Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Starostové haly u Přestanova podporují, firma slíbila ohled k přírodě

  8:07aktualizováno  8:07
Velkou podporu starostů Přestanova a Chabařovic na Ústecku má plánovaný projekt na vybudování obří průmyslové zóny o čtyřech montážních halách mezi oběma obcemi. Do budoucna by v ní mohlo najít práci 1 100 lidí. Investor slibuje, že neohrozí chráněné živočichy, kteří tu žijí.

Po stavbě hal vznikne podél silnice z Ústí do Teplic kilometrový pás průmyslových objektů. | foto: Karel Pešek, MAFRA

"Žádným způsobem nám to tu nevadí, co se týká našeho města. Žádné protesty místních jsme nezaznamenali. A myslíme si, že v současné době je potřeba, aby lidi měli kam chodit do práce," řekl tento týden starosta Chabařovic Josef Kusebauch na veřejném projednání záměru firmy Euroform.

Zóna u Přestanova

Měla by se rozkládat u křižovatky v Přestanově, z níž vybíhají silnice na Ústí, Teplice, Chabařovice a Krupku.

Ze 31 hektarů vytyčené plochy zaberou samotné haly třetinu, zbytek bude pro zázemí montoven, skladů a něco pro kompenzační opatření kvůli živočichům.

Průmyslová zóna by měla bezprostředně sousedit s Malým a Velkým Lučním rybníkem, které slouží lidem z okolí ke koupání a jako rekreační areál.

Územní plán s tímto typem staveb v oblasti počítá už od roku 2002.

"Nemáme žádné námitky. Životní prostředí se v ničem nezhorší, ani ovzduší, ani jiné věci," dodal starosta Přestanova Jiří Černý. Jinak ale veřejná diskuse o takto významném projektu zájem nevzbudila, z řad veřejnosti na ni nedorazilo ani pět lidí.

Průmyslová zóna s rozlohou 31 hektarů na okolí nebude mít zničující vliv, na druhou stranu se ale propojí s podobným areálem u zastávky MHD Besta u Přestanova a na opačném konci plynule naváže na chabařovické strojírny, takže podél silnice I/13 se rozprostře více než kilometrový pás průmyslových objektů.

V lokalitě plánované pro výstavbu čtveřice hal se přitom vyskytuje na deset chráněných živočišných druhů, z nichž nejvzácnější je kriticky ohrožený brouk střevlík zlatitý. Zástupci firmy na jednání všechny přítomné ujišťovali, že při budování areálu budou postupovat s maximální šetrností k okolí.

"Společnost má ochranu přírody jako jednu ze svých priorit," poznamenal v diskusi za firmu Josef Müller.

Část areálu zůstane netknutá kvůli živočichům

Společnost na jednání slíbila, že v rámci lokality nechá netknutých 3,5 hektaru půdy pro živočichy, kolem protékajícího Habartického potoka vytyčí 145 metrů široký koridor či instaluje propustě, jež mají obojživelníky nasměrovat mimo areál k potoku.

Během jednání Václav Beran z České ornitologické společnosti upozornil, že na realizaci avizovaných kompenzací je třeba dohlédnout.

"Kompenzační opatření velmi často nejsou realizována tak, jak jsou plánována," upozornil Beran. A připomněl, že ornitologická společnost se kvůli výskytu řady ptáků v lokalitě bude účastnit další fáze řízení o povolení projektu.

Veřejné projednání je předposledním krokem procesu EIA, který má posoudit vliv záměru na životní prostředí. Na řadě je nyní krajský úřad, který vypořádá připomínky účastníků řízení a rozhodne o vydání stanoviska. "Krajský úřad Ústeckého kraje vydá rozhodnutí zhruba v druhé polovině června," řekla mluvčí Magdalena Hanáčková.

Například rada kraje je proti záměru v současné podobě, i její námitky tak bude posuzovat krajský úřad. Pokud úřad na projekt kývne, firma si bude moct požádat o územní rozhodnutí a poté stavební povolení. Případný začátek stavby čtveřice hal se dá odhadnout na konec letošního či první pololetí příštího roku.

Jakkoliv investor slibuje více než tisícovku pracovních míst, záměr produkce zóny je zatím velmi obecný. Firma stále nespecifikovala, co by se mělo v halách skladovat a jaké zboží by v nich zaměstnanci montovali.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Další z rubriky

Studenti navrhli, jak by šlo oživit území bývalé plovárny v Krupce

Některé z vystavených studentských návrhů.

Studenti z Česka i zahraničí se zapojili do projektu, jehož cílem bylo vytvořit návrh, jak by se mohlo do budoucna...

Francouz šel 2 200 kilometrů uctít v Litvínově strýce a jiné oběti válek

Francouzský spisovatel Laurent Guillet na litvínovském hřbitově.

K památníku na litvínovském hřbitově dopoledne dorazil po téměř 2 200 kilometrech pěšky francouzský spisovatel Laurent...

Chůze naboso je pro ni životní styl, neobouvá se ani do divadla

Ivana Hluštíková z Loun chodí už několik let bez bot.

Ivana Hluštíková z Loun chodí už pár let bez bot. Na zahradu, do města a klidně i do divadla. Patří ke skupině lidí,...

Najdete na iDNES.cz