Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ústí zvažuje, že povolí jednu obří hernu. Byla by pod Mariánskou skálou

  15:25aktualizováno  15:25
Ústečtí politici přišli s neobvyklým nápadem, jak regulovat hazard ve městě. Automaty chtějí soustředit a uzavřít pod Mariánskou skálou, kde by byly přímo pod dohledem policie. Byla by to jediná povolená herna ve městě.

Herna by podle návrhu byla v prostorách bývalého bowlingu v areálu krytého parkoviště, které je od centra oddělené rušnou křižovatkou. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Počítá s tím jeden ze dvou návrhů, které nyní vedení města zpracovává. Jediná herna by byla vedle benzinky a garáží pod Mariánskou skálou v prostorách, kde byl dříve bowling. Obsadila by ho firma, která by ve výběrovém řízení nabídla nejvyšší nájem. Smlouva by byla uzavřena na dva roky.

„Výhodou je, že hned naproti přes silnici je služebna policie. Počítáme s tím, že by v herně bylo asi sto automatů,“ podotkl náměstek ústeckého primátora Martin Hausenblas z hnutí PRO! Ústí. Nyní je ve městě asi 80 heren a v nich zhruba 800 automatů.

Na poplatcích z provozu automatů loni město Ústí nad Labem utržilo bezmála 79 milionů korun. Právě peníze jsou důvodem, proč jsou politici k hazardu tolerantní. Také hnutí PRO! Ústí herny nezruší úplně, přestože to před volbami slibovalo a s iniciativou Ústí BEZ hazardu na podzim vyvolalo referendum o budoucnosti automatů ve městě.

„Hlavním důvodem je reálný stav městské kasy. Identifikovali jsme významná rizika, která by mohla ohrozit financování města v roce 2016,“ sdělil Hausenblas. Z peněz získaných z výherního byznysu jsou totiž financovány ústecké městské obvody.

Opozice zatím návrh hodnotí opatrně

Opozice je v hodnocení nápadu soustředit automaty na jedno místo zatím zdrženlivá. „Slyším to poprvé od vás a nemám k tomu dost informací a podkladů,“ řekla například zastupitelka ČSSD Marie Čápová. Stejně reagoval i její stranický kolega Jan Eichler.

„Mně se to moc nezdá. Herny s sebou nesou patologické jevy, na druhou stranu je to podnikání jako každé jiné. A já jsem proti plošným zákazům obecně. Myslím, že stačí regulace, jaká platí nyní,“ řekl k návrhu Libor Turek z ODS.

Nyní v Ústí platí vyhláška, která vyjmenovává místa, kde herny být mohou. „Podle policie s nimi není problém,“ poznamenal Turek.

Provozovatelé heren upozorňují na to, že plošný zákaz by z mnoha lidí udělal nezaměstnané. „Tady jsou zaměstnaní čtyři lidi. Plus tři technici, tři účtaři, jeden dva údržbáři. Navíc by se tady lidi jen sebrali a jeli by hrát do Teplic,“ říká provozovatel herny na rohu Pařížské ulice.

Pokud by město zákaz heren schválilo, je odhodlaný žalovat ho o peníze, které investoval do vzduchotechniky a dalších oprav. „A to by udělali i ostatní,“ dodal.

Druhá varianta počítá s více hernami

Druhá varianta, kterou nyní město zvažuje, je mírnější. Počítá s větším počtem heren, povolené by ale byly jen ty, které jsou dostatečně daleko od škol, veřejných budov a zdravotních zařízení. V povolených hernách by bylo přesně stanovené množství automatů.

„K uvedeným variantám bude zpracována finanční analýza včetně dopadů regulace hazardu,“ uvedla mluvčí Romana Macová. Která verze vyhraje, bude jasné do 31. května, kdy má náměstek primátora Hausenblas předložit radě města návrh vyhlášky.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Začněte řešit zoufalou situaci Předlic, vyzývá Ústí po požáru spolek

Aktivista Miroslav Brož na převážně romském sídlišti ve Šluknově.

Ranní požár bytového domu v ústeckých Předlicích, při němž se zranilo 20 lidí, je podle místního spolku Amare důsledkem...

Dětem přiotráveným v Předlicích je líp. Hořelo od přímotopu, soudí obyvatel

Záchrana obyvatel hořícího domu v Předlicích.

Zdravotní stav jedenácti hospitalizovaných dětí, které se ve čtvrtek nadýchaly zplodin z hoření při požáru bytového...

Dopravní podnik Chomutova a Jirkova modernizuje vozový park

V Chomutově nyní jezdí 16 trolejbusů, deset z nich je starých dvacet a více let.

Dopravní podnik měst Chomutova a Jirkova pořídí do roku 2020 třicet nových trolejbusů a autobusů za více než 274...

Najdete na iDNES.cz