Dětské oddělení žatecké nemocnice by spolu s porodnicí od příštího roku mělo...

Dětské oddělení žatecké nemocnice by spolu s porodnicí od příštího roku mělo podle plánů ministerstva zaniknout. Jsou přitom jediné v celém bývalém lounském okrese. | foto: Nemocnice Žatec

Petici proti rušení části nemocnice v Žatci podepsalo deset tisíc lidí

  • 2
Lidé v Žatci protestují proti plánu ministerstva zdravotnictví a pojišťoven zrušit v místní nemocnici porodnické a dětské oddělení. Petici za zachování žatecké nemocnice v současné podobě podepsalo už deset tisíc lidí.

"Když je tady nemocnice, tak má být celá a ne jen půlka," zlobí se matka dvou dětí Simona Schmidlová ze Žatce. Ze současných čtyř primariátů by totiž v Žatci podle představ ministerstva a zdravotních pojišťoven měla zůstat pouze chirurgie a interna.

Společný protest

Asociace českých a moravských nemocnic, sdružení pacientů, lékařské odbory a další organizace vydaly tzv. (Anti)memorandum k záměru pojišťoven a ministerstva zdravotnictví rušit nemocnice a jejich části.

Dávají si v něm za cíl bojovat všemi právními prostředky proti rušení akutních lůžek v menších nemocnicích.

Hlavním argumentem je srovnání s Německem a Rakouskem, proti nimž má Česko už teď menší počet lůžek na tisíc obyvatel.

Na severu Čech už se k memorandu připojila například města Postoloprty, Žatec, Jirkov či Rumburk.

To by znamenalo, že pět až šest stovek rodiček ročně by z Lounska, ale částečně i z Rakovnicka či Chomutovska muselo jezdit rodit někam jinam. A totéž by se týkalo stovek dětských pacientů.

"Když měl starší syn dýchací potíže, doktorka nám řekla, abychom s ním v případě zhoršení stavu hned utíkali do nemocnice. To je pěšky pět minut. Kdybychom museli do Mostu, než dojde manžel pro auto do garáže a dojedeme tam, je to tři čtvrtě hodiny. Pro dítě i pro mě je taková doba hrozně dlouhá," přibližuje Schmidlová.

Stejně se na věc dívá vedení nemocnice, město Žatec jako zřizovatel i další obce v okolí. "Pro zachování naší nemocnice, jako jediné v okrese Louny, už se vyslovilo třeba i sdružení Euroregion Krušnohoří či Sdružení severočeských měst a obcí," říká žatecký místostarosta Jan Novotný.

K Antimemorandu, jak zní oficiální protest Asociace českých a moravských nemocnic i dalších organizací, už se připojila různá města i tisíce lidí. Zatímco ti se bojí, že za lékaři budou muset jezdit dál, ředitelům menších nemocnic a majitelům, což jsou často právě města, vadí argumenty pro snižování počtu lůžek. "Péče, kterou je nutné poskytnout, se jen přesune z nemocnic levnějších do nemocnic dražších," uvádí Antimemorandum.

Rušením se nic neušetří, tvrdí ředitel nemocnice

To tvrdí i ředitel žatecké nemocnice Čestmír Novák. "Když se u nás zruší porodnice a dětské, tak se nic neušetří. Pacienti budou jezdit jinam. Větší nemocnice přitom bývají pro pojišťovny dražší. Navíc pak musí dojíždět jak lidé, tak lékaři, kteří by se přesunuli do jiných nemocnic, aby tam zvládli větší nápor pacientů," upozornil Novák.

Rušení oddělení v Žatci, ale třeba i v Roudnici a dalších menších nemocnicích, ještě není definitivní. Smlouvy zdravotních pojišťoven s nemocnicemi platí do konce roku, do té doby se bude vyjednávat.

V Žatci budou sbírat podpisy na zachování nemocnice ještě do konce února. "Máme slíbenou pomoc politiků z regionu, snad nás podpoří i další obce z okolí. S tím pak chceme s pojišťovnami jednat," poznamenal místostarosta Novotný.