Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Podnikatel je obžalovaný, že mámil dotaci na wellness v sídle kmotrů

  15:24aktualizováno  15:24
Před ústeckým krajským soudem ve středu stanul podnikatel Petr Šuda, jenž se podle obžaloby snažil vymámit dotaci na stavbu wellness centra v Ústí nad Labem. Byť nakonec ke škodě nedošlo, Šudovi hrozí až desetiletý trest za podvod a poškození finančních zájmů Evropské unie.

Wellness centrum mělo vyrůst ve žlutém domě u ústeckého divadla. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Wellness centrum mělo vzniknout v domě, který patří vlivným podnikatelům Patriku Oulickému, Alexandru Novákovi a Danielu Ježkovi. Oulický, Novák a Ježek v téže budově pronajímali kanceláře dotačnímu úřadu Severozápad, který Šudovu žádost o dotaci schválil.

„Moje trestní stíhání je neoprávněné. Vůbec jsem neměl v úmyslu spáchat trestný čin a obohatit se,“ řekl Šuda před soudem.

Jeho wellness centrum mělo stát 17 milionů korun. Petr Šuda jako jednatel firmy Spring UL předložil 27. dubna 2011 žádost o dotaci přes 8,45 milionu korun; 7,2 milionu mělo jít z Evropské unie, zbytek z české kasy.

Obžaloba tvrdí, že Šuda v žádosti lhal, když uváděl své zkušenosti s projekty i specializaci firmy na wellness služby.

Wellness služby přibyly firmě až rok po žádosti

V té době měla Spring UL v předmětu podnikání maloobchod a údržbu aut, služby, obchod, realitní činnost. Masérské, rekondiční a regenerační služby přibyly až více než rok po žádosti.

Šuda namítl, že praxi a zkušenosti s thajskými masážemi měl přímo z Thajska. „A v živnostenském rejstříku to bylo uvedeno už od 8. dubna 2011,“ řekl.

Nepravdivé informace se týkají třeba jeho spolupráce s firmou Van-eso, jež je nyní v insolvenci a jejímž jednatelem byl Ladislav Cichy, kterého minulý týden ústecký krajský soud poslal do vězení kvůli obchodu s drogami. „Cichyho neznám,“ řekl Šuda.

Vinu popírá, ale několik pochybností v žádosti o dotaci nedokázal vysvětlit. Připustil i formální chyby, které ovšem podle něj udělala firma, jež mu zpracovala podklady.

Obžaloba zpochybňuje i finanční záruku na vybudování centra. Každý žadatel musí nejprve stavět za své peníze, dotaci dostává až zpětně.

Miliony byly zaslané na účet firmy účelově, říká žalobce

Šuda sice předložil výpis z účtu, na kterém bylo potřebných 17 milionů korun, podle žalobce však byla částka zaslaná na účet firmy účelově jen proto, aby žadatel vytvořil zdání, že je schopen projekt uskutečnit.

Obchodní pozadí

Firmu Spring UL vlastnil Petr Šuda dlouhá léta spolu s Theodorem Ullmannem. Do roku 2011 měl Šuda 20 procent, Ullmann 80, v roce 2011 si podíly prohodili.

Ullmanna s Oulickým pojí nejen zájem o wellness, ale i obchody z minulosti. V roce 2007 převáděl Oulický na Ullmanna za pět milionů korun svoji ústeckou stavební firmu SE stavby. O dva roky později ji Ullmann předal dál, v roce 2011 SE stavby znovu změnily majitele a nyní jsou v exekuci.

„To byla moje půjčka firmě za účelem stavby wellness centra,“ řekl Šuda. Část peněz prý měl uspořenou, část dostal za prodej nemovitostí Patriku Oulickému.

Z výpisů z účtu vyplývá, že v té době dostal od Oulického 3 miliony, pak 6,5 milionu. Krátce na to mu 9 milionů korun vrátil zpět.

Za co přesně to bylo, si nevybavuje. „Těch transakcí mezi námi bylo hodně. Třeba šlo o prodej domů, nebo o půjčky, kterých jsme si vzájemně poskytovali hodně,“ nabídl vysvětlení.

V pátek soud vyslechne Oulického

Tok peněz je důležitý. Objasnit ho má Oulický, kterého chce soud vyslechnout v pátek.

Wellness centrum mělo vyrůst v domě u divadla v Ústí nad Labem, který patří firmě Energetické a dopravní stavby, vlastněné trojicí Oulický, Novák, Ježek.

V té době zde sídlil i dotační úřad, který žádosti o peníze z Evropské unie schvaloval. Úřad platil majitelům přemrštěný roční nájem 10,5 milionu korun. Po kritice se přestěhoval jinam a rázem platil 1,6 milionu.

Právě zmínění podnikatelé měli údajně velký vliv na to, která žádost projde a která ne. Při nedávném soudním procesu obžalovaný exředitel úřadu Petr Kušnierz vypovídal, jak se do jejich kanceláře v budově chodil radit. Jezdil prý i za Ježkem domů.

„Zpovídali jsme se mu, podávali raporty, řešili personální otázky,“ řekl před soudem Kušnierz.

Podnikatelé popřeli vliv na chod úřadu

Ježek to odmítl. Vliv na chod úřadu popřeli i Oulický s Novákem. Ti kvůli svému silnému zákulisnímu vlivu bývají označováni za regionální kmotry.

Šudovu žádost o wellness v jejich domě dotační úřad schválil. Nakonec ale od smlouvy odstoupil po podnětu policie, která začala případ vyšetřovat. Wellness zde dodnes není.

Jak je možné, že si dotační úřad na rozdíl od policie nevšiml nepravdivých údajů? Podle mluvčího úřadu Pavla Žinčíka byla žádost průběžně kontrolovaná. Nicméně úřad v takových situacích spoléhá na čestné prohlášení žadatele, že údaje jsou pravdivé.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Francouz šel 2 200 kilometrů uctít v Litvínově strýce a jiné oběti válek

Francouzský spisovatel Laurent Guillet na litvínovském hřbitově.

K památníku na litvínovském hřbitově dopoledne dorazil po téměř 2 200 kilometrech pěšky francouzský spisovatel Laurent...

Syn zavražděných manželů na Ústecku popsal před soudem útok dvou mužů

Obžalovaný Jaroslav Topinka (vlevo) u ústeckého krajského soudu.

U krajského soudu dnes popsal syn zavražděného manželského páru útok dvou mužů. V zahrádkářské kolonii na Ústecku...

Najdete na iDNES.cz