Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


ODS přišla v Ústeckém kraji o třetinu členů, ztrácí však i ČSSD

  13:17aktualizováno  13:17
Dlouhodobý pokles voličských preferencí ODS v Ústeckém kraji se začal odrážet i v počtu jejích členů. Po posledním placení členských příspěvků se řady občanských demokratů v regionu výrazně ztenčily, strana tu přišla skoro o třetinu členské základny.
Za odlivem členů je ústup ODS z vládních pozic, nečitelná politika v koaličních kabinetech a skandály spojené s rozdělováním veřejných peněz. (Ilustrační snímek)

Za odlivem členů je ústup ODS z vládních pozic, nečitelná politika v koaličních kabinetech a skandály spojené s rozdělováním veřejných peněz. (Ilustrační snímek) | foto: Koláž - iDNES.cz

"Regionální sdružení ODS Ústeckého kraje má 1 357 členů. Po platbě členských příspěvků došlo k jejich poklesu, ke konci března jsme měli 2 019 členů," sdělila regionální manažerka ODS Renata Svatošová s tím, že členské příspěvky na letošní rok se měly zaplatit do 31. března.

Výrazné prořídnutí členské základy krajské ODS ilustruje náročné období, kterým prochází celá strana. Za odlivem členů je ústup ODS z vládních pozic, nečitelná politika v koaličních kabinetech a skandály spojené s rozdělováním veřejných peněz. Nedávno byl třeba obviněn bývalý hejtman kraje Jiří Šulc (o stíhání Šulce zde), k soudu pak míří kvůli dotačním machinacím chomutovský zastupitel Pavel Markvart (o obžalobě zde).

"Myslím, že odpadli především ti, kteří spíš koukají, která strana má jakou šanci ve volbách, nikoliv že by byli přesvědčeni o svém vztahu k liberálně-konzervativním názorům a politice, kterou ODS reprezentuje," komentoval poslední čísla krajský předseda ODS Vladislav Raška.

Raška nicméně připouští, že k odlivu straníků do značné míry přispěla ODS sama. "Toto období pro ODS po všech věcech, které se na naši hlavu a především značku poslední roky sypaly, není vůbec jednoduché. A v mnohých případech jsme u toho aktivně asistovali a můžeme si za to sami," poznamenal Raška.

Nejvíc členů v kraji ztratila ODS na Děčínsku a Mostecku

ODS opouštěli lidé napříč prakticky všemi osmi oblastními organizacemi. Někde přišla sdružení i o více než polovinu členů. To je třeba případ ODS na Děčínsku, kde ze 176 členů jich zůstalo po posledním březnu 84. Procentuálně druhý největší úbytek členů zaznamenala ODS na Mostecku, kde stranickou průkazku odložilo 191 lidí z původních 389.

"Vykládám si to tím, že naši členové ztratili důvěru v ideály ODS, a je možné, že budou inklinovat k jiným politickým subjektům," sdělil předseda mostecké organizace Michal Marek. Otázkou je, jestli se ODS podaří klesající trend zastavit.

"Jakým způsobem pozvednout důvěru, to musí ukázat vedení ODS. Nový směr musí ukázat Praha. Možnosti oblastních sdružení strany jsou velmi omezené. Je to mravenčí práce přesvědčit lidi, že ODS je ta správná strana, která se snaží prosazovat pravicové myšlenky. Pokud totiž Praha udělá krok, který členská základna nebude kvitovat, tak se nám to dělá hůř," říká mostecký předseda Marek.

Podle regionálního šéfa Rašky může ODS při obnově partaje těžit právě z toho, že občanských demokratů ubylo a že zbyli ti pravověrní. "Jednoznačně můžeme stavět na těch, kteří zůstali v ODS i v tomto složitém období. Chceme přesvědčit vlastní členskou základnu a lidi kolem, že naše politika je srozumitelná, čitelná a transparentní," poznamenal Raška.

ČSSD přišla o 181 členů

ODS nicméně není v Ústeckém kraji jedinou stranou, které ubývají členové. Vládní ČSSD proti poslednímu dni loňského roku přišla o 181 lidí, oranžovou průkazku tak dnes má v regionu 2 324 lidí. Ačkoliv je propad počtu členů ČSSD podstatně mírnější než u ODS, také jde oproti minulým letům o razantní úbytek. Třeba rozdíl mezi roky 2012 a 2013 byl minimální, strana tehdy přišla jen o tři členy.

Podle počtu členů je nejsilnější stranou v Ústeckém kraji KSČM, která v regionu kopíruje poměry na celostátní úrovni. Stranickou průkazku KSČM mají na severu Čech zhruba čtyři tisíce lidí. Překvapivou personální vyprahlostí naopak trpí hnutí ANO, jehož členy je v kraji pouze asi 130 lidí.

"Průměrně se členská základna rozroste měsíčně o pět až deset nových členů," počítá krajský manažer hnutí Jakub Komárek.

Autor:


Nejčtenější

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Napadení novináře při protestu v Dubí stíhá policie jako loupež

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Policie obvinila šest lidí, které v sobotu zadržela v souvislosti se shromážděním Dělnické strany sociální...

Najdete na iDNES.cz