Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem je jednou z pěti nemocnic, které spadají

Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem je jednou z pěti nemocnic, které spadají pod společnost Krajská zdravotní. | foto: Karel Pešek, MF DNES

Plicní ústecké nemocnice v krizi. Využijte jiné špitály, žádá pacienty

  • 15
Na plicním oddělení Masarykovy nemocnice je kritický podstav lékařů. Lidé ze západní části kraje mají proto od května využít pro ambulantní ošetření i hospitalizaci své spádové špitály. Na ústeckou nemocnici, která obsluhuje i Děčínsko a Teplicko, se mají obracet jen v opravdu vážných případech.

Omezení se týká pacientů z Chomutovska, Mostecka, Lounska a Litoměřicka. Vedení Masarykovy nemocnice k tomu vyzvalo na základě návrhu Daniela Doležala, lékaře, který oddělení řídí.

„Máme málo lékařů se specializací v plicním lékařství. Z původního počtu jedenácti lékařů, kteří zabezpečovali provoz ambulance a lůžkové části, jich pět chybí, další je ve výpovědi a pouze tři lékaři, kteří pracují na plný úvazek, mají specializaci v oboru,“ říká Josef Liehne, ředitel zdravotní péče společnosti Krajská zdravotní (KZ).

„Odcházející lékaři udávali jako důvod především a hlavně pracovní přetížení,“ vysvětluje s tím, že pokud by pacienti z jiných částí kraje dál jezdili do Ústí v množství jako dosud, hrozí snížení kvality lékařských ošetření a bezpečnosti zdravotních služeb.

Jak ale Liehne zdůraznil, neznamená to, že pacienty z uvedených regionů nebude nemocnice brát vůbec. Po domluvě je prý schopna zajistit jim specializované plicní vyšetření, byť bez následné péče.

„Za tohoto stavu je potřeba, aby lékaři odesílali své pacienty na hospitalizaci na plicní oddělení jiných nemocnic. Specializované vyšetření ale může být poskytované po domluvě ošetřujícího lékaře s atestovanými lékaři na ústeckém oddělení,“ ujišťuje Liehne.

Se třemi lékaři nemůže oddělení vydržet

Složitou situaci vykreslují statistiky, které si špitál vede a z nichž vyplývá, že jen se třemi lékaři nemůže oddělení dlouhodobě vydržet.

„Loni tu bylo provedeno 12 888 ambulantních vyšetření a hospitalizováno 1 621 pacientů. Za první letošní čtvrtletí se uskutečnilo 3 302 vyšetření a proběhlo 434 hospitalizací,“ vypočítává Liehne, že na nižší počet lékařů vychází ještě o něco více zákroků než loni.

Omezení provozu plicního podle něj potrvá jen do chvíle, než bude stav lékařů doplněn a situace na oddělení se zlepší.

KZ spravuje pět páteřních nemocnic Ústeckého kraje, vedle Ústí i v Teplicích, Mostě, Chomutově a Děčíně, se potýká s podstavem lékařského personálu dlouhodobě.

V současnosti jí chybí zhruba šedesát lékařů a 120 zdravotních sester. Kvůli tomu už musela v minulosti například dočasně uzavřít dětské oddělení v Děčíně.

„V personální oblasti pokračujeme stejně jako v minulosti v úsilí o stabilizaci zdravotnického personálu všech našich pěti nemocnic, hlavně v lékařských a sesterských profesích,“ poznamenal Jiří Novák, předseda představenstva KZ.