Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Po deštích chybí pitná voda, některé silnice zůstaly zavřené

  8:50aktualizováno  8:50
Povodeň opadla, s jejími následky se ale lidé potýkají dál. V několika obcích na Děčínsku a Ústecku jsou po dlouhých deštích zakalené studny a lidé jsou odkázáni na cisterny. V Ústeckém kraji zůstává zavřeno také několik silnic. A může jich přibývat.

V Malé Veleni na Děčínsku vytopila velká voda několik zahrad. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

"Kvůli podemletí jsme museli zavřít silnici u Přestavlk na Litoměřicku. Všichni jsou v terénu a zjišťují škody. Nyní těžko odhadovat, musíme počkat," řekla provozní náměstkyně Správy a údržby silnic kraje Lenka Holovská.

Od úterý je zavřený i tah Těchlovice - Babětín - Rychnov na Děčínsku. Dnes by se měla otevřít silnice z Děčína do Dolního Žlebu, na Teplicku u Modlan i ve Rtyni nad Bílinou.

V Libochovanech se při lijácích sesul svah na silnici.

V Libochovanech se při lijácích sesul svah na silnici.

Přívaly vody a bahna také zakalily prameny pitné vody a studny. Severočeské vodovody a kanalizace tak musí pitnou vodu rozvážet v cisternách do devíti obcí.

"Jak dlouho voda nebude pitná, nelze říci. Kde už to lze, tam prameniště čistíme a chlorujeme," přiblížila mluvčí firmy Iveta Kardianová. Voda se dováží do Březí, Kojetic, Nové Vsi, Zubrnic, Týniště, Chvalova, Starého Šachova, Markvartic, Příbrami pod Bukovou Horou, Františkova a Levína.

Úpravy koryta řeky pomohly

Následky dlouhotrvajících dešťů mohly být mnohem horší, ale podle řady lidí od srpna na vyplavených místech udělalo Povodí Ohře dost práce.

"Čtyřicet let se nic nedělo a nyní u nás povodí vykácelo sedm stromů, koryto Kamenice prohloubili asi o metr, opravili opěrné zdi, takže jsme nyní v klidu," říká Oldřich Kubec z Janské, kterého jinak poklidná říčka letos vyplavila v červnu i srpnu.

I podle mluvčího Povodí Ohře Jana Svejkovského úpravy koryt a jejich čištění pomohlo, ale povodeň ze srpna a tu současnou nelze srovnávat.

"Na objem proteklo zhruba stejně vody. Teď ale během čtyř dnů, v srpnu to bylo během jediného dne. Nyní měla voda čas se rozlévat, kulminace byla mnohem nižší, v srpnu byly průtoky extrémní," popsal Svejkovský, ale dodal, že i teď se například Robečským potokem u Zahrádek několik hodin valil průtok vyšší než staletá voda.

Před takovými extrémními situacemi se podle něj technicky ochránit nedá. Pomůže pouze včasné varování před nebezpečím, dobrá organizace a připravenost lidí.

Vodohospodáři mají strach chodit mezi vytopené

"Ve 20. století zde záplavy prakticky nebyly. Ale před více než sto lety zde ničivé povodně nebyly výjimečné. Proto se tu začalo stavět poměrně hodně přehrad, které aspoň vytvoří čas na přípravu a evakuaci lidí. Alespoň ten čas," popsal mluvčí.

Jenže letos velká voda přišla třikrát a lidé zkoumají, zda za škody někdo nemůže. V této souvislosti se objevila petice proti nečinnosti Povodí Ohře. Její autor se ale nedávno firmě omluvil.

"Když je někdo vyplaven třikrát, nelze se divit. Lidé jsou psychicky na kolenou a potřebují viníka," míní Svejkovský.

Vodohospodáři se podle něj snaží lidem situaci vysvětlovat. "Mnozí jsou ale zoufalí. Někdy i naši lidé v terénu mají obavy se vracet stále do stejných míst, protože jsou slovně a někdy i fyzicky napadáni," dodal mluvčí.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do senátu

Volby do Senátu 2018 proběhnou v Ústeckém kraji v obvodech 5 - Chomutov, 29 - Litoměřice a 32 - Teplice. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Chybu v odbavení v MHD může opravit jediný člověk, má dovolenou

Ústecká MHD (ilustrační snímek)

Odbavovací systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova se potýká se softwarovou chybou, kvůli které mohou...

Rasisty počastovaní školáci z Teplic dostali jako útěchu notebooky

Obdarovaní žáci teplické školy.

Čtyřiadvacet nových notebooků v hodnotě téměř čtyři sta tisíc korun převzali žáci Základní školy Plynárenská v...Kometa začala vítězně, v Chomutově se dvěma góly blýskl Nahodil

Hokejisté Komety Brno se radují z gólu na ledě Chomutova.

Mistrovská Kometa vstoupila do nové sezony hokejové extraligy vítězně, v Chomutově uspěla 4:2. Dvěma góly k tomu...

Italský majitel se nestará o zámky na Lounsku, soud mu je může zabavit

Zámek byl postaven roku 1611 na místě původní tvrze, vystavět ho nechal Štefan...

Případ chátrajících zámků v Postoloprtech a Cítolibech na Lounsku míří po několika měsících policejního vyšetřování k...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Další z rubriky

Halu na skládce u Litvínova se nepodařilo uhasit, hrozí zřícení střechy

Požár linky na drcení odpadu v objektu litvínovské skládky firmy Celio v...

Mohutný požár, který vypukl ve středu kolem 13. hodiny v hale na skládce u Litvínova, stále zuří. Hasiči se obávají...

Mladí a rodiny Ústí nad Labem opouští, to chceme zvrátit, říká Skálová

Irena Skálová - kandidátka na ústeckou primátorku za koalici TOP 09, KDU-ČSL a...

O tom, s kým půjde v Ústí nad Labem strana TOP 09 do komunálních voleb, se členové rozhodovali několik měsíců. Nakonec...

Naší vizí je moderní město k žití a ne jen k přežívání, říká Žákovská

PRO! Ústí tvoří zástupci Zelených, Pirátů a nezávislí kandidáti, Karolina...

Získat post primátorky a udělat z Ústí nad Labem město k žití a ne pouze k přežívání chce Karolina Žákovská, jednička...

Najdete na iDNES.cz