmu napadlo podle reportéra MF DNES několik levicových extrémistů. "Anarchisté začali pak z místa incidentu utíkat, policisté ale vzápětí čtyři z nich dostihli a zadrželi," hlásil reportér. Ústečtí policisté posléze upřesnili, že zatkli celkem deset lidí. "Při prohlídkách přijíždějících radikálů jsme také našli 19 různých zbraní," uvedla ústecká policejní mluvčí.

Akce pravicových i levicových extremistů přímo ve městě sledoval monitorovací tým Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě.

Neziskové organizace připravily program pro obyvatele sociálně vyloučených lokalit. Do těch by se radikálové nedostali. Všechny přístupové trasy do největšího ústeckého ghetta Předlic si v předstihu zabraly občanské iniciativy.

Odpolední pochod DSSS a jejích příznivců na několik hodin částečně ochromil i městskou hromadnou dopravu. Dopravní podnik nasadil na celý den jen autobusy, od 12:00 však některé zastávky na trase pochodu uzavřel a spoje jezdily po náhradních trasách. Po skončení pochodů se městská hromadná doprava vrátila do normálního provozu.

Policejní manévry v Ústí nad Labem:

Autoři: , ,


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Syn zavražděných manželů na Ústecku popsal před soudem útok dvou mužů

Obžalovaný Jaroslav Topinka (vlevo) u ústeckého krajského soudu.

U krajského soudu dnes popsal syn zavražděného manželského páru útok dvou mužů. V zahrádkářské kolonii na Ústecku...

Trať z Děčína do Střekova opraví za tři miliardy, lidé mohou psát podněty

Ilustrační snímek

Vlaky mezi Děčínem a ústeckým Střekovem budou jezdit po modernější trati. Správa železniční dopravní cesty do úprav...

Lesy jsou kvůli suchu barevné jako na podzim. Jaro ukáže, zda stromy žijí

Sucho ničí stromy i na Ústecku. V popředí Mariánská skála.

V Českém středohoří a v Krušných horách to vypadá jako na podzim. Stromy žloutnou a opadávají. Jak moc je poničilo...

Najdete na iDNES.cz