Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Podnikatel je obžalovaný, že mámil dotaci na wellness v sídle kmotrů

  15:24aktualizováno  15:24
Před ústeckým krajským soudem ve středu stanul podnikatel Petr Šuda, jenž se podle obžaloby snažil vymámit dotaci na stavbu wellness centra v Ústí nad Labem. Byť nakonec ke škodě nedošlo, Šudovi hrozí až desetiletý trest za podvod a poškození finančních zájmů Evropské unie.

Wellness centrum mělo vyrůst ve žlutém domě u ústeckého divadla. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Wellness centrum mělo vzniknout v domě, který patří vlivným podnikatelům Patriku Oulickému, Alexandru Novákovi a Danielu Ježkovi. Oulický, Novák a Ježek v téže budově pronajímali kanceláře dotačnímu úřadu Severozápad, který Šudovu žádost o dotaci schválil.

„Moje trestní stíhání je neoprávněné. Vůbec jsem neměl v úmyslu spáchat trestný čin a obohatit se,“ řekl Šuda před soudem.

Jeho wellness centrum mělo stát 17 milionů korun. Petr Šuda jako jednatel firmy Spring UL předložil 27. dubna 2011 žádost o dotaci přes 8,45 milionu korun; 7,2 milionu mělo jít z Evropské unie, zbytek z české kasy.

Obžaloba tvrdí, že Šuda v žádosti lhal, když uváděl své zkušenosti s projekty i specializaci firmy na wellness služby.

Wellness služby přibyly firmě až rok po žádosti

V té době měla Spring UL v předmětu podnikání maloobchod a údržbu aut, služby, obchod, realitní činnost. Masérské, rekondiční a regenerační služby přibyly až více než rok po žádosti.

Šuda namítl, že praxi a zkušenosti s thajskými masážemi měl přímo z Thajska. „A v živnostenském rejstříku to bylo uvedeno už od 8. dubna 2011,“ řekl.

Nepravdivé informace se týkají třeba jeho spolupráce s firmou Van-eso, jež je nyní v insolvenci a jejímž jednatelem byl Ladislav Cichy, kterého minulý týden ústecký krajský soud poslal do vězení kvůli obchodu s drogami. „Cichyho neznám,“ řekl Šuda.

Vinu popírá, ale několik pochybností v žádosti o dotaci nedokázal vysvětlit. Připustil i formální chyby, které ovšem podle něj udělala firma, jež mu zpracovala podklady.

Obžaloba zpochybňuje i finanční záruku na vybudování centra. Každý žadatel musí nejprve stavět za své peníze, dotaci dostává až zpětně.

Miliony byly zaslané na účet firmy účelově, říká žalobce

Šuda sice předložil výpis z účtu, na kterém bylo potřebných 17 milionů korun, podle žalobce však byla částka zaslaná na účet firmy účelově jen proto, aby žadatel vytvořil zdání, že je schopen projekt uskutečnit.

Obchodní pozadí

Firmu Spring UL vlastnil Petr Šuda dlouhá léta spolu s Theodorem Ullmannem. Do roku 2011 měl Šuda 20 procent, Ullmann 80, v roce 2011 si podíly prohodili.

Ullmanna s Oulickým pojí nejen zájem o wellness, ale i obchody z minulosti. V roce 2007 převáděl Oulický na Ullmanna za pět milionů korun svoji ústeckou stavební firmu SE stavby. O dva roky později ji Ullmann předal dál, v roce 2011 SE stavby znovu změnily majitele a nyní jsou v exekuci.

„To byla moje půjčka firmě za účelem stavby wellness centra,“ řekl Šuda. Část peněz prý měl uspořenou, část dostal za prodej nemovitostí Patriku Oulickému.

Z výpisů z účtu vyplývá, že v té době dostal od Oulického 3 miliony, pak 6,5 milionu. Krátce na to mu 9 milionů korun vrátil zpět.

Za co přesně to bylo, si nevybavuje. „Těch transakcí mezi námi bylo hodně. Třeba šlo o prodej domů, nebo o půjčky, kterých jsme si vzájemně poskytovali hodně,“ nabídl vysvětlení.

V pátek soud vyslechne Oulického

Tok peněz je důležitý. Objasnit ho má Oulický, kterého chce soud vyslechnout v pátek.

Wellness centrum mělo vyrůst v domě u divadla v Ústí nad Labem, který patří firmě Energetické a dopravní stavby, vlastněné trojicí Oulický, Novák, Ježek.

V té době zde sídlil i dotační úřad, který žádosti o peníze z Evropské unie schvaloval. Úřad platil majitelům přemrštěný roční nájem 10,5 milionu korun. Po kritice se přestěhoval jinam a rázem platil 1,6 milionu.

Právě zmínění podnikatelé měli údajně velký vliv na to, která žádost projde a která ne. Při nedávném soudním procesu obžalovaný exředitel úřadu Petr Kušnierz vypovídal, jak se do jejich kanceláře v budově chodil radit. Jezdil prý i za Ježkem domů.

„Zpovídali jsme se mu, podávali raporty, řešili personální otázky,“ řekl před soudem Kušnierz.

Podnikatelé popřeli vliv na chod úřadu

Ježek to odmítl. Vliv na chod úřadu popřeli i Oulický s Novákem. Ti kvůli svému silnému zákulisnímu vlivu bývají označováni za regionální kmotry.

Šudovu žádost o wellness v jejich domě dotační úřad schválil. Nakonec ale od smlouvy odstoupil po podnětu policie, která začala případ vyšetřovat. Wellness zde dodnes není.

Jak je možné, že si dotační úřad na rozdíl od policie nevšiml nepravdivých údajů? Podle mluvčího úřadu Pavla Žinčíka byla žádost průběžně kontrolovaná. Nicméně úřad v takových situacích spoléhá na čestné prohlášení žadatele, že údaje jsou pravdivé.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Dopravní podnik Chomutova a Jirkova modernizuje vozový park

V Chomutově nyní jezdí 16 trolejbusů, deset z nich je starých dvacet a více let.

Dopravní podnik měst Chomutova a Jirkova pořídí do roku 2020 třicet nových trolejbusů a autobusů za více než 274...

Snowboardista popíjel na sjezdovce, v baru pak napadal hosty i policii

(Ilustrační snímek)

Policie stíhá za výtržnictví pětatřicetiletého snowboardistu z Litvínovska, který se opilý vydal ze sjezdovky do...

Za únos ženy pro výkupné dostali senioři vězení, odvlekli ji od školky

Obžalovaný Hanzálek skrýval tvář před objektivy, vpravo stojí obžalovaný Rázl.

Krajský soud poslal do vězení čtveřici mužů za předloňský únos matky dvou dětí z Ústí nad Labem. Uložil jim tresty na 3...

Najdete na iDNES.cz