Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Po deštích chybí pitná voda, některé silnice zůstaly zavřené

  8:50aktualizováno  8:50
Povodeň opadla, s jejími následky se ale lidé potýkají dál. V několika obcích na Děčínsku a Ústecku jsou po dlouhých deštích zakalené studny a lidé jsou odkázáni na cisterny. V Ústeckém kraji zůstává zavřeno také několik silnic. A může jich přibývat.

V Malé Veleni na Děčínsku vytopila velká voda několik zahrad. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

"Kvůli podemletí jsme museli zavřít silnici u Přestavlk na Litoměřicku. Všichni jsou v terénu a zjišťují škody. Nyní těžko odhadovat, musíme počkat," řekla provozní náměstkyně Správy a údržby silnic kraje Lenka Holovská.

Od úterý je zavřený i tah Těchlovice - Babětín - Rychnov na Děčínsku. Dnes by se měla otevřít silnice z Děčína do Dolního Žlebu, na Teplicku u Modlan i ve Rtyni nad Bílinou.

V Libochovanech se při lijácích sesul svah na silnici.

V Libochovanech se při lijácích sesul svah na silnici.

Přívaly vody a bahna také zakalily prameny pitné vody a studny. Severočeské vodovody a kanalizace tak musí pitnou vodu rozvážet v cisternách do devíti obcí.

"Jak dlouho voda nebude pitná, nelze říci. Kde už to lze, tam prameniště čistíme a chlorujeme," přiblížila mluvčí firmy Iveta Kardianová. Voda se dováží do Březí, Kojetic, Nové Vsi, Zubrnic, Týniště, Chvalova, Starého Šachova, Markvartic, Příbrami pod Bukovou Horou, Františkova a Levína.

Úpravy koryta řeky pomohly

Následky dlouhotrvajících dešťů mohly být mnohem horší, ale podle řady lidí od srpna na vyplavených místech udělalo Povodí Ohře dost práce.

"Čtyřicet let se nic nedělo a nyní u nás povodí vykácelo sedm stromů, koryto Kamenice prohloubili asi o metr, opravili opěrné zdi, takže jsme nyní v klidu," říká Oldřich Kubec z Janské, kterého jinak poklidná říčka letos vyplavila v červnu i srpnu.

I podle mluvčího Povodí Ohře Jana Svejkovského úpravy koryt a jejich čištění pomohlo, ale povodeň ze srpna a tu současnou nelze srovnávat.

"Na objem proteklo zhruba stejně vody. Teď ale během čtyř dnů, v srpnu to bylo během jediného dne. Nyní měla voda čas se rozlévat, kulminace byla mnohem nižší, v srpnu byly průtoky extrémní," popsal Svejkovský, ale dodal, že i teď se například Robečským potokem u Zahrádek několik hodin valil průtok vyšší než staletá voda.

Před takovými extrémními situacemi se podle něj technicky ochránit nedá. Pomůže pouze včasné varování před nebezpečím, dobrá organizace a připravenost lidí.

Vodohospodáři mají strach chodit mezi vytopené

"Ve 20. století zde záplavy prakticky nebyly. Ale před více než sto lety zde ničivé povodně nebyly výjimečné. Proto se tu začalo stavět poměrně hodně přehrad, které aspoň vytvoří čas na přípravu a evakuaci lidí. Alespoň ten čas," popsal mluvčí.

Jenže letos velká voda přišla třikrát a lidé zkoumají, zda za škody někdo nemůže. V této souvislosti se objevila petice proti nečinnosti Povodí Ohře. Její autor se ale nedávno firmě omluvil.

"Když je někdo vyplaven třikrát, nelze se divit. Lidé jsou psychicky na kolenou a potřebují viníka," míní Svejkovský.

Vodohospodáři se podle něj snaží lidem situaci vysvětlovat. "Mnozí jsou ale zoufalí. Někdy i naši lidé v terénu mají obavy se vracet stále do stejných míst, protože jsou slovně a někdy i fyzicky napadáni," dodal mluvčí.
Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Střelce z Chomutova poslal soud na dvanáct a půl roku do vězení

Obžalovaný Petr Benda.

Krajský soud v Ústí nad Labem potrestal 12,5 lety vězení sedmatřicetiletého Petra Bendu, který loni na jaře zastřelil...

Černou skládku nechal místostarosta odvézt na dvůr domnělého provinilce

Odhozené igelitové pytle na obecních pozemcích v Hrobcích.

Svérázně nechal uklidit černou skládku na obecních pozemcích místostarosta Hrobců na Litoměřicku Petr Kříž. Protože se...

Další z rubriky

Policie navrhne obžalovat muže za video schvalující zastřelení Roma

Policisté na chomutovském sídlišti, kde byl zastřelen Rom.

Policisté v Chomutově chtějí dostat před soud plzeňského kulturistu a zápasníka Filipa Grznára, který na sociálních...

Obviněná z vraždy novorozence nalezeného v popelnici je na svobodě

Ve Strašnicích se našlo tělo mrtvého novorozence v kontejneru.

Matka obviněná z vraždy novorozence v Teplicích je na svobodě. Okresní soud nevyhověl návrhu státního zástupce na její...

Spor o náhradu za Kamencové jezero skončil, nájemce na miliony kývl

Písčitá pláž na Kamencovém jezeře.

Po dvou letech končí přetahovaná o finanční vyrovnání mezi bývalým nájemcem Kamencového jezera a městem Chomutov....

Najdete na iDNES.cz