VIDEO: Koncerty Tří sester rozsvítí Fanánkova pivní noha od studentky

  • 13
Koncerty ke 30. výročí legendární kapely Tři sestry „rozsvítí“ netradiční doplněk. Frontman kapely Lou Fanánek Hagen je odehraje s pivonohou, svítící protézou ve tvaru pivní sklenice, kterou vymyslela studentka vizuálního designu ústecké univerzity Markéta Matějková.

S nápadem na trochu jinou protézu přišel na konci loňského roku sám Fanánek, civilním jménem František Moravec, jemuž v roce 1986 vlak amputoval nohu pod kolenem.

Markéta Matějková

Vystudovala Střední uměleckou školu Václava Hollara v Praze.

Nyní studuje 4. ročník bakalářského studia, obor Vizuální design na Fakultě umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.

Letos obor ukončí a chce pokračovat v magisterském studiu.

Žije v Praze, je jí 24 let.

„Každý rok se snažím přijít s nějakým kostýmem, před čtyřmi roky jsem začal panem Pivem, loni jsem měl na sobě Star Trek, letos jsem chtěl pojmout trochu tu nohu. Často vystupuji v kraťasech a ta noha je pro mě charakteristická, takže myslím, že je dobrý ji ukázat,“ přiblížil Fanánek.

Loni začátkem října se proto obrátil na svého známého, výtvarníka Pavla Beneše, který vyučuje na ústecké fakultě umění a designu. Byla to logická volba. Právě Beneš je autorem známého loga Tří sester v podobě kosočtverce se třemi čárkami uprostřed.

„Bylo to v roce 1990, když jsem navrhl obal desky Tří sester Alkáč je největší kocour. Nešlo jim o logo, ale o obal. Ale tohle se hodně chytilo,“ říká Beneš ke své spolupráci s kapelou. Jeho kosočtverec se třemi čárkami vypadá jednoduše, právě v tom je však jeho síla. „Jak se říká, jazyk Rolling Stones také do sněhu nevyčůráš,“ poznamenal výtvarník.

Koncertní protéza vznikla jako semestrální práce

Téma koncertní protézy pro Fanánka Beneš zadal jako semestrální práci svým studentům. Fanánek pak začátkem ledna přijel do Ústí nad Labem, aby studentům ukázal svou skutečnou protézu, vysvětlil, jak funguje a které technické požadavky má splňovat.

Měl ještě jedno zadání: „Je to pomůcka, která je mojí součástí a měla by se uzpůsobit ke mně.“ Jinak nechal tvůrcům volnou ruku.

Tématu se chopilo devět studentů. Někdo tvořil punkovou protézu ze spínacích špendlíků, jiný ji složil ze zbytků z garáže. Markéta Matějková přišla se štucem, který je navíc podobný tvaru nohy.

„Pivo se kolem kapely motá pořád,“ říká. Tři sestry měly k pivu vždycky blízko, o pivu zpívají a jedno ze speciálních piv nese i jejich jméno.

Předminulé úterý byl Fanánek v Ústí znovu a vybral vítěze. „Pivní návrh se mi líbil nejvíc, ke koncertům sedne úplně přesně. Těším se na to,“ poznamenal.

Studentka si nejprve musela pustit, co Tři sestry hrají

Matějková se přitom před svou prací musela nejprve „dovzdělat“. „Poslouchám všechno možné, ale Tři sestry ne, proto jsem si na internetu pouštěla klipy kvůli inspiraci. A pivo vůbec nepiju,“ směje se.

Původně měla několik variant. „Přemýšlela jsem, že by noha mohla být dvouplášťová, aby se do ní dala nalít voda. Nakonec jsem si ale řekla, že důležitější je tvar, záleželo mi na tom, aby to dobře vypadalo,“ líčí. Z jejího štucu se proto napít nepůjde.

„Říkám jí pivonoha, padl také návrh pivotéza, ale studenti při hlasování jasně zvolili pivonohu,“ přibližuje Matějková.

V tuto chvíli má teprve model složený z fotografie piva, kterou stočila a obalila fólií. Navrch stříkla montážní pěnu. Pravá Fanánkova koncertní protéza bude s největší pravděpodobností vyrobena z pryskyřice a bude svítit.

„Přemýšlím, jestli dám dovnitř svítící kroužek nebo LED diody. Kolegové navrhovali udělat to na baterky, ale jejich výměna by byla dost nepohodlná. Nejspíš to udělám tak, aby se dala nabíjet a vydržela svítit třeba osm hodin,“ říká.

Pivonoha objede republiku i Slovensko, pak skončí v muzeu

S Fanánkem řeší i další detaily a velikost protézy. „On mi dá jednu z těch svých, abych podle ní mohla vyrobit tu pivní,“ říká Matějková.

Hotovou pivonohu má odevzdat v polovině května, aby Fanánek mohl už se světelnou atrakcí odzpívat narozeninový open air koncert k 30. výročí fungování Tří sester, který se odehraje 23. května v pražském Braníku.

„Tam se noha ukáže poprvé, pak projede celou republiku, i na Slovensko se podívá. Pak půjde do sesterského muzea, protože na běžné nošení to nebude,“ doplnil Lou Fanánek Hagen.