Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Děčínský statek pro postižené dovezl ze Skotska terapeutické krávy

  8:35aktualizováno  8:35
Občanské sdružení Jurta, které v Děčíně Nebočadech zaměstnává lidi s mentálním postižením, dovezla speciální irské plemeno krav dexter. Kromě chovu na maso je vhodné i k terapeutickým účelům. Zvířata jsou vysoká zhruba metr deset, mají kudrnatou ofinku padající na široká čela a sytě hnědé oči.

David Landsperský z občanského sdružení Jurta u býčků irského plemene dexter, které na statku v Děčíně Nebočadech najde využití v terapii, výuce i chovu na maso. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

„Však také v popisu tohoto plemene stojí, že mají laskavý a mírný pohled. Už jsem se s jedním líbal,“ směje se šéf Jurty David Landsperský u ohrady se třemi dovezenými býčky. Na louce nad statkem se zatím pase asi čtyřicet krav stejného plemene.

Krávy dexter přivezl do Česka jako první herec Jan Kačer, po něm je začal chovat i další herec Karel Roden. „Je tu víc drobných chovatelů, naše stádo je ale největší,“ chlubí se Landsperský.

Fotogalerie

Jurta irské krávy přivezla ze Skotska. „Zní to divně, ale je to tak. Máme je od starého Ira, který v době krize prodal svoji irskou farmu, za utržené peníze koupil větší ve Skotsku a tam dextery chová,“ popisuje Landsperský původ stáda.

Krávy do Děčína putovaly týden. Podle nařízení totiž nesmí celou cestu absolvovat v jednom zátahu, mají tak přestávky na pastvu. Každý kus dobytka tohoto plemene má záznam v plemenné knize. Jsou to všechno čistokrevné kusy, záznamy se vedou desítky let zpátky, každý kus má své jméno. Ty v Jurtě nesou jména skotská, až bude mít Jurta vlastní odchov, dostanou jména česká.

„Je to opravdu staré plemeno. Začalo se chovat v 18. století a jméno nese podle muže, jenž ho vyšlechtil. Říká se mu také kráva chudých,“ přibližuje Landsperský.

Protože je plemeno menšího vzrůstu než běžný skot a je z něj méně masa i mléka, mohl si ho dovolit i chudší člověk. Plemeno dexter je přitom velmi odolné, vzhledem k osrstění je schopné žít bez problému celý rok venku.

Na statku se střídají desítky klientů

Jurta bude mít z chovu několikerý užitek. Ten první je terapeutický pro klienty, poslouží i jako učební pomůcka pro lesní školku a školu a v neposlední řadě skončí některé kusy na talířích v restauraci, kterou Jurta právě buduje.

Stejnou funkci mají i ostatní zvířata chovaná na statku Jurty. Patří sem staré plemeno maďarských kudrnatých prasat, odolné ovce, nezvyklé druhy slepic a kohoutů, perličky či husy.

Na statku se ročně vystřídá na šest desítek lidí s mentálním postižením. „Podívejte se, jak krásně práci zvládají,“ ukazuje Landsperský na uklizené výběhy. Strach o postižené lidi mezi zvířaty nemá.

„Ještě se nestalo, že by nějaké zvíře někoho napadlo. Naopak, ta zvířata jsou šťastná za to, že se o ně někdo stará a má o ně zájem. Na všechno dohlížejí sociální pracovníci, takže lidé jsou v bezpečí,“ říká Landsperský.

Ke kravám ale zatím klienti Jurty nechodí. Musí si na ně nejprve zvyknout.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Policisté i ochránci dohlédnou na klid při hnízdění chráněných sokolů

Samice Růženka, která se roky pářila se starým nemocným samcem a pak marně bez...

Prvních šest párů kriticky ohrožených sokolů se vrátilo do CHKO České středohoří. Jedna samice si ke hnízdění stejně...

Podvodník v Roudnici vybíral na charitu, lidi oslovoval jako neslyšící

Dárcovská listina neexistujícího sdružení, jehož jménem cizinec vystupoval.

Lidé v Roudnici nad Labem upozornili policii na cizince, který se pokoušel u nákupního centra vybírat peníze na...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Najdete na iDNES.cz