Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Starostové haly u Přestanova podporují, firma slíbila ohled k přírodě

  8:07aktualizováno  8:07
Velkou podporu starostů Přestanova a Chabařovic na Ústecku má plánovaný projekt na vybudování obří průmyslové zóny o čtyřech montážních halách mezi oběma obcemi. Do budoucna by v ní mohlo najít práci 1 100 lidí. Investor slibuje, že neohrozí chráněné živočichy, kteří tu žijí.

Po stavbě hal vznikne podél silnice z Ústí do Teplic kilometrový pás průmyslových objektů. | foto: Karel Pešek, MAFRA

"Žádným způsobem nám to tu nevadí, co se týká našeho města. Žádné protesty místních jsme nezaznamenali. A myslíme si, že v současné době je potřeba, aby lidi měli kam chodit do práce," řekl tento týden starosta Chabařovic Josef Kusebauch na veřejném projednání záměru firmy Euroform.

Zóna u Přestanova

Měla by se rozkládat u křižovatky v Přestanově, z níž vybíhají silnice na Ústí, Teplice, Chabařovice a Krupku.

Ze 31 hektarů vytyčené plochy zaberou samotné haly třetinu, zbytek bude pro zázemí montoven, skladů a něco pro kompenzační opatření kvůli živočichům.

Průmyslová zóna by měla bezprostředně sousedit s Malým a Velkým Lučním rybníkem, které slouží lidem z okolí ke koupání a jako rekreační areál.

Územní plán s tímto typem staveb v oblasti počítá už od roku 2002.

"Nemáme žádné námitky. Životní prostředí se v ničem nezhorší, ani ovzduší, ani jiné věci," dodal starosta Přestanova Jiří Černý. Jinak ale veřejná diskuse o takto významném projektu zájem nevzbudila, z řad veřejnosti na ni nedorazilo ani pět lidí.

Průmyslová zóna s rozlohou 31 hektarů na okolí nebude mít zničující vliv, na druhou stranu se ale propojí s podobným areálem u zastávky MHD Besta u Přestanova a na opačném konci plynule naváže na chabařovické strojírny, takže podél silnice I/13 se rozprostře více než kilometrový pás průmyslových objektů.

V lokalitě plánované pro výstavbu čtveřice hal se přitom vyskytuje na deset chráněných živočišných druhů, z nichž nejvzácnější je kriticky ohrožený brouk střevlík zlatitý. Zástupci firmy na jednání všechny přítomné ujišťovali, že při budování areálu budou postupovat s maximální šetrností k okolí.

"Společnost má ochranu přírody jako jednu ze svých priorit," poznamenal v diskusi za firmu Josef Müller.

Část areálu zůstane netknutá kvůli živočichům

Společnost na jednání slíbila, že v rámci lokality nechá netknutých 3,5 hektaru půdy pro živočichy, kolem protékajícího Habartického potoka vytyčí 145 metrů široký koridor či instaluje propustě, jež mají obojživelníky nasměrovat mimo areál k potoku.

Během jednání Václav Beran z České ornitologické společnosti upozornil, že na realizaci avizovaných kompenzací je třeba dohlédnout.

"Kompenzační opatření velmi často nejsou realizována tak, jak jsou plánována," upozornil Beran. A připomněl, že ornitologická společnost se kvůli výskytu řady ptáků v lokalitě bude účastnit další fáze řízení o povolení projektu.

Veřejné projednání je předposledním krokem procesu EIA, který má posoudit vliv záměru na životní prostředí. Na řadě je nyní krajský úřad, který vypořádá připomínky účastníků řízení a rozhodne o vydání stanoviska. "Krajský úřad Ústeckého kraje vydá rozhodnutí zhruba v druhé polovině června," řekla mluvčí Magdalena Hanáčková.

Například rada kraje je proti záměru v současné podobě, i její námitky tak bude posuzovat krajský úřad. Pokud úřad na projekt kývne, firma si bude moct požádat o územní rozhodnutí a poté stavební povolení. Případný začátek stavby čtveřice hal se dá odhadnout na konec letošního či první pololetí příštího roku.

Jakkoliv investor slibuje více než tisícovku pracovních míst, záměr produkce zóny je zatím velmi obecný. Firma stále nespecifikovala, co by se mělo v halách skladovat a jaké zboží by v nich zaměstnanci montovali.

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Školáci už nehlasují jen pro „mekáč“, ale pro více zdravých podniků

Pohled z věže kostela sv. Štěpána na centrum Litoměřic.

Školáci v Litoměřicích si přejí, aby radnice ve městě vybudovala lezeckou stěnu a zábavní skákací park. Tyto návrhy...

Za únos ženy pro výkupné dostali senioři vězení, odvlekli ji od školky

Obžalovaný Hanzálek skrýval tvář před objektivy, vpravo stojí obžalovaný Rázl.

Krajský soud poslal do vězení čtveřici mužů za předloňský únos matky dvou dětí z Ústí nad Labem. Uložil jim tresty na 3...

Soud zprostil obžaloby exředitelku, jež školku zásobovala ze svého obchodu

Lavice obžalovaných u Krajského soudu v Hradci Králové zůstala prázdná.

Soud v Lounech zprostil obžaloby ze zpronevěry exředitelku mateřské školy v Podbořanech. Důkazy předložené státní...

Najdete na iDNES.cz