Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Děčínský statek pro postižené dovezl ze Skotska terapeutické krávy

  8:35aktualizováno  8:35
Občanské sdružení Jurta, které v Děčíně Nebočadech zaměstnává lidi s mentálním postižením, dovezla speciální irské plemeno krav dexter. Kromě chovu na maso je vhodné i k terapeutickým účelům. Zvířata jsou vysoká zhruba metr deset, mají kudrnatou ofinku padající na široká čela a sytě hnědé oči.

David Landsperský z občanského sdružení Jurta u býčků irského plemene dexter, které na statku v Děčíně Nebočadech najde využití v terapii, výuce i chovu na maso. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

„Však také v popisu tohoto plemene stojí, že mají laskavý a mírný pohled. Už jsem se s jedním líbal,“ směje se šéf Jurty David Landsperský u ohrady se třemi dovezenými býčky. Na louce nad statkem se zatím pase asi čtyřicet krav stejného plemene.

Krávy dexter přivezl do Česka jako první herec Jan Kačer, po něm je začal chovat i další herec Karel Roden. „Je tu víc drobných chovatelů, naše stádo je ale největší,“ chlubí se Landsperský.

Fotogalerie

Jurta irské krávy přivezla ze Skotska. „Zní to divně, ale je to tak. Máme je od starého Ira, který v době krize prodal svoji irskou farmu, za utržené peníze koupil větší ve Skotsku a tam dextery chová,“ popisuje Landsperský původ stáda.

Krávy do Děčína putovaly týden. Podle nařízení totiž nesmí celou cestu absolvovat v jednom zátahu, mají tak přestávky na pastvu. Každý kus dobytka tohoto plemene má záznam v plemenné knize. Jsou to všechno čistokrevné kusy, záznamy se vedou desítky let zpátky, každý kus má své jméno. Ty v Jurtě nesou jména skotská, až bude mít Jurta vlastní odchov, dostanou jména česká.

„Je to opravdu staré plemeno. Začalo se chovat v 18. století a jméno nese podle muže, jenž ho vyšlechtil. Říká se mu také kráva chudých,“ přibližuje Landsperský.

Protože je plemeno menšího vzrůstu než běžný skot a je z něj méně masa i mléka, mohl si ho dovolit i chudší člověk. Plemeno dexter je přitom velmi odolné, vzhledem k osrstění je schopné žít bez problému celý rok venku.

Na statku se střídají desítky klientů

Jurta bude mít z chovu několikerý užitek. Ten první je terapeutický pro klienty, poslouží i jako učební pomůcka pro lesní školku a školu a v neposlední řadě skončí některé kusy na talířích v restauraci, kterou Jurta právě buduje.

Stejnou funkci mají i ostatní zvířata chovaná na statku Jurty. Patří sem staré plemeno maďarských kudrnatých prasat, odolné ovce, nezvyklé druhy slepic a kohoutů, perličky či husy.

Na statku se ročně vystřídá na šest desítek lidí s mentálním postižením. „Podívejte se, jak krásně práci zvládají,“ ukazuje Landsperský na uklizené výběhy. Strach o postižené lidi mezi zvířaty nemá.

„Ještě se nestalo, že by nějaké zvíře někoho napadlo. Naopak, ta zvířata jsou šťastná za to, že se o ně někdo stará a má o ně zájem. Na všechno dohlížejí sociální pracovníci, takže lidé jsou v bezpečí,“ říká Landsperský.

Ke kravám ale zatím klienti Jurty nechodí. Musí si na ně nejprve zvyknout.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

K opravené trati chce Moldava i hezké nádraží, obnova začne příští rok

Současný pohled na nádražní budovu na Moldavě.

Na železniční trati do krušnohorské Moldavy se po opravě za několik měsíců obnoví provoz. V dohledné době by se pak měl...

Francouz šel 2 200 kilometrů uctít v Litvínově strýce a jiné oběti válek

Francouzský spisovatel Laurent Guillet na litvínovském hřbitově.

K památníku na litvínovském hřbitově dopoledne dorazil po téměř 2 200 kilometrech pěšky francouzský spisovatel Laurent...

Najdete na iDNES.cz