Pokud by plán altenbergského starosty vyšel, měli by to Češi na zimní olympiádu blíž než kdy jindy. (Ilustrační snímek)

Pokud by plán altenbergského starosty vyšel, měli by to Češi na zimní olympiádu blíž než kdy jindy. (Ilustrační snímek) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Sasové uvažují o olympiádě v Krušných horách, závodilo by se i v Česku

  • 69
Zimní olympijské hry v roce 2026 by se mohly konat v Krušných horách. Usiluje o to starosta saského městečka Altenberg Thomas Kirsten. Protože samotné Sasko by nejspíš nedokázalo nabídnout odpovídající podmínky pro všechny disciplíny, některé závody by se podle Kirstenova plánu jely i v Česku.

"Vybojujeme Sasku pro rok 2026 olympiádu. Jsme milovníci zimních sportů, máme dobré argumenty, aby byla v Krušných horách," tvrdí neochvějně devětapadesátiletý Kirsten, který byl dříve úspěšným německým biatlonistou.

Kolik stojí zimní olympijské hry

2002: v pořadí 19. zimní olympijské hry v americkém Salt Lake City stály 1,2 miliardy dolarů

2006: hry v italském Turíně vyšly na 3,6 miliardy eur

2010: v kanadském Vancouveru měla zimní olympiáda úspornější rozpočet 1,6 miliardy dolarů

2014: do blížících se her v Soči naopak Rusko pumpuje nevídané sumy, zatím poslední odhad je mezi 18 a 23 miliardami dolarů

Příhraniční Altenberg je se sportem spojený už nyní, na tamní bobové dráze se pravidelně konají mistrovství světa a světové poháry. Pravidelně se tam závodí na běžkách, v biatlonovém areálu se jezdí závody evropského významu. V blízkém Geisingu je hala na curling.

Pro olympiádu to ještě nestačí, ale Kirsten ve svých plánech, které už se spolupracovníky představuje saské vládě, počítá s dalšími středisky - Klingenthalem, Oberewiesenthalem, Chemnitzem i Drážďanami.

"Tratě na německé straně Krušných hor ale také nestačí, takže si dovedu představit, že některé soutěže by byly i na české straně. Aby olympiádu pořádaly dvě hostitelské země, to tu ještě nikdy nebylo," řekl Kirsten MF DNES.

Podle něj by se soutěžit mohlo například v Kraslicích, Jáchymově, Kovářské, na Klínovci, ale i v Libereckém kraji - ve Vesci.

Český olympijský výbor plány zná jen z německých médií

"Máte řadu krásných sportovišť a proč nespolupracovat. Vždyť i při přípravě olympiády v Lipsku se počítalo, že část her bude v Hamburku," argumentuje Kirsten.

Český olympijský výbor o těchto plánech ví pouze z německých médií. "Německý olympijský výbor to zatím neřeší. Jakmile by se to stalo jeho projektem a nás jejich výbor oslovil, pak bychom se tím začali zabývat. Zatím je vše čistě v teoretické rovině," řekl mluvčí Českého olympijského výboru Alexandr Kliment.

Altenberský starosta svůj nápad zveřejnil v prosinci. Krátce poté, co Bavoři v referendu hlasovali proti záměru pořádat v roce 2022 zimní olympiádu v Mnichově.

"Nemělo smysl mít dva německé kandidáty na pořadatelství. Nyní vznikla úplně jiná situace," vysvětluje Kirsten. Už má i přípravný výbor pro pořádání her, ve kterém je například bývalá německá skeletonistka Diana Sartorová.

V Albertville i Lillehammeru to také dokázali, říká starosta

Příznivců jeho nápadu přibývá. Například v hlasování pěti tisíc lidí, které na svém webu uspořádal deník Bild, se pro konání her v Sasku vyslovilo 70 procent čtenářů. Kirsten proto věří, že olympiáda v Sasku má u místních podporu a odmítnutí jako v Bavorsku jí nehrozí.

Sasko by se tak mohlo zahojit po neúspěšné kandidatuře Lipska na letní olympijské hry v roce 2012. Mezinárodní olympijský výbor tehdy usoudil, že Lipsko je na takovou akci moc malé, a dal přednost Londýnu.

"Zimní hry jsou menší než letní. A Albertville nebo Lillehammer, to byla malá místa. Co dokázali oni, můžeme zopakovat i my," míní Kirsten. Nyní se chystá své plány představit české konzulce v Drážďanech.

Kolik by hry v Sasku stály, Kirsten zatím netuší. Představu si lze udělat podle částky z Vancouveru 2010. Tam hry vyšly na 1,6 miliardy dolarů. S megalomanskými plány na chystanou zimní olympiádu v Soči za 18 miliard dolarů se Kristen porovnávat nechystá.

"Takové zbytečné investice nechceme. Problém v Sasku i Česku je podobný, mladí lidé z pohraničí odchází. My je i tím tady chceme udržet, region rozvíjet. V první řadě nás nyní čeká udělat studii, která zjistí, co už máme a co bychom potřebovali. Nejde jen o sportoviště, ale dopravu, cesty, hotely," vypočítává Kirsten.

Myšlenka zajímavá, ale vyhlášená předčasně, soudí další

Myšlenka se zalíbila i drážďanskému náměstku primátorky Dirku Hilbertovi, nicméně počítá s tím, že kvůli náročné přípravě by mohla být až po roce 2030. "Je ale nutná dobrá příprava," míní Hilbert.

Někteří politici ale Kirstenovi vyčítají, že svůj plán vyhlásil předčasně.

"Uznávám, že můj postup nebyl nejdiplomatičtější, ale po krachu olympiády v Mnichově jsem chtěl být první. Míst v Německu, kde by olympiáda mohla být, je totiž víc," komentuje to Kirsten.