Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ústím prošli radikálové levice i pravice, policisté zabavili 19 zbraní

  13:33aktualizováno  16:44
Do Ústí nad Labem ve čtvrtek dorazily desítky radikálů. Policisté na všech přístupových cestách kontrolovali auta, zabavili 19 zbraní. Od 14:00 na Mírovém náměstí probíhalo shromáždění následované pochodem Dělnické strany sociální spravedlnosti. Pochod bez větších střetů skončil po půl páté odpoledne.

Akce ve městě pořádali i antifašisté, hlavní se konal asi 200 metrů od trasy pochodu v Mánesových sadech. Je mezi nimi i přibližně čtyřicet antifašistů z Německa.

Pravicoví radikálové ve čtvrtek přijížděli do města po menších skupinách a dorazilo jich asi 300. Třeba vlakem z Ostravy jich krátce po jedenácté hodině přijely zhruba dvě desítky. Policisté na ně čekali na nádraží, kde ověřovali jejich totožnost.

Oslavy prvního máje jsme sledovali ON-LINE

Reportér MF DNES krátce před druhou řekl, že se na Mírovém náměstí, kde má pochod začít, stojí hloučků pravicových radikálů. Samotný pochod však měl více než hodinové zpoždění. "Zatím stále probíhají projevy. Vystoupili i lidé z Itálie a Německa," uvedl v půl čtvrté odpoledne reportér iDNES.cz. Zdržení podle předsedy DSSS Tomáše Vandase způsobila akce policie, která z Brna nepustila jeden z autobusů vezoucí příznivce strany a pódium.

Na pochod městem se pak radikálové vydali v 15:45. "Dav asi 300 lidí vykřikoval tradiční stranická hesla jako 'Čechy Čechům' nebo 'Dejte nám zbraně, my půjdeme na ně!'. V čele průvodu jde i předseda DSSS Vandas, tudíž by k žádným větším roztržkám dojít nemělo," uvedl reportér iDNES.cz. Na pochod se vydala také skupina levicových radikálů a místních Romů. Mířili k místu, kde se shromáždili členové DSSS. Policie je vyzvala k rozchodu.

Procházející dav v ulicích Ústí nad Labem míjel i několik stanovišť organizace Člověk v tísni. Jeho pracovníci oblečeni do klaunských kostýmu tancovali, v ruce měli transparenty s nápisem "Úklidová služba, zametáme špínu".

Po půl páté odpoledne pochod podle reportéra iDNES.cz skončil. "Větší střety se neodehrály. Maximálně jsem zaznamenal pouze šarvátky malých skupinek. Dívky ze skupiny antifašistů se jen v jednu chvíli pokusily zatarasit cestu průvodu DSSS, policie je však vykázala pryč," dodal reportér.

DSSS s předstihem avizovala účast zástupců německé krajně pravicové strany NPD. I kvůli tomu ve městě pomáhá asi deset policistů z Drážďan. Do Ústí nad Labem přijeli i radikálové z Polska a Itálie.

Bezpečnostní opatření fungují ve městě od rána, na Mírovém náměstí hlídkovali policisté. V pohotovosti bylo na 700 příslušníků pořádkových jednotek Ústeckého a Libereckého kraje a z Prahy. Připraveny byly i antikonfliktní týmy, psovodi a dopravní policisté.

Fotogalerie

Právě členy antikonfliktního týmu napadlo podle reportéra MF DNES několik levicových extrémistů. "Anarchisté začali pak z místa incidentu utíkat, policisté ale vzápětí čtyři z nich dostihli a zadrželi," hlásil reportér. Ústečtí policisté posléze upřesnili, že zatkli celkem deset lidí. "Při prohlídkách přijíždějících radikálů jsme také našli 19 různých zbraní," uvedla ústecká policejní mluvčí.

Akce pravicových i levicových extremistů přímo ve městě sledoval monitorovací tým Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě.

Neziskové organizace připravily program pro obyvatele sociálně vyloučených lokalit. Do těch by se radikálové nedostali. Všechny přístupové trasy do největšího ústeckého ghetta Předlic si v předstihu zabraly občanské iniciativy.

Odpolední pochod DSSS a jejích příznivců na několik hodin částečně ochromil i městskou hromadnou dopravu. Dopravní podnik nasadil na celý den jen autobusy, od 12:00 však některé zastávky na trase pochodu uzavřel a spoje jezdily po náhradních trasách. Po skončení pochodů se městská hromadná doprava vrátila do normálního provozu.

Policejní manévry v Ústí nad Labem:

Autoři: , ,Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Číňani pořád řešili peníze, vzpomíná na exotické angažmá útočník Rezek

Jan Rezek (vlevo) před prvním teplickým tréninkem.

Sedmimilionový Nan-ning, kam česká reprezentace ve čtvrtek dorazila na turnaj China Cup, vám zřejmě přijde jako...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Dětem přiotráveným v Předlicích je líp. Hořelo od přímotopu, soudí obyvatel

Záchrana obyvatel hořícího domu v Předlicích.

Zdravotní stav jedenácti hospitalizovaných dětí, které se ve čtvrtek nadýchaly zplodin z hoření při požáru bytového...

Developer se vrátil k arabské vesnici na Teplicku, výstavba má odpůrce

Plánovaná výstavba arabské kolonie u Modlan.

Plánovaná výstavba arabské kolonie v Modlanech na Teplicku nabírá reálnější obrysy. Developer Ali Ali z Kuvajtu, jenž...

Soud zprostil obžaloby exředitelku, jež školku zásobovala ze svého obchodu

Lavice obžalovaných u Krajského soudu v Hradci Králové zůstala prázdná.

Soud v Lounech zprostil obžaloby ze zpronevěry exředitelku mateřské školy v Podbořanech. Důkazy předložené státní...

Najdete na iDNES.cz