Pirát natočil video proti sdílení. Když bude sledované, nemusí platit škodu

  • 42
Neobvyklou dohru má případ počítačového piráta Jakuba F., kterého litoměřický soud potrestal tříletou podmínkou za porušování autorských práv. Počítačové firmy nyní o jeho příběhu natočily video. Když ho zhlédne 200 tisíc lidí, Jakub F. nebude muset platit vyčíslenou škodu.

Třicetiletý skladník z Litoměřic sdílel osm let nelegální kopie počítačových programů, mezi nimiž byly například Windows 7 a Windows 8. Rozsudek si za to vyslechl loni v září.

„Šlo o trestný čin porušení práv souvisejících s právem autorským, za který byl potrestán tříletou podmínkou a propadnutím notebooku a externího disku,“ uvedla litoměřická státní zástupkyně Kateřina Doušová.

Jakubovi F. tehdy hrozilo až desetileté vězení. „Trest dostal na samé hranici sazby. Dělal to jako koníčka a soud neprokázal, že by z toho měl nějaký zisk,“ dodala Doušová.

S vymáháním náhrady škody soud poškozené společnosti odkázal na občanskoprávní řízení. Počítačové firmy škodu vyčíslily na 5,7 milionů korun, k civilnímu soudu se však případ nedostal.

Společnosti se totiž s Jakubem F. dohodly na netradičním způsobu mimosoudního vyrovnání. Sdružení BSA (Business Software Alliance), které se zabývá prosazováním bezpečného a legálního digitálního světa, s ním natočilo video. Má sloužit jako odstrašující příklad pro další piráty.

Pokud video nasbírá 200 tisíc zhlédnutí, Jakub F. nebude muset škodu platit. „Toto řešení přivítal, protože to byl vstřícný způsob, jak situaci uzavřít. Naším cílem nebylo pana F. poškodit nebo dehonestovat. Chtěli jsme jen vylíčit co nejvěrněji jeho příběh, protože takto většinou pirátství probíhá,“ uvedl mluvčí BSA v České republice Jan Hlaváč.

Na 200 tisíc zhlédnutí má předběžně dva měsíce

Videoklip vznikal zhruba měsíc, Jakub F. v něm hraje sám sebe. Hlas mu však propůjčil herec Michal Dlouhý a i ostatní postavy ve videu ztvárnili herci.

„Škodu budu moci uhradit mimosoudně, pokud můj příběh pošlete dál. Třeba jsem něco nasdílel právě vám, pomozte mi teď dosáhnout dvě stě tisíc zhlédnutí,“ říká Jakub F. na videu, které BSA umístilo na YouTube pod názvem Sdílením to začalo, sdílením to může skončit. Jakub F. ve videu popisuje, jak nelegálně zpřístupňoval odkazy ke stažení chráněných souborů, ale i to, jak si pro něj detektivové přišli přímo do práce (celé video zde).

Nahrávku vidělo do úterního dopoledne přes 45 tisíc lidí. Přestože se BSA s Jakubem F. domluvila na horizontu dvou měsíců pro nasbírání potřebného počtu zhlédnutí, tato hranice není nijak striktní.

„Není to tak, že kdyby se to po uplynutí lhůty nepodařilo, tak že bychom tlačili na uhrazení škody. Pan F. výborně spolupracoval a nechtěli jsme mu dávat nesplnitelný úkol. Sami jsme neměli představu, jak rychle se podaří video šířit,“ poznamenal Hlaváč.

Způsob, jakým BSA tento případ počítačového pirátství vyřešila, je podle Jana Hlaváče unikátní. „Nevím o tom, že by k podobnému vyrovnání někdy došlo v zahraničí. Jde ale o elegantní způsob řešení v případech, kde je šance na náhradu škody nízká. Zvlášť v případech, kdy to dotyčný nedělá za účelem zisku, ale z vlastní nevědomosti nebo hlouposti,“ řekl Hlaváč.

Pokud by se však porušování autorských práv dopouštěla firma, následovaly by podle Hlaváče mnohem razantnější kroky. „V takových případech se snažíme peníze vymoci vždy a podmínky pro vyrovnání jsou mnohem tvrdší,“ doplnil mluvčí BSA.