Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ústí zvažuje, že povolí jednu obří hernu. Byla by pod Mariánskou skálou

  15:25aktualizováno  15:25
Ústečtí politici přišli s neobvyklým nápadem, jak regulovat hazard ve městě. Automaty chtějí soustředit a uzavřít pod Mariánskou skálou, kde by byly přímo pod dohledem policie. Byla by to jediná povolená herna ve městě.

Herna by podle návrhu byla v prostorách bývalého bowlingu v areálu krytého parkoviště, které je od centra oddělené rušnou křižovatkou. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Počítá s tím jeden ze dvou návrhů, které nyní vedení města zpracovává. Jediná herna by byla vedle benzinky a garáží pod Mariánskou skálou v prostorách, kde byl dříve bowling. Obsadila by ho firma, která by ve výběrovém řízení nabídla nejvyšší nájem. Smlouva by byla uzavřena na dva roky.

„Výhodou je, že hned naproti přes silnici je služebna policie. Počítáme s tím, že by v herně bylo asi sto automatů,“ podotkl náměstek ústeckého primátora Martin Hausenblas z hnutí PRO! Ústí. Nyní je ve městě asi 80 heren a v nich zhruba 800 automatů.

Na poplatcích z provozu automatů loni město Ústí nad Labem utržilo bezmála 79 milionů korun. Právě peníze jsou důvodem, proč jsou politici k hazardu tolerantní. Také hnutí PRO! Ústí herny nezruší úplně, přestože to před volbami slibovalo a s iniciativou Ústí BEZ hazardu na podzim vyvolalo referendum o budoucnosti automatů ve městě.

„Hlavním důvodem je reálný stav městské kasy. Identifikovali jsme významná rizika, která by mohla ohrozit financování města v roce 2016,“ sdělil Hausenblas. Z peněz získaných z výherního byznysu jsou totiž financovány ústecké městské obvody.

Opozice zatím návrh hodnotí opatrně

Opozice je v hodnocení nápadu soustředit automaty na jedno místo zatím zdrženlivá. „Slyším to poprvé od vás a nemám k tomu dost informací a podkladů,“ řekla například zastupitelka ČSSD Marie Čápová. Stejně reagoval i její stranický kolega Jan Eichler.

„Mně se to moc nezdá. Herny s sebou nesou patologické jevy, na druhou stranu je to podnikání jako každé jiné. A já jsem proti plošným zákazům obecně. Myslím, že stačí regulace, jaká platí nyní,“ řekl k návrhu Libor Turek z ODS.

Nyní v Ústí platí vyhláška, která vyjmenovává místa, kde herny být mohou. „Podle policie s nimi není problém,“ poznamenal Turek.

Provozovatelé heren upozorňují na to, že plošný zákaz by z mnoha lidí udělal nezaměstnané. „Tady jsou zaměstnaní čtyři lidi. Plus tři technici, tři účtaři, jeden dva údržbáři. Navíc by se tady lidi jen sebrali a jeli by hrát do Teplic,“ říká provozovatel herny na rohu Pařížské ulice.

Pokud by město zákaz heren schválilo, je odhodlaný žalovat ho o peníze, které investoval do vzduchotechniky a dalších oprav. „A to by udělali i ostatní,“ dodal.

Druhá varianta počítá s více hernami

Druhá varianta, kterou nyní město zvažuje, je mírnější. Počítá s větším počtem heren, povolené by ale byly jen ty, které jsou dostatečně daleko od škol, veřejných budov a zdravotních zařízení. V povolených hernách by bylo přesně stanovené množství automatů.

„K uvedeným variantám bude zpracována finanční analýza včetně dopadů regulace hazardu,“ uvedla mluvčí Romana Macová. Která verze vyhraje, bude jasné do 31. května, kdy má náměstek primátora Hausenblas předložit radě města návrh vyhlášky.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Dělnická strana chystá i přes zákaz města protest přímo v centru Dubí

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Dubí zakázalo shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti, které se mělo konat v centru města. Radnice nabízí k...

Za dvojnásobnou vraždu v kolonii soudí jen komplice, vrah se zastřelil

Obžalovaný Jaroslav Topinka před ústeckým krajským soudem.

Soud v Ústí nad Labem začal projednávat dvojnásobnou vraždu v zahradní kolonii ve Střížovicích. Jaroslav Topinka je...

Rybáři dostali výpověď z jezera na golfovém hřišti, byly na ně stížnosti

Golfové hřiště s vodní plochou ve Všebořicích.

O trofejní rybářský revír přijdou koncem roku ústečtí rybáři. Od společnosti CZ Golf Investment, s níž měli smlouvu o...

Najdete na iDNES.cz