Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vedro se projevilo na počtu nehod, bylo jich o čtvrtinu víc než loni

  14:32aktualizováno  14:32
Úmorné vedro, které ukončila až víkendová bouřka, se odrazilo v policejních statistikách dopravních nehod. Za červenec a prvních dvanáct dní srpna evidují severočeští policisté o 24 procent dopravních nehod více než za stejné období loňského roku, kdy parna nebyla.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

„Jednoznačně za to může počasí. Řidiči byli unavení a ztráceli koncentraci,“ říká vedoucí severočeské dopravní policie Jiří Ušák.

Nehody v Ústeckém kraji

1. 7. - 12. 8. 2014
Počet nehod 916, při nich bylo 8 mrtvých, 25 těžce zraněných a 224 lehce zraněných. Příčiny nehod: 140x překročení rychlosti, 120x nedání přednosti, 220x nesprávný způsob jízdy.

1. 7. - 12. 8. 2015
Počet nehod 1 132, bylo při nich 8 mrtvých, 25 těžce zraněných a 238 lehce zraněných. Příčiny nehod: 123x překročení rychlosti, 159x nedání přednosti v jízdě, 322x nesprávný způsob jízdy.

Dokládá to statistickými čísly příčin nehod. Vyplývá z nich, že řidiči nejezdili rychleji, ale častěji přehlíželi značky nebo nedávali přednost.

„Zatímco loni se stalo 140 nehod kvůli vysoké rychlosti, letos jich bylo jen 123. Ale nedání přednosti v jízdě bylo letos už 159, což je o 39 více než loni. A nejzřetelněji se vliv tepla ukazuje na nesprávném způsobu jízdy, loni 220 případů, letos 322,“ vyjmenovává Jiří Ušák.

Ač bylo letos nehod víc, jejich následky jsou srovnatelné s loňskými. Mrtvých a těžce zraněných nepřibylo, jen škoda je vyšší o 19 procent.

S počasím souvisí i doba, kdy řidiči nejvíc bourali. Nejvíc nehod, celkem 699, se na severočeských silnicích stalo mezi 14. až 16. hodinou.

V horku kolaboval i policejní radar

„Řidiči mají v horku především unavené oči. Ostré bílé světlo působí stejně, jako kdyby jeli celou dobu proti autu, které má zapnutá dálková světla. Navíc asfalt klouže,“ říká Ušák.

Příkladem je nehoda, která se stala ve čtvrtek kolem 13. hodiny na křižovatce u odbočky na Lhotu na Lounsku. Dvaačtyřicetiletý řidič nákladního auta, nesoustředěný a unavený z horka, přehlédl značku a nedal přednost čtyřiadvacetiletému muži v mazdě.

„Řidiči by měli dělat častější zastávky. Uvádí se, že by měli zastavovat každých 100 kilometrů. Mají dodržovat pitný režim, což je rovněž nutí zastavit, aby si mohli odskočit. Neměli by zapomínat na sluneční brýle, jinak si namáhají oči, bolí je hlava, jsou unavení, nervózní a rozhází je i maličkosti, které jim jindy nevadí,“ radí na řízení ve vedrech severočeský koordinátor Besip Jan Pechout.

Podle zkušeností policistů je poznat, kdo má v autě klimatizaci. Jízda s ní bývá klidnější a plynulejší. Řidiči by ale měli také častěji kontrolovat tlak v pneumatikách. Vzduch se totiž na slunci rozpíná, tlak se může zvýšit až o půl atmosféry a pneumatika ztvrdne. Nejenže je pak cítit každá nerovnost na silnici, ale auto může jít víc do smyku.

Při vedrech ale kolabuje i policejní technika. „Radar se v teplu přehřeje a vypne. Neměří jinak, prostě přestane fungovat. Na půl hodiny ho musíme dát do stínu nebo do auta a zapnout klimatizaci,“ přiblížil Ušák.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Číňani pořád řešili peníze, vzpomíná na exotické angažmá útočník Rezek

Jan Rezek (vlevo) před prvním teplickým tréninkem.

Sedmimilionový Nan-ning, kam česká reprezentace ve čtvrtek dorazila na turnaj China Cup, vám zřejmě přijde jako...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Tepličtí skauti oslaví výročí v novém zázemí, hledají bývalé členy

Ilustrační snímek

Na oslavy významného jubilea se chystají skauti ze střediska Dvojka Teplice. K 30. výročí znovuzaložení oddílů, které...

NEJ památky roku 2017. Dřevěný most přes Jizeru a kaple ukřižování

Dřevěný most přes řeku Jizeru (na snímku z 6. září 2017) v obci Bystrá nad...

Dřevěný most přes řeku v obci Bystrá nad Jizerou a kaple ukřižování v Jiřetíně pod Jedlovou dostaly cenu za nejlepší...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Personal Consult s.r.o.
Fyzioterapeut (s bytem)

Personal Consult s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz